Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní stránka blogů

27. 01. 2017 5:29:47
Tři technické poznámky, které mne napadly, když jsem si prošel hlavní stránku blogů. Všechny tři by se - úplně nebo částečně - daly realizovat v rámci současného formátu.

(tento článek se týká zobrazení hlavní stránky na běžném počítači)

1. Oblíbení blogeři (vpravo nahoře)

Zkusil jsem si stávající systém oblíbených blogerů (kde se odkazy na články zasílají emailem) a přijde mi z pohledu uživatele zbytečně komplikovaný. Sice funguje, ale raději bych viděl systém, ve kterém nemusím otevírat svou emailovou schránku.

Přitom na hlavní stránce už existuje plocha, na které se zobrazují VIP blogeři (což jsou v jistém smyslu "oblíbení blogeři redakce") a je udělaná velmi elegantně a to tak, že se z dané skupiny VIP blogerů vždy zobrazují ti, kdo mají právě nově publikované články (pokud jsem to tedy správně pochopil). A tito jsou pak podle "čerstvosti" těch článků chronologicky seřazeni.

Ta samá plocha a ten samý mechanismus by se podle mého soudu měly dát aplikovat i na oblíbené blogery individuálních čtenářů. Stačilo by pouze tu VIP skupinu pro každého přihlášeného čtenáře nahradit jeho vlastním výběrem (pokud existuje). Po otevření hlavní stránky by tak přihlášení uživatelé viděli ve VIP sekci své vlastní miláčky (zobrazené podle toho samého "chronologického" algoritmu) a nepřihlášení uživatelé by viděli stávající VIPkaře, tak jak je to momentálně nastavené. Pokud by daný přihlášený uživatel měl "oblíbenců" málo (nebo žádné), tito by se prostě jen přidali k VIPkařům.

2. Seznamy článků (vpravo dole)

Zdá se mi, že rubrika "Zaujalo Vás" je zcela shodná se žebříčkem (viz o kousek výše) "Nejčtenější". To mi přijde celkem jako mrhání místem pro tak exponovaný prostor. Navrhoval bych jednu z těchto zdvojených tabulek vypustit (asi "Zaujalo Vás") a nahradit ji tolik žádanou karmou2.

Navíc se ve starém systému dalo kliknout a příslušný žebříček se rozbalil (tedy ukázal větší seznam blogů - obvykle kolem 200). Rubrika "Zaujalo nás" se dokonce po rozkliknutí dala sledovat pár týdnů nazpátek, takže ti co na blogu nějaký čas nebyli, si mohli projet redakční tipy z posledního období. Myslím, že obě funkce byly z pohledu čtenáře velmi užitečné.

To by se dalo ošetřit např. takto: Zaujalo Nás/Zaujalo Vás je přepínač, který po přepnutí na další kliknutí nereaguje. Možná by se to dalo naprogramovat tak, aby po přepnutí další kliknutí vedlo v případě "Zaujalo nás" na ten proklikávací seznam starších "zaujálů" a v případě "Zaujalo Vás" na ten větší seznam blogů s karmou2.

3. Tematická lišta (nahoře)

Předpokládám, že tato lišta by měla být jakýmsi orientačním vodítkem pro (především nové) čtenáře, aby si co nejrychleji nalezli to, co je zajímá. Bohužel některé kategorie jsou prázdné (McDonalds Cup), jiné už vypršely (Letní povídka) a některé mají zoufale malou obsazenost (ve Videoblozích je za poslední měsíc 5 kousků).

Navíc jsou některé rubriky zcela samostatné (video, foto), zatímco pod jinými se tlačí spousta podrubrik (Svět kolem nás). Myslím, že větší vyváženost by liště prospěla. Tedy řekněme 6 kmenových rubrik (aby se zachoval současný počet) a každá by mohla mít zhruba 3-5 podrubrik. Optimálně by ty rubriky byly navržené tak, aby se do nich vešly blogy zhruba z posledních 3 dní (například "politika" je trochu přesycená a klidně bych ji rozdělil na "domácí" a "zahraniční").

Ten návrh rubrik je samozřejmě dost subjektivní a každý o něm má jinou představu. Nejlepší by asi bylo, pokud ty rubriky bude někdo překopávat, publikovat na toto téma redakční blog, ve kterém by se čtenáři mohli k problému vyjádřit a případně navrhnout vlastní kategorie (s tím, že zodpovědný redaktor k nim může, ale nemusí ve finálním návrhu přihlédnout). Je zde spousta dlouholetých aktivních diskutérů, kteří mají velmi dobrou představu, co na blogu běží, a jejich připomínky by mohly poskytnout solidní základ pro budoucí strukturu kategorií.

