Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tvrzení chrámu 6 (tradice)

(aneb proč bysme se netěšili) Jazyk je odrazem i nástrojem našeho myšlení a jako takový musí splňovat poměrně přísná kriteria.

Musí být nejen přesný a výstižný, aby naše myšlenky nezkresloval, ale musí být také elegantní a úsporný, aby nám netrvalo půl minuty se vymáčknout. Zkrátka naše řeč by měla mít to, čemu se dnes říká dobrý design. Nesmí působit humpolácky a musí naše myšlenky tlumočit co nejúčinněji a bez přílišných ztrát. Když se Vám podaří vyfotit krásnou růži, také ji své milé nepošlete v rozlišení 100x200 pixelů.

Samozřejmě ta rozmanitost a výrazové bohatství je relativní pojem a každý jazyk to posuzuje trochu jinak, podle potřeb kultury které slouží. O eskymácách se říká, že mají desítky slov pro sníh. Nám stačí jedno. Ale nemusíme zabíhat do takových extrémů - i běžná angličtina rozlišuje třeba mezi slovy "iceberg" a "glacier", zatímco v české kotlině si vystačíme se slovem "ledovec", protože ani jeho námořní ani vysokohorská varianta se u nás ve volné přírodě nevyskytuje. Na druhé straně si třeba Angličan musí boty navléci nebo obléknout, ale nazutí nepřipadá v úvahu. Akt zouvání i obouvání je jedním z tisíce odstínů na paletě češtiny, který mnoha jiným jazykům zcela chybí. Jazykový vývoj určuje nejen kolik odstínů si na paletě momentálně potřebujeme namíchat, ale také ve kterých situacích máme vzít do ruky jemný štěteček a naopak, kdy si výrazově vystačíme s malířskou štětkou.

Je-li však přesnost a barevná rozmanitost základním kriteriem pro posouzení užitečnosti jazyka, proč potom trváme třeba na tvaru "abychom", když spousta lidí už dávno říká "abysme" a někteří fiškusové si dokonce lajsnou "aby jsme". Vždyť to jazyku neubere ani na rozmanitosti ani na přesnosti. A jistou logiku to má. Já vím, rvete si vlasy, protože vám to rve uši - ale to je jenom síla zvyku.

Vyzve-li nás básník "abysme s hvězdami splynuli" netratí to nic oproti správnému "abychom s hvězdami splynuli". A to ani na barvitosti ani na hloubce básnického výrazu. Když si odmyslíte zvuk a zvyk, je to jen jiný shluk písmenek pro tu samou věc. A stejně tak technik, který řekne "tuto hadičku nejdříve ohneme abysme se dostali ke spínači" neobětuje ani zbla přesnosti oproti technikovi, který použije "abychom". Proč tedy na té archaicky znějící variantě trvat?

Důvod podle mého soudu spočívá v tom, že jazyk není jen mechanický transformátor myšlenek. Je to i ztělesnění kultury, ke které se již více než tisíc let hlásíme. Je to neviditelné vlákno, které nás spojuje s Jakubem Demlem, s Karlem Čapkem, s Vladimírem Holanem nebo dokonce s Janem Ámosem Komenským. My, lidé, se odpradávna snažíme nějak vyrovnat s naší vlastní smrtelností. Příhlásit se aktivně k něčemu trvalejšímu a obsažnějšímu než individuální lidský život je jedním z takových způsobů. Pokud budeme pravopis každých deset let měnit, těžko tím vytvoříme dojem transcendence.

Trváme-li na slůvku abychom, je to také naše pocta předkům. A nejen těm proslaveným. Hlásíme se jím k jazyku našich pradědů a prababiček. A k jazyku jejich pradědů a prababiček. Svůj jazyk opečováváme se všemi jeho nedostatky a logickými nesrovnalostmi, tak jako opečováváme petrolejku po prarodičích. Včetně šrámů a šmouh a drobných prasklin. Protože v těch jazykových jizvách je nepřímo odražen kus naší vlastní existence. Historie našeho vlastního rodu.

A bude to tak, dokud bude v národě dostatek mluvčích, kterým na tom záleží. Což samozřejmě nemusí být věčně.

 

Datová pitva na Moravském poli (26. srpna 1278)

(omlouvám se za bídnou kvalitu tabulek, ale nové rozhraní neumožňuje strojovou generaci tabulek, takže jsem je nakonec musel převést na obrázky a uložit jako JPG)

V dnešní pitvě se konečně dostaneme k tomu, proč jsem tuhle sérii vlastně začal. Podíváme se na to, jak s naším jazykem zacházíme. Respektive jak mu dáváme na frak.

