Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní stránka blogů

27. 01. 2017 5:29:47
Tři technické poznámky, které mne napadly, když jsem si prošel hlavní stránku blogů. Všechny tři by se - úplně nebo částečně - daly realizovat v rámci současného formátu.

(tento článek se týká zobrazení hlavní stránky na běžném počítači)

1. Oblíbení blogeři (vpravo nahoře)

Zkusil jsem si stávající systém oblíbených blogerů (kde se odkazy na články zasílají emailem) a přijde mi z pohledu uživatele zbytečně komplikovaný. Sice funguje, ale raději bych viděl systém, ve kterém nemusím otevírat svou emailovou schránku.

Přitom na hlavní stránce už existuje plocha, na které se zobrazují VIP blogeři (což jsou v jistém smyslu "oblíbení blogeři redakce") a je udělaná velmi elegantně a to tak, že se z dané skupiny VIP blogerů vždy zobrazují ti, kdo mají právě nově publikované články (pokud jsem to tedy správně pochopil). A tito jsou pak podle "čerstvosti" těch článků chronologicky seřazeni.

Ta samá plocha a ten samý mechanismus by se podle mého soudu měly dát aplikovat i na oblíbené blogery individuálních čtenářů. Stačilo by pouze tu VIP skupinu pro každého přihlášeného čtenáře nahradit jeho vlastním výběrem (pokud existuje). Po otevření hlavní stránky by tak přihlášení uživatelé viděli ve VIP sekci své vlastní miláčky (zobrazené podle toho samého "chronologického" algoritmu) a nepřihlášení uživatelé by viděli stávající VIPkaře, tak jak je to momentálně nastavené. Pokud by daný přihlášený uživatel měl "oblíbenců" málo (nebo žádné), tito by se prostě jen přidali k VIPkařům.

2. Seznamy článků (vpravo dole)

Zdá se mi, že rubrika "Zaujalo Vás" je zcela shodná se žebříčkem (viz o kousek výše) "Nejčtenější". To mi přijde celkem jako mrhání místem pro tak exponovaný prostor. Navrhoval bych jednu z těchto zdvojených tabulek vypustit (asi "Zaujalo Vás") a nahradit ji tolik žádanou karmou2.

Navíc se ve starém systému dalo kliknout a příslušný žebříček se rozbalil (tedy ukázal větší seznam blogů - obvykle kolem 200). Rubrika "Zaujalo nás" se dokonce po rozkliknutí dala sledovat pár týdnů nazpátek, takže ti co na blogu nějaký čas nebyli, si mohli projet redakční tipy z posledního období. Myslím, že obě funkce byly z pohledu čtenáře velmi užitečné.

To by se dalo ošetřit např. takto: Zaujalo Nás/Zaujalo Vás je přepínač, který po přepnutí na další kliknutí nereaguje. Možná by se to dalo naprogramovat tak, aby po přepnutí další kliknutí vedlo v případě "Zaujalo nás" na ten proklikávací seznam starších "zaujálů" a v případě "Zaujalo Vás" na ten větší seznam blogů s karmou2.

3. Tematická lišta (nahoře)

Předpokládám, že tato lišta by měla být jakýmsi orientačním vodítkem pro (především nové) čtenáře, aby si co nejrychleji nalezli to, co je zajímá. Bohužel některé kategorie jsou prázdné (McDonalds Cup), jiné už vypršely (Letní povídka) a některé mají zoufale malou obsazenost (ve Videoblozích je za poslední měsíc 5 kousků).

Navíc jsou některé rubriky zcela samostatné (video, foto), zatímco pod jinými se tlačí spousta podrubrik (Svět kolem nás). Myslím, že větší vyváženost by liště prospěla. Tedy řekněme 6 kmenových rubrik (aby se zachoval současný počet) a každá by mohla mít zhruba 3-5 podrubrik. Optimálně by ty rubriky byly navržené tak, aby se do nich vešly blogy zhruba z posledních 3 dní (například "politika" je trochu přesycená a klidně bych ji rozdělil na "domácí" a "zahraniční").

Ten návrh rubrik je samozřejmě dost subjektivní a každý o něm má jinou představu. Nejlepší by asi bylo, pokud ty rubriky bude někdo překopávat, publikovat na toto téma redakční blog, ve kterém by se čtenáři mohli k problému vyjádřit a případně navrhnout vlastní kategorie (s tím, že zodpovědný redaktor k nim může, ale nemusí ve finálním návrhu přihlédnout). Je zde spousta dlouholetých aktivních diskutérů, kteří mají velmi dobrou představu, co na blogu běží, a jejich připomínky by mohly poskytnout solidní základ pro budoucí strukturu kategorií.

