Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní stránka blogů

27. 01. 2017 5:29:47
Tři technické poznámky, které mne napadly, když jsem si prošel hlavní stránku blogů. Všechny tři by se - úplně nebo částečně - daly realizovat v rámci současného formátu.

(tento článek se týká zobrazení hlavní stránky na běžném počítači)

1. Oblíbení blogeři (vpravo nahoře)

Zkusil jsem si stávající systém oblíbených blogerů (kde se odkazy na články zasílají emailem) a přijde mi z pohledu uživatele zbytečně komplikovaný. Sice funguje, ale raději bych viděl systém, ve kterém nemusím otevírat svou emailovou schránku.

Přitom na hlavní stránce už existuje plocha, na které se zobrazují VIP blogeři (což jsou v jistém smyslu "oblíbení blogeři redakce") a je udělaná velmi elegantně a to tak, že se z dané skupiny VIP blogerů vždy zobrazují ti, kdo mají právě nově publikované články (pokud jsem to tedy správně pochopil). A tito jsou pak podle "čerstvosti" těch článků chronologicky seřazeni.

Ta samá plocha a ten samý mechanismus by se podle mého soudu měly dát aplikovat i na oblíbené blogery individuálních čtenářů. Stačilo by pouze tu VIP skupinu pro každého přihlášeného čtenáře nahradit jeho vlastním výběrem (pokud existuje). Po otevření hlavní stránky by tak přihlášení uživatelé viděli ve VIP sekci své vlastní miláčky (zobrazené podle toho samého "chronologického" algoritmu) a nepřihlášení uživatelé by viděli stávající VIPkaře, tak jak je to momentálně nastavené. Pokud by daný přihlášený uživatel měl "oblíbenců" málo (nebo žádné), tito by se prostě jen přidali k VIPkařům.

2. Seznamy článků (vpravo dole)

Zdá se mi, že rubrika "Zaujalo Vás" je zcela shodná se žebříčkem (viz o kousek výše) "Nejčtenější". To mi přijde celkem jako mrhání místem pro tak exponovaný prostor. Navrhoval bych jednu z těchto zdvojených tabulek vypustit (asi "Zaujalo Vás") a nahradit ji tolik žádanou karmou2.

Navíc se ve starém systému dalo kliknout a příslušný žebříček se rozbalil (tedy ukázal větší seznam blogů - obvykle kolem 200). Rubrika "Zaujalo nás" se dokonce po rozkliknutí dala sledovat pár týdnů nazpátek, takže ti co na blogu nějaký čas nebyli, si mohli projet redakční tipy z posledního období. Myslím, že obě funkce byly z pohledu čtenáře velmi užitečné.

To by se dalo ošetřit např. takto: Zaujalo Nás/Zaujalo Vás je přepínač, který po přepnutí na další kliknutí nereaguje. Možná by se to dalo naprogramovat tak, aby po přepnutí další kliknutí vedlo v případě "Zaujalo nás" na ten proklikávací seznam starších "zaujálů" a v případě "Zaujalo Vás" na ten větší seznam blogů s karmou2.

3. Tematická lišta (nahoře)

Předpokládám, že tato lišta by měla být jakýmsi orientačním vodítkem pro (především nové) čtenáře, aby si co nejrychleji nalezli to, co je zajímá. Bohužel některé kategorie jsou prázdné (McDonalds Cup), jiné už vypršely (Letní povídka) a některé mají zoufale malou obsazenost (ve Videoblozích je za poslední měsíc 5 kousků).

Navíc jsou některé rubriky zcela samostatné (video, foto), zatímco pod jinými se tlačí spousta podrubrik (Svět kolem nás). Myslím, že větší vyváženost by liště prospěla. Tedy řekněme 6 kmenových rubrik (aby se zachoval současný počet) a každá by mohla mít zhruba 3-5 podrubrik. Optimálně by ty rubriky byly navržené tak, aby se do nich vešly blogy zhruba z posledních 3 dní (například "politika" je trochu přesycená a klidně bych ji rozdělil na "domácí" a "zahraniční").

Ten návrh rubrik je samozřejmě dost subjektivní a každý o něm má jinou představu. Nejlepší by asi bylo, pokud ty rubriky bude někdo překopávat, publikovat na toto téma redakční blog, ve kterém by se čtenáři mohli k problému vyjádřit a případně navrhnout vlastní kategorie (s tím, že zodpovědný redaktor k nim může, ale nemusí ve finálním návrhu přihlédnout). Je zde spousta dlouholetých aktivních diskutérů, kteří mají velmi dobrou představu, co na blogu běží, a jejich připomínky by mohly poskytnout solidní základ pro budoucí strukturu kategorií.

