Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Diskutuji - tedy jsem

9. 06. 2015 9:09:53
Malá sonda do života lidu diskutérského. Kde, kdy a s kým nejčastěji diskutujeme, ale také třeba jak často diskuse neotvíráme vůbec.

Všechny údaje níže pochází ze statistického souboru, který zahrnuje blogové diskuse za zhruba posledních 6 měsíců (tedy cca od prosince 2014 po začátek června 2015). Ne všechny se mi podařilo hodit do stroje, ale myslím, že většina se do souboru dostala. Tato data obsahují 18610 blogů, pod kterými 5864 diskutérů vyprodukovalo 325133 diskusních příspěvků. Ten počet blogů mimochodem odpovídá průtoku zhruba 100 blogů za den, což je v souladu s čísly z minulého roku.

Začneme s všeobecnými statistikami - tedy jak intenzivní jsou v průměru diskuse pod blogy. V následující tabulce (a v kruhovém diagramu vlevo nahoře) jsem označil číslem -1 blogy, ve kterých autor diskusi neotevřel vůbec. Číslem 0 jsou označeny blogy, ve kterých sice diskuse otevřena je, ale k žádné nedošlo. Další čísla pak už ukazují konkretní počet diskusních příspěvků (pro barevný koláč používám jen první číslo daného rozmezí) a kolik blogů těchto hodnot dosáhlo.

příspěvků

blogůprocento
-11411 7,58%
03169 17,03%
1 až 97142 38,38%
10 až 293867 20,78%
30 až 99239312,86%
100 a více6283,37%

Pokud Vás zajímají technické podrobnosti, tak o těch 1411 neotevřených diskusí se postaralo celkem 195 bloggerů. Ovšem ne rovným dílem. Někdo neotvírá diskusi pravidelně, někdo jen občas. 25 nejzdatnějších neotvíračů se zasloužilo o 992 neotevřených diskusí (což je asi 70% z jejich celkového počtu).

Kde

V dalším segmentu se podíváme na otázku "kde nejčastěji diskutujeme". Komentáře nejvíce bují pod horkými politickými tématy, ale občas i tam, kde si přítomní vjedou do vlasů a nebo tam, kde se rozjede nějaká lidová zábava.

Na tabulce vlevo vidíte blogy s nejbouřlivějšími diskusemi. Abych trochu eliminoval vliv "ujetých" diskusí, započítávám z každé diskuse pouze prvních 1000 příspěvků a svoje diskuse jsem z této tabulky vyjmul úplně.

To číslo pod "diskusemi" je průměrný počet diskusních příspěvků na jeden blog (celkový počet blogů autora ve sledovaném období je vpravo). O něco úplnější tabulka je zde (až zcela na spodu stránky).

Kdy

Nyní se zaměříme na otázku "kdy vlastně nejčastěji diskutujeme". Nejprve se podívejme na křivku, která ukazuje publikační intenzitu blogů. Pro každý čas (na ose x) je na ose y vynesena pravděpodobnost, že v tom čase vyjde blog (technicky se tomu říká "hustota pravděpodobnosti"). Pokud Vás statistika moc nebaví, představte si tu křivku prostě jako normalizovanou hodnotu, která ukazuje kolik blogů v tom čase většinou vychází.

Vidíte, že ta křivka má několik ostrých "krápníků", které jsou způsobeny tím, že spousta bloggerů své blogy časuje, takže třeba v 8:00 vychází podstatně víc blogů než řekněme v 8:23. U diskusních příspěvků je to jinak. Ty se načasovat nedají a jejich čas skutečně odpovídá času, kdy je daný diskutér aktivní. Proto je také jejich křivka podstatně hladší a podle mého soudu dobře vystihuje celkovou aktivitu na serveru.

Kdo

Diskusní příspěvky všech 5864 diskutérů samozřejmě nejsou rozděleny rovnoměrně. Někdo diskutuje až do roztrhání těla (obvykle protivníkova) a někdo se v diskusích objeví jen sporadicky.

Tabulka vlevo ukazuje TOP 25 nejaktivnějších diskutérů, seřazených podle počtu diskusních vstupů (příspěvků) za sledované období. Protože nový systém stále neumožňuje autogeneraci tabulek, je to jen "screenshot" tabulky vytvořené jinde.

Pokud chcete vidět delší seznam přímo v HTML, mrkněte se sem (tabulka pod grafem).

Otázka kolik je zde pod blogy vlastně diskutérů závisí na tom, koho považujete za diskutéra. Pro někoho je diskutér ten, kdo se projeví alespoň jednou, pro někoho jiného je diskutér jen ten, kdo má na kontě alespoň 100 diskusních příspěvků. Závěrečná tabulka vypovídá, kolik je zde diskutérů s danou hranicí aktivity. Zdůrazňuji, že jsem se omezil pouze na diskuse pod blogy. Na celém serveru je samozřejmě diskutérů mnohem více.

příspěvkůdiskutérůprocent
1 a více5864100,00%
10 a více183031,20%
100 a více5278,99%
1000 a více591,00%

S kým

Asi nejzajímavější je pohled na uspořádání diskutérské obce.

