Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Kurs potawatomštiny pro mírně nepokročilé

28. 10. 2015 9:09:57
Chtěli byste mluvit jazykem, který má na celém světě pouze devět rodilých mluvčích? V rámci vzdělávacího cyklu "Učíme se zcela zbytečné věci" se dnes podíváme na jazyk severoamerického indiánského kmene Potawatomi.

Před příchodem bílých osadníků obýval kmen Potawatomi severní část amerického Středozápadu, zhruba území dnešního státu Illinois v oblasti Velkých jezer (viz mapka). Kmen se skládal z asi 25 klanů, které měly převážně zvířecí jména - jako Medvěd (Mko), Žába (Mekči), Kapr (Nmébena), Zajíc (Waboso) či Bobr (Mek). Jméno klanu v podstatě plnilo funkci dnešního příjmení. Mimochodem, slovo "totem" je odvozeno právě z indiánského slova pro "klan": dodem. Ve svém vlastním jazyce, který náleží do skupiny tzv. Algonqiánských jazyků, se Potawatomci označovali jako Bodéwadmi, což bychom mohli volně přeložit jako "udržovatelé ohniště".

Wikipedie o potawatomštině: ( anglicky | francouzsky | italsky | rusky | turecky )

(v přepisech budu používat česká písmenka č, š, ž a místo anglických ch, sh, zh a j)

Protože u tak malého kmene se dá předpokládat, že deset skolených bizonů uspokojí nutriční potřeby rodinných příslušníků na celou zimu, nebudeme si lámat hlavu s takovými vymoženostmi moderní vědy jako je počítání přes desítku a na úvod dnešní jazykové lekce se spokojíme s počítáním do deseti:

Ngot, Niš, Nswe, Nyew, Nyanen, Ngotwatso, Noég, Šwatso, Žak, Mdatso.

První malou zajímavostí je, že slovo "měsíc" (tpukizes) se liší od "slunce" (kizes) pouze předponou. Myslím, že to hezky vyjadřuje myšlenku, že Měsíc je jakousi noční obdobou slunce. A když už jsme na obloze, tak se trochu rozhlédneme: vítr (notin), mrak (ngwankot), sníh (pkon), déšť (kmowen), voda (mbiš), řeka (sibe), hora (kčakwetakane), prérie (mskoda), aligátor (kokotni), muž (nine), žena (kwé). Nahlédnout trochu pod jazykovou kapotu můžeme v těchto příkladech: bílý muž (čmokman), bílí muži (čmokmanek), bílá žena (čmokmankwé), angličtina (čmokmanmowen) - tedy jazyk bílého muže. A dále pokračujeme barvami: bílá (wab), černá (mukte), červená (mésko), žlutá (wisaw), hnědá (sawak), modrá (wičapkwak), zelená (eškbak). Za zmínku ještě stojí ano (éhe), ne (čo), možná (anak) a také citoslovce překvapení (watiya) - což je něco jako naše "jéminánku". To by na hrubou představu stačilo. V rámci dané jazykové skupiny se všechna ta slova samozřejmě trochu mění a i jejich přepis do angličtiny občas kolísá. S tím se u indiánských jazyků se spoustou dialektů musí počítat.

Slovesa se v potawatomštině používají podstatně více než v češtině. Z gramatických důvodů zatím uvedu jen pár příkladů v prvním čísle: říkám pravdu (ndébwé), miluji tě (ktabanin), mám sen (giabwé), mám žízeň (ngašknabagwé), mám hlad (buktémanin), dělám čaj (ndetiké), jsem ztracen (ngiwani), odcházím (nmadži). Tato slovesa se Vám budou náramně hodit, pokud budete pozváni na večeři do rodiny své milované squaw. A pokud by se náhodou ukázalo, že tatarák naklepaný jízdou na zdivočelém mustangovi není pro jemný český žaludek to pravý vořechový, vždycky se můžete decentně vytratit do lesa s odborným odůvodněním "mám průjem" (šapkawis).

Další slovíčka a kratší fráze si můžete najít sami ve slovníku - v něm najdete i výše uvedená slovesa a to pod písmenkem "I" (já). Pokud Vás angličtina zlobí, existují dva zajímavé obrázkové slovníčky:

Potawatomská slova pro zvířátka
Potawatomská slova pro části těla

A teď pár základních frází (ze sekce Greetings).