Z oblastí, které jsou na blogu hojně zastoupeny, ale nemají svou vlastní rubriku si z poslední doby vzpomínám například na tyto: Historie, Zvířata (kolik je zde kočičkářů!), Humor a Vztahy (mezilidské).

Jo, a ještě jedna malá myška. V autorském rozhraní pro bloggery je možno zvolit geografické kategorie (třeba Brno), ale na blogové liště je nikde nevidím. Blogger, který napíše něco o Brnu, tak svůj článek posílá do černé díry.

Autor: Jan Řeháček | pátek 27.1.2017 5:29 | karma článku: 16.64 | přečteno: 311x

Další články blogera

Jan Řeháček

USA: Glass-Steagall Act (1933)

16. června 1933 přijal Kongres Spojených států celkem nenápadný bankovní zákon dnes známý jako Glass-Steagall Act. A přestože tento byl v roce 1999 zrušen, jeho podstata je stále předmětem intenzívních politických debat.

16.6.2017 v 9:09 | Karma článku: 18.61 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jan Řeháček

Nejoblíbenější český politik (anketa)

Od časů Přemysla Oráče se u rukojeti českého královského pluhu vystřídala celá řada zemitých i méně zemitých osobností. Někteří orali lépe, jiní hůře. V této anketě si můžete vybrat svého oblíbence z řad politických reprezentantů.

14.6.2017 v 9:09 | Karma článku: 20.75 | Přečteno: 1147 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: jak si nabrnkat pythagorejské trojice

Trojice přirozených čísel se zove pythagorejská pokud reprezentuje tři strany pravoúhlého trojúhelníka. Nejznámější takovou trojicí je (3,4,5). Dnes se podíváme, jak lze vygenerovat ty ostatní pomocí čtverců komplexních čísel.

9.6.2017 v 9:09 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 494 | Diskuse

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Norské silnice)

Fotit ubíhající krajinu přes čelní sklo auta je jako test pozornosti. Něco zajímavého se objeví ve výhledu a vy musíte během dvou vteřin popadnout foťák a prásk. Ale fotky ze silnic mám přesto rád pro jejich sjednocující motiv.

31.5.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 356 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Jiří Nápravník

Ruští hackeří vs. lidská lenost

V poslední době se stalo módou svádět odpovědnost za útoky na počítačové systémy na ruské hackery. Co když je situace ve skutečnosti ještě vážnější? Programování je čistě lidská práce. Žádná fyzika, žádná chemie nebo biologie.

24.6.2017 v 15:03 | Karma článku: 6.87 | Přečteno: 125 | Diskuse

Karel Kužel

Tři hlavní otázky

Filosofie - náboženství - ideologie. Jak spolu souvisejí? Co řeší a co přinášejí? O tom mluví moje pojednání neodborné, nevážné a nezodpovědné.

22.6.2017 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Petr Gabriel

Zajímavé a mnohdy rozhodující detaily usměrňují postup konstruktérů k novým technologiím.

Na technologiích pro stržení věží WTC se pracovalo již od doby, kdy byl ředitelem CIA Bush starší. Proč se objevovalo tolik nenávisti k této hranaté věži již od jejího postavení? Byly odvozené od konstrukčního systému IBM v Seatlu

9.6.2017 v 22:23 | Karma článku: 4.68 | Přečteno: 206 | Diskuse

Petra Kišová

Panychida za diskuse aneb Jak jsem přišla o plody blogerského úsilí

To je tak, když blogerka usne... ne zrovna na vavřínech, ale v bublině nečinnosti a nečtenosti. Pak se jednoho dne probere a zjistí, že ji okradli a cosi je nenávratně pryč.

7.6.2017 v 16:16 | Karma článku: 11.17 | Přečteno: 392 | Diskuse

Vladimír Samiec

Tak nám kuřáky vyhnali do ulic

Právě dnes začal platit zákon, který nás všechny, ať chceme, nebo nechceme, má chránit před následky kouření a jiných návykových látek. To že tento zákon zasahuje do svobody majitelů restaurací, aby si svobodně rozhodli, zda ...

31.5.2017 v 19:05 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 512 | Diskuse
VIP
Počet článků 200 Celková karma 20.37 Průměrná čtenost 770

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.