V níže přiložených tabulkách jsem sestavil několik skupin dvojic, která se liší jen nepatrným gramatickým posunem. Té variantě, která se vyskytuje častěji budu říkat majoritní (maj) a té méně časté minoritní (min) a to bez ohledu na to která z nich je gramaticky správně. Mezi oběma variantami naleznete jejich relativní četnost označenou fmaj a fmin. Stejně jako v minulých Tvrzeních budu obě četnosti udávat v setinách procent. Důležitější než obě četnosti jako takové je jejich podíl, který najdete v prvním sloupci, označený jako vše (tedy vše=fmin/fmax). To vše si můžete představit jako míru znečištění majoritní varianty. Tam, kde je toto číslo téměř nula, minoritní varianta nepředstavuje prakticky žádnou konkurenci. Jak toto číslo roste, význam minoritní varianty stoupá a dosáhne-li číslo vše hodnoty 1, jsou si obě varianty frekvenčně rovny.

Pro zajímavost Vám ukážu podíl fmin/fmax i pro blogy mužské a ženské, abyste si udělali představu, které pohlaví se prohřešuje častěji. U mužů a žen Vám ale ukážu jen výsledný poměr (tedy číslo srovnatelné s vše), protože na dílčí četnosti fmin a fmaj už nezbylo místo.

Jako příklad si rozebereme první řádek ze skupinky kondicionálů (viz níže).

Varianta "kdybychom" představuje 0.3679 setin procenta všech slov (tedy 0.003679%) v blozích nalezených. Varianta "kdybysme" je podstatně vzácnější a její zastoupení v blozích je 0.0049 setin procenta. Podíl těchto dvou variant (fmin/fmax) pro všechny blogy je 0.0134, což znamená, že majoritní varianta je poměrně čistá (nejhůř je na tom z této skupiny bychom). Pokud si ten samý poměr spočítáme pro blogy žen a mužů, dostaneme hodnoty 0.0105 a 0.0143. To znamená, že majoritní varianta je o něco čistší u žen. Muži se tedy v tomto případě prohřešují o něco více. Stejně tak pro abychom. Ženy naopak více chybují u slova bychom.

V další tabulce nahlédneme do toho jak označujeme příslušníky jiných národů.

Teď se mrkneme na pár množných čísel rodu mužského. Všimněte si že délka slova může mít vliv na použitý tvar. U matematiků se nikomu nechce používat dlouhý tvar -ové. U fyziků to nevadí.

Další skupinu tvoří slova, kde se rozhodujeme mezi s a z.

Tady je pro zajímavost pár sloves v 1. os. j.č. Zajímavá je dvojice maluju vs děkuju.

Slova obsahující hláskovou skupinu m(n)ě nedopadla špatně. Majoritní tvary jsou vesměs správné. Největší problém nám dělá domnění.

A nakonec pár slov, která se nevešla do výše zmíněných kategorií.

Pokud Vás zajímají jiná slova, datové soubory s četností všech slov najdete zde.

Související články:

Tvrzení chrámu 1Tvrzení chrámu 2Tvrzení chrámu 3Tvrzení chrámu 4Tvrzení chrámu 5

 

Autor: Jan Řeháček | čtvrtek 9.4.2015 9:09 | karma článku: 18,42 | přečteno: 419x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.4.2024 v 9:09 | Karma: 16,66 | Přečteno: 419x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

A je po Velikonocích. A nejen po nich.

Globální kotlík zavěšený nad ohněm inkluze a diversity pomalu vytlačuje národní státy, vyrůstající ze sdíleného kulturního podhoubí. Tomuto trendu se nově přizpůsobuje i řada českých svátků s jejichž novelizací vás chci seznámit.

1.4.2024 v 9:09 | Karma: 21,15 | Přečteno: 457x | Diskuse| Společnost

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50 | Přečteno: 322x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma: 17,90 | Přečteno: 370x | Diskuse| Ostatní

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 19,45 | Přečteno: 435x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Co rok dal

Začátek nového roku je tradičně příležitostí k ohlédnutí za rokem starým, takže jsem prohrábl archív a vylovil z něho pár fotografií z našeho parku, které si nenalezly cestu do některého z předchozích tématických blogů.

9.1.2024 v 9:09 | Karma: 17,23 | Přečteno: 230x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Politické školení mužstva: Pyšná princezna

Roto končit! Pozor! (vejde útvarový politruk) Soudruzi vojáci, kapitál se potácí. Ale sám se nám na smetiště dějin nevypotácí. My mu musíme co, soudruzi? No? Nikdo? No, my mu musíme pomoci, vy hlavy hovězí!

31.12.2023 v 9:09 | Karma: 25,82 | Přečteno: 909x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Ten podzim se nám hezky vybarvil

Každý podzim je v našem parku trochu jiný. Stromy, které by loni přešminkovaly i šestnáctku před prvním rande, jsou letos pobledlé jako Rusalka. A ty, které se zprvu barevně upejpaly, se najednou utrhly z řetězu. Jak řezníkův pes.

