USA: Jak vlastně fungují primárky?

29. 01. 2016 9:09:09
Od prvních amerických primárek ve státě Iowa nás dělí už jen pár dní a tak bych chtěl v dnešním blogu stručně rekapitulovat, jak celé to politické divadlo zhruba probíhá.

Americká politická scéna je pozoruhodně stabilní - mimořádné volby prakticky nezná. Tato stabilita je z větší míry dána pravidelným střídáním dvou hlavních stran, Republikánské (R) a Demokratické (D), přestože na presidenta USA mohou kandidovat i zástupci menších stran či nezávislí. Například ve Virginii byste v roce 2012 na hlasovacím lístku (ballot) nalezli celkem 5 kandidátů. Média ale okrajovým kandidátům moc pozornosti nevěnují a tak se v tomto blogu soustředím pouze na proces volby v obou dominantních stranách.

Volba presidenta probíhá vždy v úterý bezprostředně následujícím po prvním listopadovém pondělí (což mimochodem není to samé, co první listopadové úterý). Obě velké strany do něho vyšlou vítěze tzv. primárních voleb, které jsou v mnoha ohledech daleko zajímavější - jednak proto, že v nich naleznete barvitější figurky a celou škálu nestandardních politických názorů a jednak proto, že sám primární proces je poměrně dramatický a je rafinovaně rozložený do několika měsíců. Proti té délce se sice každé období ozve spousta racionálních hlasů, ale neumím si představit, že by se televizní stanice a armáda politických komentátorů dobrovolně vzdaly téhle gigantické show.

V primárkách si voliči každé strany z několika kandidátů vyberou toho, kdo bude mít podle nich v listopadu největší šanci. Zatímco většina primárek probíhá klasickou formou a od běžných evropských voleb se příliš neliší, v některých státech Unie se udržel výběr pomocí tzv. výborů (caucuses), což jsou jakási místní shromáždění voličů dané strany, ve kterých kromě vlastní volby probíhá i vnitrostranická diskuse ohledně osob kandidátů.

Voliči v USA se v podstatě dělí na registrované Demokraty, registrované Republikány a nezávislé (těch je momentálně rekordních 43%). Podle způsobu omezení voličů se pak primárky dělí na uzavřené (closed), otevřené (open) a smíšené (mixed). V uzavřených o svém kandidátovi rozhodují pouze registrovaní voliči příslušné strany. Tento proces má za cíl zabránit "sabotérům" z druhé strany, aby naschvál hlasovali pro nějakého slabého kandidáta (a dali tak v listopadu svému vlastnímu kandidátovi větší šanci). U otevřených primárek toto omezení odpadá a ve smíšených se registrovaní voliči dané strany mohou vyjádřit pouze ke "svým" kandidátům, zatímco nezávislí se mohou účastnit výběru na té či oné straně podle svého uvážení.

V primárních volbách se v každém státě zvolí několik delegátů a ti pak reprezentují voliče na velkých letních shromážděních, kterým se říká konvent (convention) a na kterých probíhá vlastní nominace kandidátů do listopadových voleb. Aritmetika delegátů se pak jako červená niť vine politickým zpravodajstvím. A není to žádná legrace. Zatímco u Demokratů se delegáti většinou rozdělují poměrně (získají-li tedy 3 uchazeči 50%, 30% a 20% hlasů, dostanou z celkového množství delegátů proporcionální počet), u Republikánů se uplatní i pravidlo "vítěz bere vše" (zejména v druhé části, kdy je záhodno, aby si dominantní kandidát začal budovat silnou pozici). Protože kandidáti vypadlí během primárek své delegáty obvykle včas "přesměrují", během konventů už je většinou o postupujících jasno, i když se v minulosti několikrát stalo, že ještě na těchto shromážděních probíhal tuhý politický boj o nominaci. Republikánský konvent letos proběhne 18.-21. července v Clevelandu (Ohio), zatímco Demokratický se bude konat 25.-28. července ve Philadelphii (Pennsylvania).

