Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co bych s těma myšimama dělal?

Protože bydlím na okraji poměrně velkého parku, občas se stane, že ke mně zabloudí lesní myš. Koucoura nemám, obratlovce nezabíjím, takže mi nezbyde než malého vetřelce chytit svépomocí a potom ho eskortovat zpátky do divočiny.

Upozornění: někteří hlodavci přenáší viry, bakterie a další nežádoucí breberky. Pokud na takového vetřelce narazíte, co nejrychleji ho vypoklonkujte. A pokud ho budete chytat naživo, postupujte s maximální obezřetností (obzvlášť pokud žijete na západě severoamerického kontinentu, kde některé z těch virů mohou způsobit i smrtelná onemocnění).

Procházku myším archívem začneme v rubrice "odchyt". V supermarketu se sice prodávají "živé" pastičky (v podstatě tunýlky se samozaklapovacími dvířky na obou stranách), ale ty nejsou vždycky po ruce, když se objeví malý záškodník, takže je nutno improvizovat. Darebáka na snímku jsem chytil do plastikového pouzdra od mapy světa. Když mi vlezl do místnosti, zavřel jsem dveře, pouzdro položil podél nich a lehce ho zamaskoval starými hadry. Myš si velmi dobře pamatuje odkud přišla, takže se ochomýtá kolem dveří a dříve nebo později jí to nedá a do pouzdra vleze. No a pak stačí rychle přistoupit a na otevřeném konci nasadit uzávěr. Než drzý hlodavec přeběhne pouzdro zpátky, je v pasti.

+++++++++

Myška nejprve dvakrát celý tubus proběhla a když zjistila, že je najednou na obou koncích uzavřený, zastavila se a její vyčítavý pohled mluvil zcela jednoznačně: "Tak tohle jsme si teda nedomluvili."

+++++++++

Tady si můžete udělat obrázek, jak je to zvířátko veliké. Odborníci tvrdí, že se dokáže protáhnout otvorem o velikosti deseticentové mince (o něco menší než koruna). Této myšce se v místním jazyce říká "jelení myš" (deer mouse). Jednak proto, že má podél spodní strany bříška bílou náprsenku (jako některé druhy jelení zvěře) a jednak proto, že umí fantasticky skákat (ze stoje spatného vyskočí v pohodě do půl metru). Její pohyb připomíná to, pro co na vojně existuje povel "poskokem, přískokem, vpřed!". Také je ovšem možné, že je to spřízněná myš bělonohá (white-footed mouse). Ať tak či onak, Wikipedia tohoto hlodavce řadí do čeledi Cricetidae, což česká Wikipedie zpětně překládá jako "křečci praví". Já si sice křečky představuji jinak, ale nebudu do toho zoologům kecat. Z českých hlodavců mi to nejvíce připomíná myšici lesní (ale i to je čistě můj laický odhad).

++++++++

Poté co je myška odchycena, následuje přestěhování do staré sklenice od okurek. Tam přečká noc, a ráno je štandopede dopravena do hlubin parku a ještě pro jistotu za potok. Doufám, že ty potvory nejsou tak bláhové, aby riskovaly nedobrovolnou koupel jenom proto, aby mohly strávit dalších pár dní ve skleněném vězení jako okurka honoris causa. A to si nedělám srandu. Podle odborníků se tahle myš dokáže vrátit na místo činu až ze 3 km. Já vím, taky bych jí mohl zavázat oči, aby neviděla kudy ji nesu, ale zase to nechci úplně hrotit...

+++++++++

Ve sklenici dostane přiděleno jedno víčko od holicího krému, ve kterém se může schovat (myši nemají otevřená prostranství moc rády) a potom ještě pár kousků papírových ubrousků, které se dají použít jako slamník a nebo jako improvizované hnízdo. Jak ovšem vidíte na obrázku, víčko je nejprve nutno podrobit důkladné inspekci, aby bylo jasno, že se tentokrát nejedná o žádnou habaďůru.

