Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Všechno nejlepší, milá Země (2021)

Když se někdy dívám na strohé fotografie z Marsu nebo Venuše, tak si říkám jakou máme kliku, že žijeme na takové báječné planetě. Jednoznačně Miss Galaxy. A protože má dnes svátek, zavedu vás na devět obzvlášť divukrásných míst..

Stejně jako v minulých letech se zaměřím na místa trochu stranou hlavních turistických tahů a každé z vybraných míst si budete moci prohlédnout prostřednictvím serverů Google Photos, Wikipedia, YouTube anebo Google Maps.

+++++++++

Moraine Lake, Kanada (morénové jezero)

Morénové jezero v kanadském národním parku Banff patří pro svou ledovcově modrou barvu a impozantní vysokohorské pozadí k nejčastěji fotografovaným jezerům světa. Leží v nadmořské výšce 1884 m.

Jeho pohádková barva je způsobena tzv. ledovcovou moučkou, tj. částečkami skal jemně rozemletými během ledovcového postupu a měnícími refraktivní vlastnosti vody.

V letech 1969-1979 byl pohled na jezero ústředním obrázkem kanadské dvacetidolarové bankovky. Z toho důvodu se klasickému pohledu na jezero z vyvýšeniny nad hlavním parkovištěm říká "dvacetidolarový pohled".

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Wulingyuan, Čína (sloupcové skály)

Rozlehlé skalní město v jihovýchodní Číně se stalo inspirací pro vznášející se skály ze známého filmu Jamese Camerona "Avatar". Na oplátku pak byl jeden z pískovcových sloupů pojmenován "Avatar Hallelujah Mountain".

Mnohé z téměř 3000 sloupů měří přes 200 metrů. Jsou to tedy takové přírodní eiffelovky. Kromě nich zdobí park také hluboké strže, jezírka, vodopády a 40 jeskyní.

Tato rozlohou obrovská přírodní rezervace (690 km2 - prakticky stejná výměra jako okres Beroun) se administrativně skládá ze 4 svébytných národních parků, z nichž asi nejznámější je národní park Zhangjiajie. V něm naleznete mimo přírodních krás také nejvyšší venkovní výtah na světě: Bailong (326 m).

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Chocolate Hills, Filipíny (čokoládové vrchy)

Čokoládové vrchy jsou přírodní geologická formace asi 1200 kopečků, které na první pohled vypadají jako zarostlé haldy - tedy uměle vytvořené struktury. Nicméně jsou přírodní a z větší části porostlé trávou, která v suchém období zhnědne. Odtud pramení jejich název (vypadají údajně jako obří bonboniéra).

Jednotlivé kužely jsou zhruba 50 metrů vysoké (ten nejvyšší má 120 metrů) a geologicky jsou tvořeny krasovými vápencovými útvary. Proto obsahují četné jeskyně a prameny. Pravděpodobně vznikly vyzdvižením korálových usazenin.

Místní legendy ovšem nabízejí barvitější hypotézy. Například že zde po sobě dva obři házeli kameny a tím se tak vyčerpali, že se z nich nakonec stali přátelé. Tu spoušť po sobě ale nikdy neuklidili. Jiná verze zase tvrdí, že kopečky jsou slzy jiného obra, který se nešťastně zamiloval do pozemské ženy. Tak si vyberte.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Spotted Lake, Kanada (skvrnité jezero)

Skvrnité jezero se nalézá nedaleko pacifického pobřeží Britské Columbie a jeho pozoruhodná vizáž je odvozena z nebývale vysoké koncentrace nejrůznějších minerálů a solí. Když se v létě část vody vypaří, plocha jezera se rozpadně na několik nezávislých tůněk, jejichž lokální obsah příměsí pak způsobuje skvrnitý charakter jezera (jednotlivé tůňky mají rozdílnou barvu podle toho, který z minerálů v nich vévodí).