9.12.2023 v 9:09 | Karma: 19,07 | Přečteno: 323x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Paroháčů je letos dost

Srnka je v našem parku jako houska na krámě. Zato setkání s jelenem si člověk musí považovat. Letos jsem ale náhodou objevil, kde se srocují: na záložním travnatém parkovišti, kterému se říká Gil's Hill, těsně před západem slunce.

9.11.2023 v 9:09 | Karma: 19,30 | Přečteno: 346x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Chřadnoucí prales - pod vodou i nad ní

O korálovém útesu se říká, že je to "dešťový prales" oceánu. Biodiversita, kterou reprezentuje je ohromující. Totéž platí i o jeho suchozemském ekvivalentu. Bohužel, oba ekologické systémy se dostávají na seznam ohrožených druhů.

27.10.2023 v 9:09 | Karma: 14,26 | Přečteno: 261x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Řeháček

Letní kvítí

Primární sezónou květů je sice jaro, ale ani léto není v našem parku z pohledu barev úplná nuda. Tady je malá fotovonička složená z příspěvků místní flory. Aneb kdo nekvete s námi, kvete proti nám.

9.10.2023 v 9:09 | Karma: 17,88 | Přečteno: 191x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Plody léta

Léto je časem zrání a ani v našem parku tomu není jinak. Zajímavé plody nabízí říše rostlinná i živočišná. Tady je malý průřez letošní nabídkou: asijské maliny, kuriózní houby a malí mývalové. Ceny jsou mírné: léto létá zdarma.

9.9.2023 v 9:09 | Karma: 16,17 | Přečteno: 308x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Kvetoucí fuga (Beethoven)

V Beethovenově Misse Solemnis nalezneme spoustu skrytých drahokamů, které zde leží prakticky nepovšimnuty, protože celková hudební struktura této Mše je na první poslech naprosto neprůstřelná. Jedním z nich je fuga v závěru Creda.

27.8.2023 v 9:09 | Karma: 14,39 | Přečteno: 321x | Diskuse| Kultura

Jan Řeháček

Sovy a supi

V našem parku také poletuje spousta zajímavých ptáků. Tak jsem jich pár vyfotil. Sovy jsou sice nočními živočichy, ale na jaře se občas dají zastihnout i za denního světla. A za pár šupů k nim přihodím ještě pár supů. Ať nežeru.

9.8.2023 v 9:09 | Karma: 20,92 | Přečteno: 342x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Vlčí západy

Při procházkách naším parkem občas fotím západy slunce z vyvýšeného travnatého parkoviště zvaného Gil's Hill. Říkám jim Vlčí západy. Jednak proto, že mají zhusta barvu vlčích máků a jednak proto, že náš park se jmenuje Vlčí past.

9.7.2023 v 9:09 | Karma: 16,96 | Přečteno: 344x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Za devatero fotkami: Malebné peklo

Já to tušil, že jednou skončím v pekle. Jen jsem si představoval, že vstup bude mít z nějaké islandské sopky. Houbeles! Jeho vchod se nalézá poblíž vesničky Medkovy Kopce nedaleko Hlinska. "Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".

21.6.2023 v 9:09 | Karma: 19,13 | Přečteno: 368x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Sedm divů jara

Po dlouhém barevném půstu zimní šedi působí návrat jarní kavalerie jako zjevení. V našem parku v tomto období kvete několik dřevin, s jejichž uměleckými kreacemi bych vás v tomto blogu rád seznámil. Matička příroda dokáže kouzlit.

9.6.2023 v 9:09 | Karma: 16,12 | Přečteno: 233x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

strž

V dnešním pokračování poetického cyklu "Bez básně a Hany" se nedozvíme jakou krevní skupinu mají nejraději novozélandští upíři a zda je tuna pampeliškového chmýří těžší než sbírka maturitních příkladů z matematiky.

29.5.2023 v 9:09 | Karma: 14,28 | Přečteno: 296x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Devět zastavení času

Příroda se mění pomalu, ale jistě. Den ze dne nic nepostřehnete, ale když se na známá místa vrátíte za pár týdnů, naleznete desítky drobných změn. Tak jsem se na třech místech našeho parku devětkrát zastavil, abych je zachytil.

9.5.2023 v 9:09 | Karma: 16,36 | Přečteno: 295x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Cesta do hlubin duše (Beethoven)

Lidská duše je odvěkou hádankou, na které si vylámaly zuby celé generace psychologů, teologů a filosofů. Tajuplný komplex uvnitř každého z nás. Pro mne je definicí lidské duše Beethovenův 14. smyčcový kvartet cis moll, op. 131.

30.4.2023 v 9:09 | Karma: 14,42 | Přečteno: 289x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 402
  • Celková karma 19,53
  • Průměrná čtenost 920x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.