Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Matykání: moje nekonečno je větší než to tvoje

Exkurze do třídírny nekonečen je zcela vyčerpávající, přestože není obsahově vyčerpávající. Četba tohoto blogu se nedoporučuje zaneprázdněným manažerům, emocionálně nestabilním robotům a ženám v pokročilém stupni těhotenství.

Již v době, kdy se dosud nezjištěný pračlověk rozvalil pod noční oblohou a zmožen mamutím bůčkem počal studovat hvězdná seskupení, začalo v kolektivní mysli lidstva klíčit povědomí, že zdaleka ne všechny krásy tohoto světa jsou konečné. A jak toto přesvědčení sílilo, sílila i odvěká touha nekonečno poznat, uchopit, rozpitvat a následně komparativně kategorizovat. A hlavně zjistit, zda sousedovo nekonečno není náhodou o trochu větší.

Za tímto účelem si Doc. Neandrtálec vytesal pazourkem do skály základy teorie množin a po několika geologických obdobích překotného rozvoje mozkovny a několika dobře mířených ranách kyjem do hlavy dospěl k objevu kardinálních a ordinálních čísel. Pokud se chcete vytrestat za to, že jste byli ráno neurvalí na svou drahou polovičku, vřele doporučuji si tyto odkazy prostudovat.

Tím ale nechci říci, že by si moderní člověk musel po večerech lámat hlavu nad logickými finesami transfinitní indukce nebo hloubat proč je jedno nekonečno takové a druhé makové. To je lépe přenechat specialistům. Průměrnému technicky vzdělanému jedinci by mělo ke spokojenosti stačit poznání, že v zásadě existují nekonečna dvě (alespoň co se týče kardinálních čísel): jedno je menší - říkáme mu spočetné -  a jedno je větší - tomu říkáme nespočetné. Zhruba řečeno: to první si spočítáte na prstech (pokud máte zajištěn neomezený přísun rukou), zatímco to druhé ne. A o tom bude dnešní matykání.

Jak porovnávat nekonečna

Porovnávání nekonečných množin sice není tak jednoduché jako třeba porovnávání výše výplaty, ale dá se udělat na podobném principu. Představte si, že sedíte s měšcem plným zlaťáků ve středověké hospodě, neumíte vůbec počítat a přesto byste rádi věděli, zda Vám toho v měšci cinká víc než tomu zarostlému pacholkovi, co sedí naproti Vám a co chvíli Vám prská do žejdlíku piva.

I když nemáte ani páru o vyšší matematice a nějaké sčítání Vám nic neříká, můžete si při porovnání finančního obsahu obou měšců vypomoci následujícím trikem. Vylovíte ze svého měšce zlaťák, prásknete s ním vítězoslavně o hrubou desku stolu a vyzvete pacholka odnaproti, aby Vaše gesto zopakoval se svým měšcem. Pacholek tedy dorovná svojí mincí. Pak prásknete s druhým zlaťákem a pacholka požádáte o totéž. Pak s třetím, čtvrtým a tak dále. No a komu dojdou zlaťáky dřív, ten má v měšci míň peněz. A pokud Vám ty zlaťáky náhodou dojdou současně, jinými slovy pokud se pacholkovi podařilo na každý zlaťák z vašeho měšce kontrovat jeho vlastním zlaťákem, ale ani o chlup víc, tak máte přesně stejně peněz.

A dvě nekonečné množiny se porovnávají zrovínka takovým způsobem. Vysolíte na stůl prvky jedné množiny, a pokud pro každý její prvek najdete prvek té druhé množiny, kterým můžete zakontrovat, zlaťák za zlaťák, tak máte dvě úplně stejně velké množiny, byť třeba nekonečné.

Jinými slovy, pokud se nám podaří prvky obou množin přesně spárovat, tak mají stejný počet prvků (odborně říkáme, že mají stejnou mohutnost). U nekonečných množin musíte samozřejmě vymyslet nějaký abstraktní mechanismus (třeba algoritmus nebo formulku) jak to spárování provést, jinak hrozí, že budete v té knajpě sedět u stolu až do alelujá. Z logiky toho spárování musí také vyplynout, že se obě množiny tímto procesem vyčerpají - jinými slovy, že ani v jednom měšci nezůstanou žádné zlaťáky.