Je jasné, že nediskutujeme náhodně. Někdo chodí rád na fotografické blogy a někdo zase třeba na ekonomické. V následujícím grafu jsem se pokusil zachytit, s kým se v diskusích nejčastěji potkáváme.

Graf je utvořen takto. Každý diskutér s alespoň 25 příspěvky odpovídá jednomu vrcholu grafu. Čím plodnější diskutér, tím větší kolečko. Pánové jsou vyznačeni modře, dámy červeně. Pro daného disutéra (říkejme mu pan X) jsem projel všechny blogy, na kterých se ve sledovaném období zastavil, a z těchto blogů jsem pak "vycucal" další diskutéry, s kterými se pan X pod blogy "potkal" (ale nemusel s nimi nutně přímo diskutovat). Pak jsem ty další diskutéry seřadil podle četnosti a prvních N jsem s panem X spojil v níže uvedeném grafu hranou. A to jsem udělal pro všech 1192 diskutérů, kteří nasbírali 25 a více příspěvků. To číslo N jsem nastavil tak, že zdatnější přispěvatelé mají v grafu nárok na více "sousedů".

Vidíte, že graf není homogenní, ale má určitou vnitřní strukturu. Husté jádro v jiho- až jihozápadní části je tvořeno anti-komunistickými diskutéry a jejich odpůrci. Obdobné, ale trochu menší, jádro v severozápadní části náleží diskutérům anti-islámským a jejich odpůrcům. Hlavní tělo grafu (uprostřed) je tvořeno zbytkem politických diskusí, plus nějaká ta ekonomika, náboženství atd. A ta vysunutá skupinka na východě, to jsou diskutéři pod blogy uměleckými (fotografové, literáti atp).

Související články:

Píší blogérky jinak než bloggeři?
Tvrzení chrámu 6

Autor: Jan Řeháček | úterý 9.6.2015 9:09 | karma článku: 22.65 | přečteno: 781x

Další články blogera

Jan Řeháček

Koronavirus: připravte si šroubovák, budeme utahovat

V souvislosti s pokračující pandemií viru SARS-CoV-2 dojde ke zpřísnění nouzového režimu na území ČR. Další omezení se dotknou i doposud nepostižených složek společnosti a vstoupí v platnost dnes o půlnoci. Popřípadě po švestkách.

1.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 7752 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: dimenze s dvojitou frakturou čelisti

Když se matematici začali zabývat problémem, jak správně změřit délku mořského pobřeží, zjistili, že odpověď závisí na tom, jak podrobné detaily jste ochotni zkoumat. Jejich analýza vedla k zajímavému zobecnění pojmu dimenze.

9.3.2020 v 9:09 | Karma článku: 15.71 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Řeháček

Poučení z krizové sinusoidy

Žádný mučený z nebe nespadl. My lidé se trápíme navzájem rovnou tady na Zemi. A ani k tomu nepotřebujeme nadpřirozené schopnosti či podmračená božstva. Stačí nám nenápadně vyhrotit nějakou prkotinu a dál už to jede samospádem...

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 21.28 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: kdo se bojí, nesmí do nekonečné dimenze

"Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte". Minule jsme se společně s Alenkou vypořádali se storozměrným prostorem, tak nebudeme troškařit a vydáme se na dimenzionální štreku rovnou do nekonečna. Však už jsme tam dlouho nebyli.

9.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Husička

Hlavu vzhůru

Občas zaslechnu přirovnání současného stavu s válkou. Ne, ne, ne! Tohle se s válkou vůbec nedá srovnat, proboha

2.4.2020 v 16:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Pavel Rampas

... další ! Je "radost" sledovat vymývání mozků online

Další ukázka, docela čerstvá... Mezi tím jsem s několika lidmi řešil, že už umírají zdravotníci a je to hrůza. To už vám z té emoční paměti nikdo nevymaže, až zjistíte, že je všechno jinak...

2.4.2020 v 14:27 | Karma článku: 27.30 | Přečteno: 830 |

Tomáš Břicháček

Jak překonat pandemii

Buďme každý na svém místě, chovejme se odpovědně a ohleduplně, nereptejme, pomáhejme si, povzbuzujme se, snažme se spojovat, a ne rozdělovat, vytěžme z celé situace co nejvíce pozitivního.

2.4.2020 v 13:15 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 225 | Diskuse

Karel Januška

Správní soudnictví

Úvaha pro zákonodárce, vládu, soudce a občany. Zrušením činnosti správních soudů lze získat náklady, které by mohly uhradit ztráty způsobené koronavirovým nebezpečím.

2.4.2020 v 13:14 | Karma článku: 3.50 | Přečteno: 91 | Diskuse

Marek Trizuljak

Ráno - Deník z karantény, den osmnáctý

Táhlo mě to ráno do vikýře až neodbytně. Na nebi jas už dlouho před východem slunce a barevná čára na obzoru.

2.4.2020 v 12:23 | Karma článku: 12.93 | Přečteno: 205 | Diskuse
VIP
Počet článků 311 Celková karma 21.53 Průměrná čtenost 914

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...