+++++++++

Jakmile je víčko schváleno jako přechodné bydliště, nastává kontrola kvality papíru skusem a dále zkoumání jeho použitelnosti pro zkvalitnění dočasného obydlí.

+++++++++

Tak vzhůru do práce!

+++++++++

Pokud se stane, že nemám čas myšku vypustit následující den, dám ji do podstatně větší nádoby od sýrových kuliček a vypustím ji v nejbližším možném termínu - obvykle o víkendu. Tam jí kromě jídla a papírků přihodím i dva tři klacíky, aby se zatím mohla cvičit ve šplhu. Bez legrace - tenhle druh myší šplhá stejně sebevědomě jako veverky. A zvládnou i gymnastické prostocviky.

+++++++++

Občas jsou z toho úplně na větvi...

+++++++++

Nevýhoda téhle varianty je, že v noci dělají bugr. Jednou vloni jsem se probudil uprostřed noci a z předsíně - kde nádoba s myškou stála - se ozývaly zvuky, jako by tam ta myš něco řezala na cirkulárce. Tak jsem se šel podívat co se děje, ale myš mě evidentně slyšela, protože v okamžiku, kdy jsem si na ni posvítil (baterkou), tak už seděla ve své jamce a ve tváři měla nevinný výraz typu: "Co? Já o ničem nevím..."

+++++++++

Když jsem ji ale přišel vyzvednout, abychom se vydali "za potok", bylo celkem jasné, co tam po nocích prováděla. Ona všechny ty klacky postupně rozhryzala na maděru - ani bobři by se za to dílo zkázy nemuseli stydět. Na druhou stranu ale musím říci, že si z náhodně rozházených papírků a ubrouskových útržků dokázala za jednu noc vybudovat luxusní hnízdo. Až mi bylo skoro líto, že si ho s sebou nemůže vzít do rodného lesa.

+++++++++

Vařila myšička kašičku na zeleném rendlíčku. Zájmovou aktivitou č. 1 je pro myš samozřejmě jídlo. Tyhle lesní chroupají nejraději slunečnicová semínka a vlašské oříšky, borůvky (na obrázku) jim také šmakují a nepohrdnou ani obligátním tvrdým sýrem.

+++++++++

Zájmovou aktivitou č. 2 je celkem překvapivě čištění. Myši mají trochu pověst špindírek, ale nezaslouženě. Očistě věnují velkou pozornost. Tahle si právě myje záda, při čemž si za pomoci předních paciček posunuje kožich na hřbetě. Ještě legračněji vypadá, když si předními tlapkami kartáčují hlavu. To se dá ale zachytit pouze na video (You Tube zde a nebo zde - jsou to sice jiné druhy myší, ale ty očistné grify mají vcelku stejné).

+++++++++

Nohy se myjí tak, že se popadnou do předních paciček a odrbou jazykem.

+++++++++

Zájmovou aktivitou č. 3 je spánek, obzvlášť když stolní lampička hřeje příjemně do zad. Při tom se ohnou do takového obloučku, že vypadají jako malá chlupatá kulička. Někdy se taky ale v hnízdě několikrát otočí - jako to dělají psi - a pak se stočí do klubíčka na boku.

+++++++++

Zajímavé na tom jejich spánku je, že mají vysoce selektivní sluch. Zkusil jsem na ni zapískat, aby se probudila a nic. Volal jsem na ni "Pišťajzlíku vstávej!" a nehnula ani brvou. Ale pak se najednou zvenku ozvalo zakrákání nějakého ptáka a do myši jako když střelí. V tu ránu stála v pozoru a nervozně se rozhlížela, kde má pepřový sprej.

+++++++++

Tohle byla myslím první myš, kterou jsem načapal na hruškách. Ubytoval jsem ji ve staré umělohmotné bedničce od tenisových míčků. Ta měla sice jen poloprůhledné stěny, takže na focení to moc nebylo, ale myšce se docela líbila. Však jsem jí tam taky naházel spoustu drobného haraburdí, aby se nenudila. Včetně novin, které si mohla při baterce pročítat.