Je to vlastně stejný princip, jako když jsme v jednom z předchozích Matykání dávali dohromady tanečníky a tanečnice (technicky se tomu spárování říká vzájemně jednoznačné zobrazení).

Spočetné nekonečno

Nejjednodušší verze nekonečna existuje v podobě přirozených čísel - tedy 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... Tato čísla současně reprezentují jakýsi zlatý standard pro ostatní nekonečné množiny. Všechny množiny, které mají - ve smyslu předchozí sekce - stejný počet prvků jako přirozená čísla se označují jako spočetné. Spočetná množina je tedy taková, jejíž prvky (tanečníci) se dají přesně spárovat s přirozenými čísly (tanečnicemi). Nebo trochu jinak: prvky spočetné množiny se dají označit (onálepkovat) přirozenými čísly - jako když si na poště taháte taková ta čísílka, která Vám říkají, kdy na Vás přijde řada: první zákazník, druhý, třetí atd.

Dříve než se podíváme na pár spočetných množin, rozmyslete si následující odstavec.

Pokud Vám nějaký lapka odstraní z měšce polovinu zlaťáků, tak je jasné, že máte najednou méně peněz než před okradením. Polovina Vašich zlaťáků se rozhodně nedá spárovat s jejich původním množstvím. U nekonečných množin to bohužel neplatí a občas se může stát, že "polovina" Vaší množiny bude stejně veliká jako množina původní (opět ve smyslu předchozí sekce). Takže selský rozum si raději odložte v šatně.

Nejjednodušším příkladem tohoto paradoxu jsou sudá čísla. Na první pohled se zdá, že sudých čísel je o polovinu méně než přirozených čísel. Nicméně z modrého panelu níže na obrázku vidíme celkem jasně, že pro každého (černého) sudého tanečníka si lehce najdeme (červenou) tanečnici z množiny přirozených čísel (prostě to sudé číslo vydělíme dvěma) a toto spárování obě množiny přesně vyčerpá. Jsou tedy podle předchozí sekce stejně velké (mají stejnou mohutnost).

Na prostředním (červeném) panelu vidíte podobný argument pro celá čísla (v černém). Těch se pro změnu zdá být více (protože obsahují i 0 a záporná čísla), ale není tomu tak. I tady si červené tanečnice přirozených čísel své tanečníky najdou, ale musí to udělat chytře. Ta první si zatančí s nulou (proto je pod černou 0 červená 1) a pak holky při výběru tanečníků skáčou střídavě doprava a doleva. Tady si samozřejmě musíte předtavit, že tanečníci pokračují až do nekonečna jak vpravo, tak vlevo. Nicméně nakonec se obě množiny přesně vyčerpají a ani jeden tanečník a ani jedna tanečnice nám nepřebývá. Takže i celých čísel je spočetně.

Z posledního (zeleného) panelu si můžeme odnést trochu abstraktnější poznatek - pokud sesypeme dohromady dvě spočetné množiny (jejich prvky jsem označil písmenky r a s), dostaneme opět spočetnou množinu, protože červené tanečnice přirozených čísel si prostě vybírají své tanečníky na přeskáčku.

Podstatně více vrásek nám nadělají zlomky. Těch už je skutečně hodně. Odborně říkáme, že je jich "jako psů" - tedy hafo. Když si kladné zlomky napíšete do tabulky tak, že v prvním sloupci máte "jedniny", ve druhém "poloviny", ve třetím "třetiny" atd (viz obrázek), tak se zdá, že zlomků je nekonečně mnoho nekonečen - tedy zdánlivě víc než spočetně - každý sloupek sám o sobě je totiž nekonečný (ve směru dolů) a máme jich nekonečno mnoho (ve směru doprava).