Z oblastí, které jsou na blogu hojně zastoupeny, ale nemají svou vlastní rubriku si z poslední doby vzpomínám například na tyto: Historie, Zvířata (kolik je zde kočičkářů!), Humor a Vztahy (mezilidské).

Jo, a ještě jedna malá myška. V autorském rozhraní pro bloggery je možno zvolit geografické kategorie (třeba Brno), ale na blogové liště je nikde nevidím. Blogger, který napíše něco o Brnu, tak svůj článek posílá do černé díry.

Autor: Jan Řeháček | pátek 27.1.2017 5:29 | karma článku: 15.63 | přečteno: 289x

Další články blogera

Jan Řeháček

Babiš psal Sobotkovi, Husák píše Babišovi

Napíše také Babiš Husákovi? V časech, kdy už se zvací dopisy skoro nepíšou, bychom měli být vděční za každé vodňanské kuře, které nehrabe zadarmo. A ještě si dokáže samo napsat zvací dluhopis. Račte vstoupit.

23.3.2017 v 9:09 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 174 | Diskuse

Jan Řeháček

Tři problémy s globalizací

"Tento způsob globalizace zdá se mi poněkud nešťastným", mohl by si povzdechnout Antonín Důra ze známého Vančurova románu při pohledu na stav světa v době, kterou rádi označujeme přízviskem "postmoderní". A měl by pravdu...

22.3.2017 v 9:09 | Karma článku: 16.35 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: výlet do infinitesimální džungle

A nebude to žádná procházka růžovým sadem. Jídlo a pití na tři dny s sebou, plus gumáky, deštník, kalkulačku, žákovskou knížku a harpunu. A samozřejmě také potvrzení od rodičů, že pokud vás kousne tygr, můžete si za to sami.

9.3.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jan Řeháček

Proč nejsem globalistou?

Náš svět stojí na rozcestí budoucího vývoje. Buď se stane pestrobarevnou sítí spolupracujících lokálních útvarů a nebo velkým centrálně řízeným globálním molochem. Už jen z té terminologie je asi jasné, na které straně stojím.

2.3.2017 v 9:09 | Karma článku: 20.55 | Přečteno: 416 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Ivan Smetana

Cenzura na blog.iDnes.cz

U příspěvku "Agitka zvaná Gangsterka" není možná diskuze. I přesto, že byla nastavena správně, nelze diskutovat. Proč? Bojí se snad někdo komentářů k případu Radovana Krejčíře? Ve videu není nic, co by nebyla pravda.

23.3.2017 v 8:51 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 148 | Diskuse

Libor Popovský

Statistika nuda je, má však cenné údaje. – ÚNOR

Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi: Kteří blogeři byli na blogu zdejším v měsíci únoru nejdoporučovanější? Druhá a zároveň na dlouhou dobu poslední část mé statistiky...

20.3.2017 v 10:40 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 284 | Diskuse

Štěpán Bicera

Devět let jsem měl otevřenou diskuzi

Zpočátku se jí zúčastňovali anonymové. Své anonymity možná zneužívali, ale sám jsem se pod blogy setkával vesměs jen se slušnými lidmi. Dnes jsou diskutující, stejně jako blogeři pod jmény, ale některým adresnost očividně nevadí.

1.3.2017 v 11:37 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 612 |

Jaroslav Andrýsek

Můj dům, můj hrad

Místo, které nazýváme domovem, je pro každého člověka symbolem soukromí a bezpečí. Pokud je z jakýchkoliv příčin narušeno, je to obrovský zásah do života a může vyústit v tragedii, jako v případě pana Jaroslava Janoty.

25.2.2017 v 15:17 | Karma článku: 25.03 | Přečteno: 540 | Diskuse

Marie Jandová

Pieta je pieta, karma je karma a peníze za reklamu jsou peníze za reklamu

Opravdu jsem v úžasu, jak moudré rozhodnutí redakce o stažení posledního blogu pana Jaroslava Janoty s jeho „dopisem na rozloučenou“ zabránilo tomu, aby tento portál na jeho tragédii vydělával.

24.2.2017 v 10:32 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 585 | Diskuse
Počet článků 185 Celková karma 18.99 Průměrná čtenost 733

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.