+++++++++

No a tady už jsme "za potokem". Svoboda je na dosah. Zajímavé je, že když jsem odkryl dekl, tak myška hned nevyskočila, jak jsem čekal, ale pobíhala chvíli po krabici a větřila. Tolik nových vůní! A pak si sedla na bobek a k mému překvapení se začala čistit (vpravo dole). Asi si říkala: "Jdu mezi lidi (tedy myši), tak ať nevypadám jako hastroš". Teprve když byla vyštapicírovaná, tak se přehoupla přes stěnu a zmizela mezi kameny, lemujícími koryto potoka. Z těch myší, co jsem sem za ta léta natahal už tu musí být malá kolonie. Doufám, že mi tady holky jednou odhalí pamětní desku a budou se u ní každé jaro scházet a vyprávět si veselé příhody ze zajetí.

+++++++++

Tak zase někdy na viděnou.

(foceno vesměs telefonem - proto prosím omluvte sníženou kvalitu obrazu)

Související články:

Zimní bouře JonášMácha máchá v zeleni

Autor: Jan Řeháček | středa 14.9.2016 9:09 | karma článku: 34,41 | přečteno: 1180x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.4.2024 v 9:09 | Karma: 16,66 | Přečteno: 420x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

A je po Velikonocích. A nejen po nich.

Globální kotlík zavěšený nad ohněm inkluze a diversity pomalu vytlačuje národní státy, vyrůstající ze sdíleného kulturního podhoubí. Tomuto trendu se nově přizpůsobuje i řada českých svátků s jejichž novelizací vás chci seznámit.

1.4.2024 v 9:09 | Karma: 21,15 | Přečteno: 457x | Diskuse| Společnost

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50 | Přečteno: 322x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma: 17,90 | Přečteno: 370x | Diskuse| Ostatní

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 19,45 | Přečteno: 435x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Co rok dal

Začátek nového roku je tradičně příležitostí k ohlédnutí za rokem starým, takže jsem prohrábl archív a vylovil z něho pár fotografií z našeho parku, které si nenalezly cestu do některého z předchozích tématických blogů.

9.1.2024 v 9:09 | Karma: 17,24 | Přečteno: 231x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Politické školení mužstva: Pyšná princezna

Roto končit! Pozor! (vejde útvarový politruk) Soudruzi vojáci, kapitál se potácí. Ale sám se nám na smetiště dějin nevypotácí. My mu musíme co, soudruzi? No? Nikdo? No, my mu musíme pomoci, vy hlavy hovězí!

31.12.2023 v 9:09 | Karma: 25,82 | Přečteno: 909x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Ten podzim se nám hezky vybarvil

Každý podzim je v našem parku trochu jiný. Stromy, které by loni přešminkovaly i šestnáctku před prvním rande, jsou letos pobledlé jako Rusalka. A ty, které se zprvu barevně upejpaly, se najednou utrhly z řetězu. Jak řezníkův pes.

9.12.2023 v 9:09 | Karma: 19,07 | Přečteno: 323x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Paroháčů je letos dost

Srnka je v našem parku jako houska na krámě. Zato setkání s jelenem si člověk musí považovat. Letos jsem ale náhodou objevil, kde se srocují: na záložním travnatém parkovišti, kterému se říká Gil's Hill, těsně před západem slunce.

9.11.2023 v 9:09 | Karma: 19,30 | Přečteno: 346x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Chřadnoucí prales - pod vodou i nad ní

O korálovém útesu se říká, že je to "dešťový prales" oceánu. Biodiversita, kterou reprezentuje je ohromující. Totéž platí i o jeho suchozemském ekvivalentu. Bohužel, oba ekologické systémy se dostávají na seznam ohrožených druhů.