Z oblastí, které jsou na blogu hojně zastoupeny, ale nemají svou vlastní rubriku si z poslední doby vzpomínám například na tyto: Historie, Zvířata (kolik je zde kočičkářů!), Humor a Vztahy (mezilidské).

Jo, a ještě jedna malá myška. V autorském rozhraní pro bloggery je možno zvolit geografické kategorie (třeba Brno), ale na blogové liště je nikde nevidím. Blogger, který napíše něco o Brnu, tak svůj článek posílá do černé díry.

Autor: Jan Řeháček | pátek 27.1.2017 5:29 | karma článku: 16.64 | přečteno: 316x

Další články blogera

Jan Řeháček

Cesta do hlubin fraktálovy duše VII

Fraktály patří k nejozdobnějším objektům celé matematiky. Jejich jemně vytepané obrysy se vyznačují nejen estetickou krásou, ale také nesmírnou komplexitou. Nepřekvapí nás tedy, že je nalezneme dobře ukryté v komplexní rovině.

9.8.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 427 | Diskuse

Jan Řeháček

I multikulturní jablíčka potřebují dozrát

Kdyby se Evropa proměnila v Univerzitu, mohla by si na průčelí vytesat "Fakulta sociálně inženýrská". Zdá se, že nedočkaví vizionáři si nalezli nového koníčka - po krachu fašismu i komunismu se upnuli k řízenému multikulturismu.

26.7.2017 v 9:09 | Karma článku: 36.12 | Přečteno: 1139 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: nejkrásnější rovnice světa

Jednoho rána přistoupila kvadratická rovnice k nablýskanému zrcadlu: "Zrcadlo, zrcadlo, ptám se tě, kdo je nejkrásnější rovnice na světě"? A byla překvapena, že v chaloupce u sedmi komplexních trpaslíků jí roste kalá konkurence.

9.7.2017 v 9:09 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 714 | Diskuse

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Kostarické silnice)

Fotit ubíhající krajinu přes čelní sklo auta je jako test pozornosti. Něco zajímavého se objeví ve výhledu a vy musíte během tří vteřin popadnout foťák a prásk. Ale fotky ze silnic mám přesto rád pro jejich sjednocující motiv.

5.7.2017 v 9:09 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Petr Gabriel

Radioaktivita při demolici WTC v Novém Yorku.

Američtí vojenští vědci jsou velmi vynalézaví na zmatení veřejnosti, když 84 procent jejich země jim stále věří, ale my již víme, jak to dokázali. Prohledáváním sovětských vojenských archivů se jim vyplatilo, postupovat s ohledem.

10.8.2017 v 22:20 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 301 | Diskuse

Karel Ábelovský

... jako sorry II.

ale nedá mi to; musím se opět ptát a přemýšlet o tom, co se asi stalo s národem, nebo spíš jen jeho částí, tedy jsou-li zde čteností i karmou vyzdvihovány výtvory, jako jsou blogy autorů Cvalína, Čermáka a nebo Mikuláška?

5.8.2017 v 16:08 | Karma článku: 15.55 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jiří Beránek

Bože, jak hluboko jsem klesla aneb Sparta v plné nahotě

Ti dříve narození si určitě vzpomenou na kultovní italskou komedii s Laurou Antonelli v hlavní roli.

4.8.2017 v 15:06 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 536 | Diskuse

Štěpán Bicera

Upadá to tady, upadá

Je poledne a na titulní stránce visí dokonce blogy ze včerejška. Kde jsou ty doby, kdy 24 blogů, které sepsali autoři od dnešní půlnoci, byly stvořeny tak za dvě hodiny. Stejně čile se i pod blogy diskutovalo, byť pod "knicky".

3.8.2017 v 12:55 | Karma článku: 23.80 | Přečteno: 542 | Diskuse

Petr Gabriel

Průběh demolice věží WTC i po výbuchu termonukleární nálože.

Způsob provedení této demolice v médiích nenajdete, protože nechtějí ztratit kredit poslušných médií. Tento postup však určitě byl někde vyzkoušený, protože jeho technologie přesně časově zapadaly podle harmonogramu, řízené počíta

3.8.2017 v 0:14 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 410 | Diskuse
VIP
Počet článků 206 Celková karma 23.17 Průměrná čtenost 779

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.