Nicméně i tady si mazané červené tanečnice poradí, ovšem teď už musí být prefíkané ako lišky. Při výběru tanečníků se vydají podél žluté cestičky a berou si je na parket v tom pořadí jak je potkávají. A začnou vlevo nahoře. Takže první bude tančit s 1/1, druhá s 1/2, třetí s 2/1, čtvrtá s 3/1, pátá s 2/2, šestá s 1/3, sedmá s 1/4, osmá s 2/3, devátá s 3/2 a tak dále - tady už jsem ta červená čísílka raději nemaloval, aby z toho nevznikl grafický guláš. Rozmyslete si ale, že touto klikatou cestou se skutečně dostanete ke každému zlomku a spárování tudíž proběhne bez potíží. Pro šťouraly dodávám, že zlomky, které nejsou v základním tvaru (třeba 2/4), můžete během párování přeskočit.

Je doufám jasné, že se zápornými zlomky můžeme zatočit úplně stejně, takže jak záporné, tak kladné zlomky představují spočetnou množinu. No a z výše uvedeného zeleného panelu víme, že když sesypeme dvě spočetné množiny dohromady, vznikne opět spočetná množina. Takže všech zlomků je stejně tolik co přirozených čísel - tedy "jen" spočetně mnoho, přestože to tak ze začátku nevypadalo.

Nespočetné nekonečno

Teď by se Vám mohlo zdát, že všechny nekonečné množiny jsou spočetné a to jak se dají spárovat s přirozenými čísly závisí pouze na "fikanosti" tanečnic. Ale není tomu tak. Již jeden ze zakladatelů moderní teorie množin Georg Cantor ukázal, že když si vezmeme číselnou osu (tedy množinu čísel reálných, či lidověji desetinných), tak její prvky (desetinná čísla) s přirozenými čísly spárovat nelze. Ono dokonce nelze spárovat ani opticky menší množinu: jednotkový interval (0,1) - tedy všechna desetinná čísla mezi 0 a 1.

Georg Cantor si všiml, že ať to spárování sesmolíme jakkoliv, vždycky se nám podaří najít desetinné číslo, které ve výsledném seznamu není. Jinými slovy, ať jsou ty holky fikané jak chtějí, minimálně na jednoho tanečníka se nedostane tanečnice.

Nejjednodušším způsobem, jak to spárování realizovat je sestavit si tabulku desetinných čísel, ve které bude každý řádek odpovídat jednomu přirozenému číslu (ta desetinná čísla níže jsem vybral náhodně, ale pro jakýkoliv jiný výběr proběhne argumentace úplně stejně).

1) 0,634825741...
2) 0,017563369...
3) 0,896044321...
4) 0,812023987...
5) 0,740032871...
6) 0,343866709...
7) 0,190454382...
8) 0,878731338...
9) 0,563260451..
...
(a tabulka samozřejmě pokračuje až do nekonečna)
...

Takže jednička tančí s 0,634825741, dvojka s 0,017563369, trojka s 0,896044321 atd

Pojďme se teď podívat, jak toho nezadaného tanečníka (tedy desetinné číslo, které se do seznamu nedostalo) objevit. Základním nástrojem k nalezení tohoto "chybějícího" čísla je skutečnost, že k tomu aby se dvě desetinná čísla lišila stačí, když se budou lišit v jedné jediné číslici (třeba 0,428351... je jiné číslo než 0,428451..., protože se liší v té podtržené číslici).

Pokud tedy chceme sestrojit číslo, které v naší tabulce není (tj. které se liší od každého čísla v tabulce uvedeného), stačí to narafičit tak, aby se od každého čísla v tabulce lišilo pouze jednou jedinou číslicí - a konkretně to uděláme tak, že se od prvního čísla bude lišit v první číslici, od druhého čísla v druhé číslici, od třetího ve třetí a tak dále.

Za tím účelem jsem u prvního čísla zvýraznil první číslici (tučně a podtržením), u druhého druhou atd.

A teď už to bude celkem brnkačka: změníme (jakkoliv!) všechny podtržené číslice a z nich vytvoříme kýžené číslo č. Například pokud v tabulce zmenšíme všechny podtržené číslice o jedničku (a z 0 uděláme 9), dostaneme následující číslo:

č = 0.505925220...