27.10.2023 v 9:09 | Karma: 14,26 | Přečteno: 261x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Řeháček

Letní kvítí

Primární sezónou květů je sice jaro, ale ani léto není v našem parku z pohledu barev úplná nuda. Tady je malá fotovonička složená z příspěvků místní flory. Aneb kdo nekvete s námi, kvete proti nám.

9.10.2023 v 9:09 | Karma: 17,88 | Přečteno: 191x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Plody léta

Léto je časem zrání a ani v našem parku tomu není jinak. Zajímavé plody nabízí říše rostlinná i živočišná. Tady je malý průřez letošní nabídkou: asijské maliny, kuriózní houby a malí mývalové. Ceny jsou mírné: léto létá zdarma.

9.9.2023 v 9:09 | Karma: 16,17 | Přečteno: 308x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Kvetoucí fuga (Beethoven)

V Beethovenově Misse Solemnis nalezneme spoustu skrytých drahokamů, které zde leží prakticky nepovšimnuty, protože celková hudební struktura této Mše je na první poslech naprosto neprůstřelná. Jedním z nich je fuga v závěru Creda.

27.8.2023 v 9:09 | Karma: 14,39 | Přečteno: 321x | Diskuse| Kultura

Jan Řeháček

Sovy a supi

V našem parku také poletuje spousta zajímavých ptáků. Tak jsem jich pár vyfotil. Sovy jsou sice nočními živočichy, ale na jaře se občas dají zastihnout i za denního světla. A za pár šupů k nim přihodím ještě pár supů. Ať nežeru.

9.8.2023 v 9:09 | Karma: 20,92 | Přečteno: 342x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Vlčí západy

Při procházkách naším parkem občas fotím západy slunce z vyvýšeného travnatého parkoviště zvaného Gil's Hill. Říkám jim Vlčí západy. Jednak proto, že mají zhusta barvu vlčích máků a jednak proto, že náš park se jmenuje Vlčí past.

9.7.2023 v 9:09 | Karma: 16,96 | Přečteno: 344x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Za devatero fotkami: Malebné peklo

Já to tušil, že jednou skončím v pekle. Jen jsem si představoval, že vstup bude mít z nějaké islandské sopky. Houbeles! Jeho vchod se nalézá poblíž vesničky Medkovy Kopce nedaleko Hlinska. "Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".

21.6.2023 v 9:09 | Karma: 19,13 | Přečteno: 368x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Sedm divů jara

Po dlouhém barevném půstu zimní šedi působí návrat jarní kavalerie jako zjevení. V našem parku v tomto období kvete několik dřevin, s jejichž uměleckými kreacemi bych vás v tomto blogu rád seznámil. Matička příroda dokáže kouzlit.

9.6.2023 v 9:09 | Karma: 16,12 | Přečteno: 233x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

strž

V dnešním pokračování poetického cyklu "Bez básně a Hany" se nedozvíme jakou krevní skupinu mají nejraději novozélandští upíři a zda je tuna pampeliškového chmýří těžší než sbírka maturitních příkladů z matematiky.

29.5.2023 v 9:09 | Karma: 14,28 | Přečteno: 296x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Devět zastavení času

Příroda se mění pomalu, ale jistě. Den ze dne nic nepostřehnete, ale když se na známá místa vrátíte za pár týdnů, naleznete desítky drobných změn. Tak jsem se na třech místech našeho parku devětkrát zastavil, abych je zachytil.

9.5.2023 v 9:09 | Karma: 16,36 | Přečteno: 295x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Cesta do hlubin duše (Beethoven)

Lidská duše je odvěkou hádankou, na které si vylámaly zuby celé generace psychologů, teologů a filosofů. Tajuplný komplex uvnitř každého z nás. Pro mne je definicí lidské duše Beethovenův 14. smyčcový kvartet cis moll, op. 131.

30.4.2023 v 9:09 | Karma: 14,42 | Přečteno: 289x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 402
  • Celková karma 19,53
  • Průměrná čtenost 920x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.