Za první světové války kanadská vláda část minerálů z jezera vytěžila. Podle očitých svědků bylo jezero před těžbou ještě barvitější. Je také posvátným místem místního indiánského kmena, který věří, že jednotlivé tůňky mají různé léčivé účinky.

Dnes je jezero přísně chráněno a je ohrazeno plotem, takže ho lze fotografovat pouze z několika míst.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Kauai, USA (tropický ráj)

V rubrice "tropické ostrovy" se podíváme na nejsevernější část havajského souostroví - Kauai.

Jeho rozloha - nějakých 1400 km2 (okres Benešov) - z něho tvoří pouze 4. největší ostrov souostroví. Ve světě turistiky je ale znám především pro svou úchvatnou přírodu a příkré zelené svahy padající strmě rovnou do moře.

Kromě známých pobřežních scenérií nabízí také vnitroostrovní kaňon Waimea, což je havajský výraz pro "načervenalou vodu" - narážka na červenou zeminu kaňonem obnaženou.

Nejvyšší hora je Kawaikini, vysoká zhruba jako Sněžka, ale protože se zvedá prakticky z oceánu, působí podstatně dramatičtěji. Ještě známějším je pobřežní státní park Na Pali, jehož impozantní geologické formace ostře kontrastují se zdánlivě nekonečným oceánem. Proto nepřekvapí, že se tento ostrov dostal do hledáčku mnoha hollywoodských filmařů.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Tsingy de Bemaraha, Madagascar (kamenný les)

Na exotickém Madagascaru se nachází svérázný kamenný les tvořený ostrými vápencovými skalisky, jejichž jehlicovité výčnělky jsou tak tvrdé a vybroušené, že se vám lehce proříznou tkaninou i kůží. V místním jazyce se jim říká "tsingy", což doslova přeloženo znamená "místo, kde se nedá chodit naboso".

A pokud se vám šedá barva skalisek nezamlouvá, na Madagascaru naleznete také oranžovou variantu kamenného lesa (wikipedia -- google photos).

Madagascar má díky svému izolovanému vývoji bohatou endemickou floru a fauny, takže v parku kromě fantaskních ježkovitých formací naleznete i spoustu unikátních živočichů, mj. několik druhů ohrožených lemurů.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Sossusvlei, Namibia (poušť)

Na pouštích si vždycky připadám jako na nějaké jiné planetě.

Mám pro ně ale zvláštní slabost, protože člověk zde má jistotu, že na túře nezmokne.

Dnes jsem pro vás vybral namibijskou Sossusvlei, která je známá svými načervenalými dunami. Její jméno znamená zhruba "slepá bažina" a naráží na skutečnost, že občasná (pokud náhodou zaprší) říčka Tsauchab se v oblasti mění v systém močálů a postupně zcela mizí.

Duny samy o sobě patří k nejvyšším na světě, dosahují výšky až 200 metrů a ta největší z nich - Velký Táta (Big Daddy) - má dokonce 325 metrů (je to tedy taková písčitá eiffelovka).

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Great Blue Hole, Belize (velká modrá díra)

A teď rychle do vody.

V mexickém zálivu, nedaleko od pobřeží Belize se nalézá jakási podvodní Macocha, hluboká propast, která se od okolních vod odlišuje tmavě modrou tyrkysovou barvou.

Proláklina vznikla pravděpodobně jako propadlá krasová jeskyně, která byla později zaplavena mořskou vodou.

Díra má zhruba 300 metrů v průměru a maximální hloubku 125 metrů. Jacques Cousteau tuto mořskou propast pro její zajímavou floru a faunu označil za jednu z TOP5 potápěcích lokalit.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Hora Říp, Česko (národní hora)

Matterhorn, Mt Denali či Annapurna jsou jen takové horolezecké jednohubky. Každý monzunovým větrem ošlehaný horal sní o tom, že jednou pokoří obávanou severní stěnu Řípu.

