Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Tvrzení chrámu 8 (imigrace)

9. 12. 2015 9:09:40
Malé noční zamyšlení o jazykových imigrantech. V následné statistické pitvě se podíváme, co jsou na blogu našem vezdejším největší "trháky". Tedy jaká politická témata či osobnosti přidají Vašim článkům nejvíc na karmě.

Jazyk je výrazová paleta pro naše myšlenky. Dřevěná deska, na které mícháme barvy, abychom jimi co nejpřesněji zachytili fantastickou rozmanitost života. A stejně jako každý malíř, máme i my eminentní zájem na tom, aby ta naše paleta byla co nejpestřejší. Kdo se v mládí prokreslil výtvarnou výchovou ví, že s osmi barvami školních vodovek toho moc nenamalujeme. Není samozřejmě nutné, aby jazyk ocejchoval každou novou věc, náladu, pojem či vlastnost specielně pověřeným odstínem. Občas si můžeme pomoci opisem, stejně jako jsme ve škole dokázali namíchat nové barvy z těch osmi základních. Ale u běžných životních situací je praktičtější použít jako myšlenkovou nálepku jedno slovo.

Se zrychlujícím se technologickým a sociálním pokrokem nám nové věci a pojmy vznikají jako na běžícím pásu. A protože o nich chceme mluvit, chceme si je zapisovat do diáře a chceme je přetřásat na sociálních sítích, nezbývá nám než je nějak nazvat. Připlácnout jim na prsa jmenovku. Bylo by krásné, kdyby se tohoto úkolu chopila nějaká velebná akademická instituce, která by pro nové reálie vymýšlela zaručeně česká slova - něco jako byla buditelská nosočistoplena, zelenochrupka nebo vyzřelka. Taková instituce ale bohužel neexistuje (přestože jen na silničních ukazatelích by se těch krásně znějících slov našla přehršel) a tak se volky nevolky musíme smířit s jazykovou imigrací. Musíme zaměstnat slova, která už danou činnost provádějí někde jinde a mají tedy v oboru určité zkušenosti.

Jazyk je tak trochu jako letní louka. Roste na ní spousta květin a ještě na ni s každým zavátím větru přistávají výsadky semínek odjinud. Slova, fráze, obraty i celé idiomy. Některé se ujmou a jiné ne. Záleží na povaze semínek a také na tom, zda se jim podaří přistát na kousku půdy, kde se ještě žádná rostlinka neuchytila.

A nejvíce záleží na lidech, kteří loukou procházejí. Ti si vyberou, které semínko típnou jako nedokouřenou cigaretu a které pokropí vodou z dlaní. Každé přiváté slovo je potenciální květinou a je na nás, abychom posoudili, zda jazyku "sedí" a zda mu něco užitečného přináší - ať už je to odborná terminologie a nebo chybějící významové zabarvení. "Chucpe" znamená něco jiného než opovážlivost a "hejt" je něco malinko jiného než nenávist, ale bez našeho zájmu a společenské poptávky ta slova zahynou na úbytě.

Ovšem jazyková imigrace má dvě velká úskalí.

Za prvé: těch nových slov by nemělo být příliš mnoho, aby jazyk neztratil svou integritu. Před několika lety jsem v Lake Placid narazil na motorest Prague a jeho česká majitelka mě v jednom okamžiku požádala, abych rozsvítil: "mohl byste pušnout támhleten batn". Zdali je takový lingvistický frankenstein ještě pořád čeština, to ať si každý rozmyslí sám. Je hezké mít briefingy a píáry a brainstorming a ajťáky, a být při tom cool a in, ale všeho s mírou. Bude-li přespolních slov příliš, začnou vytlačovat starousedlíky a postupně si v jazyce vytvoří vlastní ghetta. Co byste si tak pomysleli, if I continued the rest of this sentence in English? Já vím, leckterý kosmopolita by se nad tím paskvilem zatetelil blahem, ale většina domácích by se nejspíš tvářila mrzutě. Tady už je narušena nejen jazyková integrita, ale i samotná existence jazyka.

Za druhé: nová slova se musí asimilovat. Tedy musí akceptovat pravidla hostitelského jazyka. Vezměme si třeba "tramvaj". Kdyby to slovo trvalo na tom, že si ponechá svůj původní anglický kroj, říkali bychom dnes "pojedeme domů tramwayí". Takové sousloví by v češtině působilo jako pěst na oko a tak milé tramvaji nezbylo než přestat nosit ypsilonové punčochy, zjednodušit své komplikované "w" a navlíknout si jéčko. Čeština má navíc svůj vlastní kodex chování, tedy gramatiku, a pokud se v ní nová slova chtějí udržet, musí tyto normy respektovat. Proto říkáme "já netelefonuji" a ne "já nedělám telefonovat" nebo "já ne telefonuji pas", přestože na západ od našich hranic se taková forma záporu používá běžně. Kdyby si nová slova přinášela do češtiny své původní zvyklosti, za čas bychom náš vlastní jazyk vůbec nepoznali.

Takže sečteno a podtrženo: aby byla přejatá slova úspěšná a prospěšná, musí splňovat dvě podmínky. Nesmí původní jazyk zahltit a musí se mu přizpůsobit. A to neplatí jen pro jazykovou imigraci.

+++

Datová pitva na Lechu (10. srpna 955)

Protože problém imigrace získal ve zdejším prostředí pověst karmického magnetu, podíváme se, jak si stojí ve srovnání s některými jinými tématy či osobnostmi. Abych nemusel pracně sestavovat jejich gramatické varianty, sáhl jsem po slovních skupinách použitých v předchozích Tvrzeních.