Děkuji (Igweyen)
Dobré ráno (Mno waben)
Dobrý den (Mno gišget)
Dobré odpoledne (Mno gišnawke)
Ahoj příteli (Božo nikan)
Jak se máš? (Ni dži ná?)
Mám se dobře (Anwe še šena)
Jak se jmenuješ? (Ni dže'éžne kás yen?)
Jmenuji se X (X ndežne kás)
Odkud jsi? (Ni pídže weč bya yen?)
Jsem z X (X ndoč bya)
A ty? (Gin dža?)
Já také (Nin geža)
Tak zatím (Bamá pi)

A nakonec pár tipů na zdvořilostní konverzaci při celodenním čekání na bizony:

Již dva dny prší (Niskon gi kmowin)
Kojot mi krade kuřata (Kmode maoni ka'akwayen nanimwe)
Vyrazíme všichni na lov (Ginan džayek kapagíwsemin)
Ještě bude asi sněžit (Me'gwa o wiboni)
Bůh s vámi do příštího setkání (Kšemnito kapma yawok pama mine wadžewaptekon)

Abyste si udělali obrázek, jak takový jazyk zní, tady je pár ukázek (s anglickým komentářem). A chcete-li vidět souvislejší text, můžete si zkusit v potawatomštině přečíst Evangelium podle sv. Matouše.

Z potawatomské gramatiky je asi nejzajímavější rozdvojení zájmena "my" na inkluzívní a exkluzívní formu (ginan vs ninan), podle toho zda svého momentálního konverzačního partnera do toho "my" zahrnujete a nebo ne. To umožňuje jemné významové odlišení, které evropským jazykům chybí. Představte si třeba, že se ucházíte o kmenovou funkci natěrače totemu. Pokud si Vás náčelník Citlivá Pokožka pozve do svého týpí a vy budete během přijímacího pohovoru chtít říci "My trpaslíci to máme na světě těžký", měli byste pro "my" použít exkluzívní formu ninan. Tedy vyloučit náčelníka z okruhu osob, na které se ta věta vztahuje. Kdybyste pro "my" použili inkluzívní formu ginan, náčelník by se mohl urazit a rozpomenout se, kam vloni na podzim zakopal válečnou sekeru.

Potawatomci nemají psanou literaturu, ale pár jejich bájí a legend se dochovalo ústním podáním. Mezi ně patří i příběh o stvoření světa, kterým se pro dnešek rozloučíme. V kostce by se dal převyprávět takto:

Na začátku nebylo nic, jen voda a žádná země na dohled. Na vlnách se pohupovala kánoj a v ní seděl muž a plakal, protože nevěděl, co bude. Po chvíli se z vod vynořila ondatra a zeptala se: "Proč pláčeš, stařečku?". Muž odpověděl: "Protože jsem tu už dlouho a nemůžu najít žádnou zemi". Na to se ondatra ponořila a když se vrátila, v tlapkách svírala hrst bahna. Ale muži se nezdálo, že by se na tak malém kousku půdy dalo žít.

Muž se ondatry zeptal, zda je tu sama a ona řekla, že ne a přivolala další zvířata vodní říše. První připlula bílá ondatra a zeptala se muže, zda ji volal. Muž odpověděl: "Chci, abyste mi přinesly nějakou zeminu, abych mohl stvořit svět. Udělám z ní dobrou zemi, na které budeme moci všichni žít". Zvířata souhlasila a začala se potápět. Muž z vynesené prsti uhnětl sloupec, který sahal ode dna až k hladině a na něm stvořil ostrov. Do ostrova zasadil strom a potom požádal ondatry, aby vyhrabaly kanály, kterými potečou řeky. Nakonec si na ostrově postavil wigwam.

Jednoho dne se muž vypravil do severní části a narazil tam na nějaké lidi. Přiblížil se k nim a zeptal se, kdo jsou a odkud pocházejí. Oni mu řekli, že jsou Potawatomci a na oplátku se zeptali kdo je on. Když jim řekl, že je Wisaka, Potawatomci mu odpověděli: "Ano, slyšeli jsme o tobě. Zřejmě přicházíš shora, stejně jako my."