Tisíce dobrodruhů se každý rok pokouší o technicky nesmírně obtížný výstup a díky nim se v okolí horského masívu daří ekonomickým odvětvím navázaným na extrémní vysokohorskou turistiku, ať už je to půjčovna cepínů v Krabčicích, či střední odborné učiliště šerpů ve Vražkově.

Podle svědectví některých horolezkyň se v oblasti Řípu vyskytuje i dosud nepopsaná odnož druhu "homo sapiens", která je v odborné literatuře známá pod názvem "něžný muž". Tento pozoruhodný primát získal v roce 2009 světový primát v trhání fialek na lavinovém poli (jiné zdroje ovšem uvádějí, že se nejednalo o pole lavinové, ale o pole řepkové). V každém případě se kromě horolezců v oblasti vyskytuje i zvýšené množství romanticky založených žen s fotoaparáty, které doufají, že se jim tohoto bájného tvora podaří zachytit. Nejlépe jako selfíčko.

google photos --- wikipedia --- youtube video --- google map

+++++++++

Tak na zdraví, naše krásná planeto!

Autor: Jan Řeháček | čtvrtek 22.4.2021 9:09 | karma článku: 16,50 | přečteno: 234x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.4.2024 v 9:09 | Karma: 16,67 | Přečteno: 422x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

A je po Velikonocích. A nejen po nich.

Globální kotlík zavěšený nad ohněm inkluze a diversity pomalu vytlačuje národní státy, vyrůstající ze sdíleného kulturního podhoubí. Tomuto trendu se nově přizpůsobuje i řada českých svátků s jejichž novelizací vás chci seznámit.

1.4.2024 v 9:09 | Karma: 21,15 | Přečteno: 458x | Diskuse| Společnost

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50 | Přečteno: 323x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma: 17,90 | Přečteno: 371x | Diskuse| Ostatní

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 19,45 | Přečteno: 437x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Co rok dal

Začátek nového roku je tradičně příležitostí k ohlédnutí za rokem starým, takže jsem prohrábl archív a vylovil z něho pár fotografií z našeho parku, které si nenalezly cestu do některého z předchozích tématických blogů.

9.1.2024 v 9:09 | Karma: 17,25 | Přečteno: 233x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Politické školení mužstva: Pyšná princezna

Roto končit! Pozor! (vejde útvarový politruk) Soudruzi vojáci, kapitál se potácí. Ale sám se nám na smetiště dějin nevypotácí. My mu musíme co, soudruzi? No? Nikdo? No, my mu musíme pomoci, vy hlavy hovězí!

31.12.2023 v 9:09 | Karma: 25,82 | Přečteno: 911x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Ten podzim se nám hezky vybarvil

Každý podzim je v našem parku trochu jiný. Stromy, které by loni přešminkovaly i šestnáctku před prvním rande, jsou letos pobledlé jako Rusalka. A ty, které se zprvu barevně upejpaly, se najednou utrhly z řetězu. Jak řezníkův pes.

9.12.2023 v 9:09 | Karma: 19,07 | Přečteno: 324x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Paroháčů je letos dost

Srnka je v našem parku jako houska na krámě. Zato setkání s jelenem si člověk musí považovat. Letos jsem ale náhodou objevil, kde se srocují: na záložním travnatém parkovišti, kterému se říká Gil's Hill, těsně před západem slunce.

9.11.2023 v 9:09 | Karma: 19,30 | Přečteno: 346x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Chřadnoucí prales - pod vodou i nad ní

O korálovém útesu se říká, že je to "dešťový prales" oceánu. Biodiversita, kterou reprezentuje je ohromující. Totéž platí i o jeho suchozemském ekvivalentu. Bohužel, oba ekologické systémy se dostávají na seznam ohrožených druhů.