Toto desetinné číslo v našem seznamu evidentně není, protože se liší alespoň jednou číslicí od každého čísla na seznamu. Na každém řádku jsme si totiž jednu číslici půjčili (tu podtrženou) a tu jsme při konstrukci čísla č změnili. Chachá, hloupí vlci. A i když si to spárování uděláte jinak, to chybějící číslo č tímto způsobem vždycky najdete.

Takže desetinných čísel mezi 0 a 1 je sice nekonečně mnoho (rozmyslete si proč), ale není to nekonečno spočetné. Nedá se spárovat s přirozenými čísly - jako třeba zlomky. Je to nekonečno úplně jiného typu: říkáme mu nespočetné. A dokud jsme v ráži, tak si hned ukážeme, že i všech desetinných čísel - jak asi tušíte - je nespočetně mnoho.

Abychom viděli, že jednotkový interval a celá číselná osa mají stejnou mohutnost (stejný počet prvků), musíme se opět vrátit k myšlence první sekce a najít si vhodné spárování tanečních partnerů, ovšem s tím rozdílem, že tanečnice (červené) tentokrát nebudou přirozená čísla, ale desetinná čísla z intervalu (0,1) a tanečníci (ti modří) budou vybráni z celé číselné osy. To spárování se dá odvodit graficky z posunuté funkce ArcTan - viz obrázek.

Provedeme to takto. Pro každou červenou tanečnici (tedy číslo mezi 0 a 1 na ose y) vystřelíme vodorovně raketu a tam, kde raketa narazí na graf naší funkce, tak se stočí svisle dolů a vybere jednoho modrého tanečníka na číselné ose (osa x). Z obrázku je jasné, že dvě různé tanečnice budou mít vždy dva různé tanečníky a naopak. Nikdo nezůstane sedět.

Z  této konstrukce tedy vyplývá, že na celé číselné ose je přesně tolik bodíků, co v relativně malém intervalu (0,1). A to i přesto, že ten interval je součástí číselné osy. V obou případech je těch bodíků nespočetně mnoho. Já jsem Vás varoval, že jste si měli selský rozum odložit v šatně.

Takže sečteno a podtrženo máme víceméně dvě nekonečna. Menší, spočetné, které si můžete představit jako přirozená čísla a nebo cokoliv, co se s nimi dá spárovat - třeba zlomky. Můžete se na něj dívat jako na diskrétní typ nekonečna. No a pak je tu setsakramentsky velké nekonečno nespočetné: například počet všech bodů v jednotkovém intervalu a nebo cokoliv, co se s ním dá spárovat (například celá číselná osa, ale taky třeba jednotkový čtverec!). Někdy se tomuto nespočetnému nekonečnu říká kontinuum, protože má v podstatě spojitý charakter.

Pokud Vás toto téma zajímá a umíte anglicky, doporučuji přečíst si následující kapitoly o spočetných a nespočetných množinách (autor: Jerry Farlow). Tam se mimochodem dozvíte i to, jak to zaonačit s tím jednotkovým čtvercem (jak jeho bodíky spárovat s bodíky v jednotkovém intervalu, kterých je zdánlivě méně, protože živoří na jeho hraně). Pokud Vás ještě nebolí hlava, tak si rozvažte, že ten čtverec je vlastně tvořen nespočetně mnoha jednotkovými úsečkami - pro každou souřadnici y (a těch je nespočetně mnoho) máte jednu. Přesto se tyto na první pohled nesouměřitelné množiny (tedy přesněji jejich body) dají spárovat.

Hypotéza kontinua

Georg Cantor tohle všechno věděl už někdy koncem 19. století. Jedné bezesné noci ho však napadlo, zda náhodou neexistuje ještě nějaký jiný typ nekonečna - něco mezi tím spočetným a nespočetným. Tedy zda by se na číselné ose nedala najít množina, která je (co do mohutnosti) více než spočetná, ale méně než nespočetná.

Cantor se domníval, že taková množina existovat nemůže a že každá množina, která má více prvků než spočetná už nutně musí být nespočetná. Dokonce svým kolegům kolem roku 1882 napsal, že bude mít důkaz během několika týdnů. Ale jak se do věci zamotával, důkaz se mu jevil stále obtížnější a obtížnější, až nakonec musel kapitulovat a jeho stále nedokázanému tvrzení se začalo říkat hypotéza kontinua.