A aby to nebylo tak jednoduché, tak do nominačních výsledků - kromě delegátů zvolených v primárkách - tradičně promlouvá i aparát obou stran a to prostřednictvím nevolených delegátů. Tito se rekrutují většinou ze zástupců stranických orgánů na úrovni státu, popřípadě (zejména u Demokratů) ze zástupců dané strany v Kongresu. Abyste si udělali představu o logistice: Demokratický konvent letos přivítá 5083 delegátů, z nichž bude 737 nevolených - tzv. "superdelegáti" (superdelegates) - a ti si mohou zvolit koho chtějí, nezávisle na vůli voličů (ovšem v jejich zájmu je vůli voličů respektovat, jinak by v listopadu jejich stranický kandidát mohl prohrát). Na Republikánský konvent se dostaví 2470 delegátů, z nichž volnou ruku bude mít 470. U Republikánů se pro ně většinou používá výraz "nevázaní delegáti" (unpledged delegates) a 168 z nich deleguje přímo stranický aparát (Republican National Committee). Do listopadových voleb postupuje ten, kdo v příslušném konventu získá prostou většinu delegátů.

Primárky mají poměrně komplikovaný rozvrh a letos začínají 1. února ve státě Iowa výše zmíněným caucusem. To už je taková volební tradice a většina politiků s presidentskými ambicemi se prozradí právě tím, že podezřele často zajíždí do státu Iowa. Dále následují klasické volby ve státě New Hampshire (9. února) a v druhé polovině února ještě Nevada caucus a primárky v Jižní Karolíně. A pak už je 1. března na řadě takzvané Super-úterý (Super Tuesday), ve kterém se bude volit v celé řadě velkých států, takže ve hře bude hromada delegátů. Po Super Tuesday se také pole kandidátů většinou podstatně zúží (letos hlavně na Republikánské straně), protože kdo si v něm nezíská podporu alespoň někde, tak si může začít balit kufry. Celá série by měla být uzavřena začátkem června. Zde je tabulka všech primárek, včetně informace o tom, zda jsou otevřené či uzavřené a kolik delegátů se na nich bude volit.

Kam Twitter tam plášť

A ještě se prostřednictvím sociální sítě Twitter podíváme, jak se čelní kandidáti obou stran na první primárky připravují, co jim v posledním týdnu leží na srdci a jak se snaží své potenciální voliče oslovit.

Hillary Clinton (D)

(28.1) Všem kdo pozvedli svůj hlas na podporu naší kampaně: znamená to víc než si myslíte. Děkuji Vám. (To everyone raising their voice to support this campaign: It means more than you know. Thank you.)

(27.1) Bez ohledu na to kdo jste, jak vypadáte a nebo odkud přicházíte - zasloužíte si presidenta, který se za vás bude rvát. (No matter who you are, what you look like, or where you come from—you deserve a president who will fight for you)

(25.1) Musíme udělat vše, co je v našich silách, aby nám Republikáni nevyrvali náš pokrok a nevrátili nás zpět v čase. (We've got to do everything we possibly can not to let the Republicans rip away our progress and take us backwards.)

(23.1) Pro Iowany a americké rodiny budu pracovat z celého srdce každý den. Jsem poctěna, že mám podporu listu Des Moines Register - zbývá 9 dní. (I'll work my heart out for Iowans and American families every day. Honored to have the @DMRegister's support—9 days to the caucus!)

(22.1) Reprodukční svoboda by měla být realitou pro všechny, ne luxusem pro ty, kteří si to mohou dovolit. Nevzdám to, dokud nebude. (Reproductive freedom should be a reality for all, not a luxury for those who can afford it. I'll never give up until it is.)

Bernie Sanders (D)

(28.1) Když jsme začínali, byli jsme 50 procentních bodů za "nevyhnutelným kandidátem demokratů". Nyní ten kandidát nejni tak nevyhnutelný. (When we began we were 50 pts behind the “inevitable Dem nominee.” Now that inevitable candidate ain’t so inevitable)

(26.1) Je naší morální odpovědností se postavit změně klimatu a předat tuto planetu zdravou a obyvatelnou našim dětem a vnukům. (We have a moral responsibility to combat climate change and leave this planet healthy and habitable for our kids and grandchildren)

(25.1) Došlo k masívnímu přerozdělení bohatství. Problém je, že k němu došlo ve špatném směru. (There has been a massive redistribution of wealth. The problem is it has gone in the wrong direction)

(24.1) Republikáni: zkuste vyhrát volby prostřednictvím svých myšlenek a svého charakteru, ne díky penězům, které vyberete od miliardářů. (Republicans: try winning elections based on your ideas and your character, not on the amount of money you can collect from billionaires)

(23.1) Budujeme hnutí, protože tahle země patří nám všem - ne jen hrstce miliardářů a bohatých předvolebních dárců (We are building a movement because this country belongs to all of us - not just a handful of billionaires and wealthy campaign contributors)

Donald Trump (R)

(28.1) Neuvěřitelná noc v Iowě s našimi skvělými veterány. Vybrali jsme pro ně 6 milionů dolarů, zatímco politici mluvili. (An unbelievable night in Iowa with our great Veterans! We raised $6,000,000.00 while the politicians talked!)

