Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Tvrzení chrámu 9 (ženy)

9. 02. 2016 9:09:36
Protože se blíží svátek sv. Valentýna, bude dnes řeč hlavně o ženách. A když o ženách, tak samozřejmě také o přechylování. Koneckonců, pitvat budu opět náš jazyk vezdejší.

Existuje jeden velmi dobrý důvod proč máme instituci soudců. Ani sebeúplnější sbírka paragrafů nedokáže přesně vykolíkovat hranice zákona. Kdyby to dokázala, mohli bychom do právního kadlubu vytesat všechny možné morální normy a pak už by stačilo jen odlévat justiční bábovičky. Jenže život je komplikované bludiště a o unáhlená rozhodnutí, postranní motivy, polehčující okolnosti a skryté vlivy v něm není nouze. Podrobně vypočítávat všechny možné podpřípady daného paragrafu je nepraktické. A tak si lidstvo na cestě k Právu vynalezlo soudní stolici a posadilo na ni obzvlášť uvážlivé a rozšafné osobnosti, které za mírný poplatek zváží jak daný zákon v konkretní situaci aplikovat.

Jazyk je na tom podobně. Bylo by bláhové očekávat, že nám Pravidla dají jednoznačnou odpověď na každé jazykové dilema, která se nám připlete pod pero. Gramatika ani pravopis navíc nejsou žádné absolutní abstrakce. Stejně jako se mění společnost a její pojetí zákonnosti, mění se i jazyk a jeho úzus. Jistě, zdravé jádro jazyka se během jedné generace příliš nezmění. I ten největší lajdák by napsal slovo "nacista" s tvrdým y pouze v případě, že by mu to v úzké malostranské uličce přikázal muž v hnědé bundě. Ale jsou případy, které jsou méně jasné a tam by měli v roli soudců zasuplovat všichni mluvčí daného jazyka.

Krásným příkladem je přechylování cizokrajných ženských příjmení. Oblíbené to téma kavárenských dišputací a blogových přestřelek. Přechylovat nebo nepřechylovat - to je oč tu běží! Serena Williams versus Serena Williamsová, padesáté osmé podání. Ale aby to páni soudci neměli tak jednoduché, tak za každou z obou variant stojí jeden více než pádný důvod (a tím pádem také batallion neústupných příznivců).

Na jedné straně se internacionalisté bijí v hruď, že osobám - a ženám zvlášť - se nemá prznit jméno. Příjmení dámy je posvátné a čeština nemá žádné právo ho komolit. Notabene způsobem, který naznačuje odvozeninu z mužského základu. Hillary má v rodném listu jasně napsáno Clinton a basta fidli. Používáme-li jinou než původní formu, prokazujeme tím nositelce jména nedostatek respektu.

Lehký protiargument: Paris je v češtině Paříž a Genoa Janov a ani Francouzi ani Italové se tím evidentně necítí nijak pohoršeni.

Na straně druhé se tradicionalisté čepýří, že přechylování je pradávným gramatickým nástrojem umožňujícím, aby se ženské příjmení mohlo ve větě chovat přirozeně. Šel jsem na oběd s Anežkou Novák (nebo dokonce Novákem) není to pravé ořechové. A že se tím jméno trochu hláskově načechrá není žádná tragedie. Koneckonců, i mužská jména si při skloňování užijí svůj příděl "komolení" (Novák - Novákem - Novákovi). Napíšou-li v českých novinách, že presidenta Baracka Obamu navštívila britská delegace, neznamená to ještě, že si americký velvyslanec musí začít stěžovat, že jeho president se nejmenuje Baracka Obamu. Zkrátka každá gramatika má své zákonitosti a snažit se cizí jméno zakonzervovat v nesklonné podobě na mě někdy působí zbytečně křečovitě.

Lehký protiargument: Zpěvačka Petra Janů. Ta si se skloňováním svého příjmení taky nemusí moc lámat hlavu.

Sečteno a podtrženo: na obou stranách Přechýlené Barikády najdeme solidní kousek pravdy. A přestože Ústav pro jazyk český se kloní k přechylování, myslím, že v tomto případě bychom břímě finálního soudu mohli ponechat na občanech. Ať si každý zváží sám, který z obou pádných důvodů je mu bližší a do jaké míry.

Ono to rozhodnutí totiž závisí na mnoha faktorech.

Přijde mi, že v prvním pádě se nepřechýlená varianta snese daleko lépe než v pádech ostatních. "Volby vyhrála Hillary Clinton" mi žádnou vyrážku nepřivodí (myslím jazykovou). "Šel jsem na oběd s Hillary Clinton" už mě trochu tahá za uši, protože bych si tam podvědomě rád zaskloňoval a nemůžu. Občas nám v nesnázích pomůže vžitá forma. Z dob komunismu si pamatuji na Margaret Thatcherovou a nepovažuji to za nějakou kromobyčejnou zlotřilost. Prostě jsem si na to zvykl. Na druhé straně přechýlení Agathy Christieové na mě i dnes působí jako zločin v dezorient expresu.