27.10.2023 v 9:09 | Karma: 14,26 | Přečteno: 261x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Řeháček

Letní kvítí

Primární sezónou květů je sice jaro, ale ani léto není v našem parku z pohledu barev úplná nuda. Tady je malá fotovonička složená z příspěvků místní flory. Aneb kdo nekvete s námi, kvete proti nám.

9.10.2023 v 9:09 | Karma: 17,88 | Přečteno: 191x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Plody léta

Léto je časem zrání a ani v našem parku tomu není jinak. Zajímavé plody nabízí říše rostlinná i živočišná. Tady je malý průřez letošní nabídkou: asijské maliny, kuriózní houby a malí mývalové. Ceny jsou mírné: léto létá zdarma.

9.9.2023 v 9:09 | Karma: 16,17 | Přečteno: 308x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Kvetoucí fuga (Beethoven)

V Beethovenově Misse Solemnis nalezneme spoustu skrytých drahokamů, které zde leží prakticky nepovšimnuty, protože celková hudební struktura této Mše je na první poslech naprosto neprůstřelná. Jedním z nich je fuga v závěru Creda.

27.8.2023 v 9:09 | Karma: 14,39 | Přečteno: 321x | Diskuse| Kultura

Jan Řeháček

Sovy a supi

V našem parku také poletuje spousta zajímavých ptáků. Tak jsem jich pár vyfotil. Sovy jsou sice nočními živočichy, ale na jaře se občas dají zastihnout i za denního světla. A za pár šupů k nim přihodím ještě pár supů. Ať nežeru.

9.8.2023 v 9:09 | Karma: 20,92 | Přečteno: 342x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Vlčí západy

Při procházkách naším parkem občas fotím západy slunce z vyvýšeného travnatého parkoviště zvaného Gil's Hill. Říkám jim Vlčí západy. Jednak proto, že mají zhusta barvu vlčích máků a jednak proto, že náš park se jmenuje Vlčí past.

9.7.2023 v 9:09 | Karma: 16,96 | Přečteno: 344x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Za devatero fotkami: Malebné peklo

Já to tušil, že jednou skončím v pekle. Jen jsem si představoval, že vstup bude mít z nějaké islandské sopky. Houbeles! Jeho vchod se nalézá poblíž vesničky Medkovy Kopce nedaleko Hlinska. "Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".

21.6.2023 v 9:09 | Karma: 19,13 | Přečteno: 368x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Sedm divů jara

Po dlouhém barevném půstu zimní šedi působí návrat jarní kavalerie jako zjevení. V našem parku v tomto období kvete několik dřevin, s jejichž uměleckými kreacemi bych vás v tomto blogu rád seznámil. Matička příroda dokáže kouzlit.

9.6.2023 v 9:09 | Karma: 16,12 | Přečteno: 233x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

strž

V dnešním pokračování poetického cyklu "Bez básně a Hany" se nedozvíme jakou krevní skupinu mají nejraději novozélandští upíři a zda je tuna pampeliškového chmýří těžší než sbírka maturitních příkladů z matematiky.

29.5.2023 v 9:09 | Karma: 14,28 | Přečteno: 296x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Devět zastavení času

Příroda se mění pomalu, ale jistě. Den ze dne nic nepostřehnete, ale když se na známá místa vrátíte za pár týdnů, naleznete desítky drobných změn. Tak jsem se na třech místech našeho parku devětkrát zastavil, abych je zachytil.

9.5.2023 v 9:09 | Karma: 16,36 | Přečteno: 295x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Cesta do hlubin duše (Beethoven)

Lidská duše je odvěkou hádankou, na které si vylámaly zuby celé generace psychologů, teologů a filosofů. Tajuplný komplex uvnitř každého z nás. Pro mne je definicí lidské duše Beethovenův 14. smyčcový kvartet cis moll, op. 131.

30.4.2023 v 9:09 | Karma: 14,42 | Přečteno: 289x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 402
  • Celková karma 19,53
  • Průměrná čtenost 920x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.