(27.1) Svoji kampaň si hradím sám, takže lobbistům a zájmovým skupinám nic nedlužím. (I am self funding my campaign so I do not owe anything to lobbyists & special interests)

(25.1) Ted Cruz je uzlíček nervů. Dělá neuvážené výpady bez ohledu na pravdu. Jeho preference jsou hodně dole. (Ted Cruz is a nervous wreck. He is making reckless charges not caring for the truth! His poll #'s are way down!)

(24.1) Udělám naši armádu tak velkou, mocnou a silnou, že si s námi nikdo nebude zahrávat. (I will make our Military so big, powerful & strong that no one will mess with us.)

(23.1) Jsem v Iowě a dívám se na tyhle falešné televizní klipy ostatních kandidátů. Všechno jsou to nesmysly, politici mají mnoho řečí a skutek utek - k tomu nedojde! (I am in Iowa watching all of these phony T.V. ads by the other candidates. All bull, politicians are all talk and no action-it won't happen!)

Ted Cruz (R)

(28.1) Těším se na to, až budu jako president podepisovat zákon o auditu centrální banky. (I look forward to signing the #AudittheFed bill into law as president)

(27.1) 119 hodin. Tolik máme času. Jdeme na to, Iowo!. (119 hours. That's how long we've got. Let's do this, Iowa!)

(24.1) Režimu se nelíbí, když někdo říká pravdu o tom, co se děje ve Washingtonu. (The establishment doesn't like it when someone speaks the truth about what is happening in Washington)

(24.1) Američané nestojí o hašteřící se politiky - mají obavy ze skutečných problémů, které této zemi hrozí. (Americans don't care about politicians bickering — they're concerned about the real problems facing this country!)

(22.1) Pokud budu zvolen presidentem, tak první den v úřadě roztrhám tu katastrofální jadernou dohodu s Íránem na kousky. (If I am elected president, on my first day in office, I’ll rip to shreds this catastrophic Iranian nuclear deal!)

+++++++++

A na závěr malou perličku. Ve včerejší televizní debatě Republikánů chyběl Donald Trump, který má s televizní stanicí FOX a její moderátorkou Megyn Kelly už nějaký čas vážné neshody. Místo toho uspořádal v Iowě večer pro vysloužilé vojáky (o něm se zmiňuje jeho první tweet). Nevzpomínám si, kdy se stalo naposled, že by vedoucí kandidát bojkotoval takhle důležitou událost. Z jeho strany to byla buď další neuvážená bota a nebo geniální taktický manévr (mnoho voličů nemá stanici FOX příliš v lásce, takže tento Trumpův políček berou trochu se zadostiučiněním, a navíc by Trumpovi v tradičně konzervativní Iowě asi pšenka stejně moc nekvetla). V pondělí budeme vědět více. V každém případě je jasné, že v letošních primárkách se nudit nebudeme.

Get some popcorn and grab a chair.

Související články:

USA: Bernie Sanders
USA: Donald J. Trump
USA: the Bank of North Dakota
USA: Študáci a Kantoři

Autor: Jan Řeháček | pátek 29.1.2016 9:09 | karma článku: 23.86 | přečteno: 1748x

Další články blogera

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 205 | Diskuse

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jan Řeháček

Co rok dal

Začátek nového roku je tradičně příležitostí k ohlédnutí za rokem starým, takže jsem prohrábl archív a vylovil z něho pár fotografií z našeho parku, které si nenalezly cestu do některého z předchozích tématických blogů.

9.1.2024 v 9:09 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 166 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 5.69 | Přečteno: 89 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 12.77 | Přečteno: 180 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 28.44 | Přečteno: 590 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 524 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 471 | Diskuse
VIP
Počet článků 400 Celková karma 18.73 Průměrná čtenost 922

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...