Svou roli hraje i kontext, ve kterém se celé přechylovací drama odehrává. Píšeme-li fejeton pro Věstník úpického svazu politických komentátorů (známý též pod krycím názvem Hospoda Na růžku), tak asi není potřeba si s problémem lámat hlavu. Pokud se ale jedná o text pro webovou stránku ministerstva zahraničí, kde je velká šance, že si jej přečtou i cizinci s částečnou znalostí našeho jazyka, nepřechýlená varianta by se měla vzít v úvahu.

Důležitá je také hlásková struktura jména. Tam, kde připomíná běžná česká slova nemám s přechýlením problém: Hassanová jako Jasanová. Clintonová jako Antonová. Budiž. U jmen exotických na mě ale přechýlení působí trochu jako parodie. Khin Kyiová. Matia Chowdhuryová. Khaleda Ziaová. Susana Chouová. Nyam Tuyaaová. V těchto případech - přestože přechylování celkem fandím - už bych se asi mírně vzpěčil. Roubování českého štěpu na exotický kmen mi připadne poněkud nešťastné - asi jako kombinace Beatrice Vopičková. A což teprve tradičně dlouhá thajská jména... Tam by ta tři písmenka navíc mohla způsobit dopravní zácpu: Kobkarn Wattanavrangkulová.

A přihlédnout bychom měli též k tomu, zda by uvedením nepřechýleného jména mohlo dojít ke zmatení čtenáře. A tím nemám na mysli pouze klasický chyták: "Stone navštívila Roberts". Pokud je první jméno Catherine, tak je asi jasné, že se jedná o ženu a můžeme si klidně lajsnout Catherine Ashton, aniž bychom zapřičinili genderovou neurčitost. Ovšem je-li křestní jméno Rabri a chceme zdůraznit, že se jedná o indickou političku a ne politika, měli bychom nejspíš tasit variantu Rabri Deviová. Samozřejmě, kdo přechylování bytostně nesnáší, může se i nadále uchýlit k popisu: indická politička Rabri Devi.

Nuže, co říci závěrem? Prosekávat přehledné a jasně definované stezky takovou houštinou možností, vyjímek a speciálních pravidel by byl vpravdě sysifovský úkol. Myslím, že i ta nejelitnější lingvistická četa Karlovy University by skončila s přehřátými mačetami. Trocha volnosti by tady autorům určitě prospěla. A ubylo by vyrvaných vlasů.

+++

Datová pitva u Týnce (22. srpna 1423)

Technická poznámka: asi před rokem se mě jeden čtenář zeptal, zda by se statistické údaje daly vycucat také z blogů individuálních bloggerů. V příštím Tvrzení udělám testovací kolo pro takové zpracování (bude se skládat z běžných číselných údajů - průměrná délka slov, frekvence, podíl běžných slov atp - a potom ze slov, které daný blogger používá častěji než ostatní). Jako testovací křečky mám připraveny dva pány a dvě dámy, nicméně pokud si chce někdo nechat vlastní blogy prosvítit statistickou lampou, můžete se přihlásit v diskusi (pokud máte na kontě alespoň 25 blogů, jinak si statistika vyláme zuby).

V dnešní pitvě se nejprve podíváme, zda mají blondýnky i v jazyce zajištěno místo na výsluní. A uvidíme, že mají - a to poměrně drtivě. V první tabulce vidíme relativní četnost (v setinách procent) slovních skupin reprezentujících vlasové typy žen, nejprve ve všech blozích a pak zvlášť v mužských a ženských. Poslední sloupec ukazuje normalizovaný rozdíl mezi muži a ženami. Kategorie "rusovláska" obsahuje i slovo "zrzka" a její varianty.

barva vlasůvšemužiženyrozdíl
blondýna0.1540.1180.255-0.894
rusovláska0.0400.0360.051-0.373
bruneta0.0320.0230.058-1.097
černovláska0.0200.0160.031-0.786

V dalším experimentu se zaměříme na přechylování. Vybral jsem si 12 celkem známých veřejně činných žen ze zahraničí a podíváme se, jak bloggeři v těchto případech nakládají s jejich příjmením. První dva sloupky ukazují počet přechýlených a nepřechýlených variant za poslední dva roky. Procenta pak udávají poměr přechýlených variant ve všech blozích a pak zvlášť v mužských a ženských (pro ty už ale neukazuju absolutní počty, protože by se do tabulky nevešly).