Ani zbytek vědeckého světa si však s touto zapeklitostí nevěděl rady a hypotéza kontinua se postupem času stávala slavným matematickým problémem. O její prestiži svědčí i to, že David Hilbert ji v roce 1900 zařadil na první místo v seznamu nevyřešených problémů tehdejší matematiky.

Nakonec se to všechno vyvrbilo celkem šalamounsky.  Kurt Gödel ukázal v roce 1940, že hypotéza kontinua se v rámci standardní teorie množin (Zermelo Fraenkel) nedá vyvrátit a v roce 1963 na něj navázal Paul Cohen zjištěním, že v rámci téže teorie se hypotéza kontinua nedá ani dokázat. Hypotéza kontinua je tedy v podstatě na stávající teorii množin nezávislá. Abychom ji dokázali (nebo vyvrátili), budeme potřebovat lepší a úplnější teorii množin. Ale zatím takovou nemáme.

Minule jsme si na uklidněnou dali písničku, kterou v Čechách proslavil zpěvák, přestože v originále ji nazpívala zpěvačka. Dneska si dáme ještě jednu takovou. Píseň "Snowbird" pochází z dílny kanadské písničkářky Anne Murray, ale v Čechách ji proslavil Waldemar Matuška. Chcete-li vidět zpěvačku přímo v akci, pohleďte sem.

Předchozí díly Matykání

Autor: Jan Řeháček | středa 9.9.2015 9:09 | karma článku: 25,17 | přečteno: 4897x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.4.2024 v 9:09 | Karma: 16,66 | Přečteno: 416x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

A je po Velikonocích. A nejen po nich.

Globální kotlík zavěšený nad ohněm inkluze a diversity pomalu vytlačuje národní státy, vyrůstající ze sdíleného kulturního podhoubí. Tomuto trendu se nově přizpůsobuje i řada českých svátků s jejichž novelizací vás chci seznámit.

1.4.2024 v 9:09 | Karma: 21,15 | Přečteno: 457x | Diskuse| Společnost

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50 | Přečteno: 322x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma: 17,90 | Přečteno: 370x | Diskuse| Ostatní

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 19,45 | Přečteno: 434x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Co rok dal

Začátek nového roku je tradičně příležitostí k ohlédnutí za rokem starým, takže jsem prohrábl archív a vylovil z něho pár fotografií z našeho parku, které si nenalezly cestu do některého z předchozích tématických blogů.

9.1.2024 v 9:09 | Karma: 17,23 | Přečteno: 229x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Politické školení mužstva: Pyšná princezna

Roto končit! Pozor! (vejde útvarový politruk) Soudruzi vojáci, kapitál se potácí. Ale sám se nám na smetiště dějin nevypotácí. My mu musíme co, soudruzi? No? Nikdo? No, my mu musíme pomoci, vy hlavy hovězí!

31.12.2023 v 9:09 | Karma: 25,82 | Přečteno: 908x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Ten podzim se nám hezky vybarvil

Každý podzim je v našem parku trochu jiný. Stromy, které by loni přešminkovaly i šestnáctku před prvním rande, jsou letos pobledlé jako Rusalka. A ty, které se zprvu barevně upejpaly, se najednou utrhly z řetězu. Jak řezníkův pes.

9.12.2023 v 9:09 | Karma: 19,07 | Přečteno: 322x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Paroháčů je letos dost

Srnka je v našem parku jako houska na krámě. Zato setkání s jelenem si člověk musí považovat. Letos jsem ale náhodou objevil, kde se srocují: na záložním travnatém parkovišti, kterému se říká Gil's Hill, těsně před západem slunce.

9.11.2023 v 9:09 | Karma: 19,30 | Přečteno: 346x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Chřadnoucí prales - pod vodou i nad ní

O korálovém útesu se říká, že je to "dešťový prales" oceánu. Biodiversita, kterou reprezentuje je ohromující. Totéž platí i o jeho suchozemském ekvivalentu. Bohužel, oba ekologické systémy se dostávají na seznam ohrožených druhů.