Experiment, který jsem provedl je celkem jednoduchý (a provedl jsem ho zvlášť pro rok 2014 a 2015). Pro každé jméno či téma jsem vybral všechny články, které toto jméno či téma obsahují a spočítal jsem jejich průměrnou karmu. A udělal jsem to poměrným způsobem, takže články, které dané jméno či téma obsahovaly vícekrát, přispěly do závěrečného průměru větším dílem.

Nejprve se podíváme, které osobnosti Vám v náhonu karmy pomohou nejvíc.

A tady je obdobná tabulka pro některá populární témata.

Pokud Vás zarazilo, že všechna témata si karmicky polepšila, nejste sami. Taky mi to vrtalo hlavou a tak jsem si udělal nezávislý experiment a podle něho v roce 2015 karma všech článků skutečně v průměru povyrostla. Na první pohled by se mohlo zdát, že to způsobila zvýšená polarizace společnosti, která přiměla čtenáře karmovat své ideologické idoly o něco intenzivněji než před tím. Ale to, že posílila i "rodina", "umění" nebo "láska" naznačuje, že tady asi zakopaný pes nebude.

Jediné vysvětlení, které mě napadá je implementace nového systému, ke které došlo zhruba v únoru 2015. Buď se v něm umožnilo karmování širšímu okruhu čtenářů a nebo jsou v něm možné nějaké triky a finty, které předchozí systém neumožňoval.

Související články:

Tvrzení chrámu 1 (karma)
Tvrzení chrámu 2 (statistika)
Tvrzení chrámu 3 (koření)
Tvrzení chrámu 4 (politika)
Tvrzení chrámu 5 (asociace)
Tvrzení chrámu 6 (tradice)
Tvrzení chrámu 7 (vývoj)

Píší blogérky jinak než bloggeři?
Diskutuji - tedy jsem

Autor: Jan Řeháček | středa 9.12.2015 9:09 | karma článku: 17.30 | přečteno: 537x

Další články blogera

Jan Řeháček

Koronavirus: připravte si šroubovák, budeme utahovat

V souvislosti s pokračující pandemií viru SARS-CoV-2 dojde ke zpřísnění nouzového režimu na území ČR. Další omezení se dotknou i doposud nepostižených složek společnosti a vstoupí v platnost dnes o půlnoci. Popřípadě po švestkách.

1.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 38.71 | Přečteno: 7758 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: dimenze s dvojitou frakturou čelisti

Když se matematici začali zabývat problémem, jak správně změřit délku mořského pobřeží, zjistili, že odpověď závisí na tom, jak podrobné detaily jste ochotni zkoumat. Jejich analýza vedla k zajímavému zobecnění pojmu dimenze.

9.3.2020 v 9:09 | Karma článku: 15.71 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Řeháček

Poučení z krizové sinusoidy

Žádný mučený z nebe nespadl. My lidé se trápíme navzájem rovnou tady na Zemi. A ani k tomu nepotřebujeme nadpřirozené schopnosti či podmračená božstva. Stačí nám nenápadně vyhrotit nějakou prkotinu a dál už to jede samospádem...

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 21.28 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: kdo se bojí, nesmí do nekonečné dimenze

"Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte". Minule jsme se společně s Alenkou vypořádali se storozměrným prostorem, tak nebudeme troškařit a vydáme se na dimenzionální štreku rovnou do nekonečna. Však už jsme tam dlouho nebyli.

9.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Návrh ODS na pomoc živnostníkům je lepší než vládní

Občanští demokraté navrhují, aby všichni živnostníci dostali jednorázovou pomoc od státu 30 tisíc korun. To považuji za daleko lepší řešení, než to, které připravila vláda.

2.4.2020 v 17:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Jirků

Konec mýtu top manažera Babiše

Před dvěma týdny jsme viděli v přímém přenosu, jak se Andrej Babiš zhroutil pod tíhou krizové situace. Překvapení? Ani náhodou.

2.4.2020 v 17:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Karel Ábelovský

"Nekecáme, makáme" to vždy tvrdil a asi stále tvrdí premiér; ale jak je to doopravdy?

Neschopnost jeho vlád, se ukazuje od samého počátku; nyní kroky a prohlášení členů této vlády, stejně jako krizového štábu, dokládají pouze jediné, naprostou nepřipravenost, neschopnost a taky populismus, mající to vše jen zakrýt.

2.4.2020 v 17:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Dlažební kostky na babičky a dědečky...?

Jsou Češi fantastický národ nebo hysterici a udavači? Asi nic výjimečného, takový mix všeho možného. Je dobré pomáhat, ale...hlavně TO nechci mít za barákem.Tady veškerá pomoc končí a obléká se košile, která chrání vlastní kůži.

2.4.2020 v 15:27 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 486 | Diskuse

Luděk Peleška

Česko vede v poločase. Bude výhra?

K porážce koronaviru vedou dvě cesty. První je masová izolace a zpomalení pandemie, aby se nezhroutilo zdravotnictví. Ta druhá je drsnější. Izolovat jenom rizikovou skupinu (65+) a nechat obyvatele "proočkovat" samovolně.

2.4.2020 v 10:21 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 505 | Diskuse
VIP
Počet článků 311 Celková karma 21.53 Průměrná čtenost 914

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Najdete na iDNES.cz