Za filmové herečky jsem pro srovnání přidal do tabulky Sophii Loren. Hvězdy se většinou nepřechylují. A mnohde by to taky bylo o zlomjazyk: Marilyn Monroe, Angelina Jolie atd.

jménonepřechýlenápřechýlená% přech.% přech. (M)% přech. (Ž)
Julia Tymošenko2472496.896.896.9
Valentina Matvijenko13096.8100.96.3
Viviane Reding12295.695.0100.
Dilma Rousseff22793.192.9100.
Margaret Thatcher2915384.085.280.0
Angela Merkel591219078.779.575.4
Catherine Ashton3211077.483.235.3
Victoria Nuland3210276.178.553.8
Condoleezza Rice3611476.084.811.1
Madeleine Albright5312169.576.652.0
Federica Mogherini574544.148.88.3
Sophia Loren11215.425.00.0

Hillary jsem do tabulky nezahrnul, protože její nepřechýlené příjmení Clinton se kryje s příjmením jejího manžela (a na bázi jednotlivých slov se tudíž nedá rozlišit), ale z malého vzorku, který jsem prozkoumal jinou metodou, bych odhadl, že její procento přechýlených variant je někde mezi 95 a 100.

A na závěr něco z jiného soudku: aktualizace dvou grafů z Tvrzení 7, které ukazují, jak se za poslední dva roky vyvíjel blogerský zájem o témata "islám" a "uprchlíci".

Související články:

Tvrzení chrámu 1 (karma)
Tvrzení chrámu 2 (statistika)
Tvrzení chrámu 3 (koření)
Tvrzení chrámu 4 (politika)
Tvrzení chrámu 5 (asociace)
Tvrzení chrámu 6 (tradice)
Tvrzení chrámu 7 (vývoj)
Tvrzení chrámu 8 (imigrace)

Píší blogérky jinak než bloggeři?
Diskutuji - tedy jsem

Autor: Jan Řeháček | úterý 9.2.2016 9:09 | karma článku: 18.84 | přečteno: 440x

Další články blogera

Jan Řeháček

Koronavirus: připravte si šroubovák, budeme utahovat

V souvislosti s pokračující pandemií viru SARS-CoV-2 dojde ke zpřísnění nouzového režimu na území ČR. Další omezení se dotknou i doposud nepostižených složek společnosti a vstoupí v platnost dnes o půlnoci. Popřípadě po švestkách.

1.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 7729 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: dimenze s dvojitou frakturou čelisti

Když se matematici začali zabývat problémem, jak správně změřit délku mořského pobřeží, zjistili, že odpověď závisí na tom, jak podrobné detaily jste ochotni zkoumat. Jejich analýza vedla k zajímavému zobecnění pojmu dimenze.

9.3.2020 v 9:09 | Karma článku: 15.71 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Řeháček

Poučení z krizové sinusoidy

Žádný mučený z nebe nespadl. My lidé se trápíme navzájem rovnou tady na Zemi. A ani k tomu nepotřebujeme nadpřirozené schopnosti či podmračená božstva. Stačí nám nenápadně vyhrotit nějakou prkotinu a dál už to jede samospádem...

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 21.28 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: kdo se bojí, nesmí do nekonečné dimenze

"Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte". Minule jsme se společně s Alenkou vypořádali se storozměrným prostorem, tak nebudeme troškařit a vydáme se na dimenzionální štreku rovnou do nekonečna. Však už jsme tam dlouho nebyli.

9.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Lukáš Burget

Tak co je správně? Koronavirus, nebo „čínská chřipka?“

První slovo se už zažilo a používá ho lid obecný, druhé slovo se nezažilo, ale snaží se ho protlačit někteří ideologové.

2.4.2020 v 16:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Filip Fuchs

Čeští a moravští frotéři se bouří: "Pane premiére Babiši, ihned odvolejte nouzový stav!"

Patrně si to málokdo z vás uvědomuje, ale již několik týdnů trvajícím nouzovým stavem, vyhlášeným na celém území ČR, trpí kromě tisíců našich firem, podnikatelů a drobných živnostníků i desetitisíce českých a moravských frotérů.

2.4.2020 v 14:14 | Karma článku: 15.54 | Přečteno: 700 | Diskuse

Jan Andrle

Já už budu hodný!

Slibuju, že se polepším a pak už se nikdy nezhorším. Že si tu lekci budu už navždycky pamatovat. Že už se nebudu rouhat. Už mám priority srovnané.

2.4.2020 v 11:00 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 419 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Fakt skvělý koridor mezi Českem a Čínou?

Kolikrát jsme slyšeli, že díky p. Hamáčkovi a panu prezidentovi máme letecký most do Číny, což je podáváno tak, že jsme pro Čínu partner č. 1 v dodávkách ochranných pomůcek. A ony chybí testovací sady a roušky do první linie.

2.4.2020 v 9:54 | Karma článku: 18.65 | Přečteno: 588 | Diskuse

Pavla Kolářová

Nechoď do práce v pyžamu!

Už je to tři týdny, co jsem nevystrčila paty z domu kromě nutných pochůzek či krátkých špacírů. Do práce ale musím denně tak jako tak. Rozdíl je ten, že místo nažehlené blůzy si vezmu tepláky, triko, někdy i pyžamo a s mejkapem...

1.4.2020 v 20:14 | Karma článku: 20.20 | Přečteno: 561 | Diskuse
VIP
Počet článků 311 Celková karma 21.52 Průměrná čtenost 914

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...