27.10.2023 v 9:09 | Karma: 14,26 | Přečteno: 261x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Řeháček

Letní kvítí

Primární sezónou květů je sice jaro, ale ani léto není v našem parku z pohledu barev úplná nuda. Tady je malá fotovonička složená z příspěvků místní flory. Aneb kdo nekvete s námi, kvete proti nám.

9.10.2023 v 9:09 | Karma: 17,88 | Přečteno: 191x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Plody léta

Léto je časem zrání a ani v našem parku tomu není jinak. Zajímavé plody nabízí říše rostlinná i živočišná. Tady je malý průřez letošní nabídkou: asijské maliny, kuriózní houby a malí mývalové. Ceny jsou mírné: léto létá zdarma.

9.9.2023 v 9:09 | Karma: 16,17 | Přečteno: 308x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Kvetoucí fuga (Beethoven)

V Beethovenově Misse Solemnis nalezneme spoustu skrytých drahokamů, které zde leží prakticky nepovšimnuty, protože celková hudební struktura této Mše je na první poslech naprosto neprůstřelná. Jedním z nich je fuga v závěru Creda.

27.8.2023 v 9:09 | Karma: 14,39 | Přečteno: 321x | Diskuse| Kultura

Jan Řeháček

Sovy a supi

V našem parku také poletuje spousta zajímavých ptáků. Tak jsem jich pár vyfotil. Sovy jsou sice nočními živočichy, ale na jaře se občas dají zastihnout i za denního světla. A za pár šupů k nim přihodím ještě pár supů. Ať nežeru.

9.8.2023 v 9:09 | Karma: 20,92 | Přečteno: 342x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Vlčí západy

Při procházkách naším parkem občas fotím západy slunce z vyvýšeného travnatého parkoviště zvaného Gil's Hill. Říkám jim Vlčí západy. Jednak proto, že mají zhusta barvu vlčích máků a jednak proto, že náš park se jmenuje Vlčí past.

9.7.2023 v 9:09 | Karma: 16,96 | Přečteno: 344x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Za devatero fotkami: Malebné peklo

Já to tušil, že jednou skončím v pekle. Jen jsem si představoval, že vstup bude mít z nějaké islandské sopky. Houbeles! Jeho vchod se nalézá poblíž vesničky Medkovy Kopce nedaleko Hlinska. "Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".

21.6.2023 v 9:09 | Karma: 19,13 | Přečteno: 368x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Sedm divů jara

Po dlouhém barevném půstu zimní šedi působí návrat jarní kavalerie jako zjevení. V našem parku v tomto období kvete několik dřevin, s jejichž uměleckými kreacemi bych vás v tomto blogu rád seznámil. Matička příroda dokáže kouzlit.

9.6.2023 v 9:09 | Karma: 16,12 | Přečteno: 233x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

strž

V dnešním pokračování poetického cyklu "Bez básně a Hany" se nedozvíme jakou krevní skupinu mají nejraději novozélandští upíři a zda je tuna pampeliškového chmýří těžší než sbírka maturitních příkladů z matematiky.

29.5.2023 v 9:09 | Karma: 14,28 | Přečteno: 296x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Řeháček

Devět zastavení času

Příroda se mění pomalu, ale jistě. Den ze dne nic nepostřehnete, ale když se na známá místa vrátíte za pár týdnů, naleznete desítky drobných změn. Tak jsem se na třech místech našeho parku devětkrát zastavil, abych je zachytil.

9.5.2023 v 9:09 | Karma: 16,36 | Přečteno: 295x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Cesta do hlubin duše (Beethoven)

Lidská duše je odvěkou hádankou, na které si vylámaly zuby celé generace psychologů, teologů a filosofů. Tajuplný komplex uvnitř každého z nás. Pro mne je definicí lidské duše Beethovenův 14. smyčcový kvartet cis moll, op. 131.

30.4.2023 v 9:09 | Karma: 14,42 | Přečteno: 289x | Diskuse| Kultura
  • Počet článků 402
  • Celková karma 19,53
  • Průměrná čtenost 920x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.