"Ne", řekl Wisaka. "Já jsem tu byl odjakživa a byl jsem to já, kdo stvořil tuto zemi a vše co na ní vidíte". Jeden z Potawatomců řekl: "Pak ale musíš být Velký Duch". "Ano, to je přesně to, co jsem", odpověděl Wisaka a pak požádal ondatry, aby z vod vylovily několik chutných kořínků a naučil Potawatomce, jak je vařit v hliněných nádobách. Další den jim ukázal jak kácet stromy, jak vázat kmeny provazem, jak plést rohože z rákosí a postupně je naučil jak na zemi žít.

Úplný anglický překlad: The Creation of the World (Potawatomi Oral Tradition).

+++

(dokončení kursu za týden)

Autor: Jan Řeháček | středa 28.10.2015 9:09 | karma článku: 22.61 | přečteno: 560x

Další články blogera

Jan Řeháček

Koronavirus: připravte si šroubovák, budeme utahovat

V souvislosti s pokračující pandemií viru SARS-CoV-2 dojde ke zpřísnění nouzového režimu na území ČR. Další omezení se dotknou i doposud nepostižených složek společnosti a vstoupí v platnost dnes o půlnoci. Popřípadě po švestkách.

1.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 7742 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: dimenze s dvojitou frakturou čelisti

Když se matematici začali zabývat problémem, jak správně změřit délku mořského pobřeží, zjistili, že odpověď závisí na tom, jak podrobné detaily jste ochotni zkoumat. Jejich analýza vedla k zajímavému zobecnění pojmu dimenze.

9.3.2020 v 9:09 | Karma článku: 15.71 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Řeháček

Poučení z krizové sinusoidy

Žádný mučený z nebe nespadl. My lidé se trápíme navzájem rovnou tady na Zemi. A ani k tomu nepotřebujeme nadpřirozené schopnosti či podmračená božstva. Stačí nám nenápadně vyhrotit nějakou prkotinu a dál už to jede samospádem...

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 21.28 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: kdo se bojí, nesmí do nekonečné dimenze

"Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte". Minule jsme se společně s Alenkou vypořádali se storozměrným prostorem, tak nebudeme troškařit a vydáme se na dimenzionální štreku rovnou do nekonečna. Však už jsme tam dlouho nebyli.

9.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Lukáš Burget

Tak co je správně? Koronavirus, nebo „čínská chřipka?“

První slovo se už zažilo a používá ho lid obecný, druhé slovo se nezažilo, ale snaží se ho protlačit někteří ideologové.

2.4.2020 v 16:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Filip Fuchs

Čeští a moravští frotéři se bouří: "Pane premiére Babiši, ihned odvolejte nouzový stav!"

Patrně si to málokdo z vás uvědomuje, ale již několik týdnů trvajícím nouzovým stavem, vyhlášeným na celém území ČR, trpí kromě tisíců našich firem, podnikatelů a drobných živnostníků i desetitisíce českých a moravských frotérů.

2.4.2020 v 14:14 | Karma článku: 16.09 | Přečteno: 796 | Diskuse

Jan Andrle

Já už budu hodný!

Slibuju, že se polepším a pak už se nikdy nezhorším. Že si tu lekci budu už navždycky pamatovat. Že už se nebudu rouhat. Už mám priority srovnané.

2.4.2020 v 11:00 | Karma článku: 16.20 | Přečteno: 427 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Fakt skvělý koridor mezi Českem a Čínou?

Kolikrát jsme slyšeli, že díky p. Hamáčkovi a panu prezidentovi máme letecký most do Číny, což je podáváno tak, že jsme pro Čínu partner č. 1 v dodávkách ochranných pomůcek. A ony chybí testovací sady a roušky do první linie.

2.4.2020 v 9:54 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 600 | Diskuse

Pavla Kolářová

Nechoď do práce v pyžamu!

Už je to tři týdny, co jsem nevystrčila paty z domu kromě nutných pochůzek či krátkých špacírů. Do práce ale musím denně tak jako tak. Rozdíl je ten, že místo nažehlené blůzy si vezmu tepláky, triko, někdy i pyžamo a s mejkapem...

1.4.2020 v 20:14 | Karma článku: 20.40 | Přečteno: 562 | Diskuse
VIP
Počet článků 311 Celková karma 21.53 Průměrná čtenost 914

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...