Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní stránka blogů

27. 01. 2017 5:29:47
Tři technické poznámky, které mne napadly, když jsem si prošel hlavní stránku blogů. Všechny tři by se - úplně nebo částečně - daly realizovat v rámci současného formátu.

(tento článek se týká zobrazení hlavní stránky na běžném počítači)

1. Oblíbení blogeři (vpravo nahoře)

Zkusil jsem si stávající systém oblíbených blogerů (kde se odkazy na články zasílají emailem) a přijde mi z pohledu uživatele zbytečně komplikovaný. Sice funguje, ale raději bych viděl systém, ve kterém nemusím otevírat svou emailovou schránku.

Přitom na hlavní stránce už existuje plocha, na které se zobrazují VIP blogeři (což jsou v jistém smyslu "oblíbení blogeři redakce") a je udělaná velmi elegantně a to tak, že se z dané skupiny VIP blogerů vždy zobrazují ti, kdo mají právě nově publikované články (pokud jsem to tedy správně pochopil). A tito jsou pak podle "čerstvosti" těch článků chronologicky seřazeni.

Ta samá plocha a ten samý mechanismus by se podle mého soudu měly dát aplikovat i na oblíbené blogery individuálních čtenářů. Stačilo by pouze tu VIP skupinu pro každého přihlášeného čtenáře nahradit jeho vlastním výběrem (pokud existuje). Po otevření hlavní stránky by tak přihlášení uživatelé viděli ve VIP sekci své vlastní miláčky (zobrazené podle toho samého "chronologického" algoritmu) a nepřihlášení uživatelé by viděli stávající VIPkaře, tak jak je to momentálně nastavené. Pokud by daný přihlášený uživatel měl "oblíbenců" málo (nebo žádné), tito by se prostě jen přidali k VIPkařům.

2. Seznamy článků (vpravo dole)

Zdá se mi, že rubrika "Zaujalo Vás" je zcela shodná se žebříčkem (viz o kousek výše) "Nejčtenější". To mi přijde celkem jako mrhání místem pro tak exponovaný prostor. Navrhoval bych jednu z těchto zdvojených tabulek vypustit (asi "Zaujalo Vás") a nahradit ji tolik žádanou karmou2.

Navíc se ve starém systému dalo kliknout a příslušný žebříček se rozbalil (tedy ukázal větší seznam blogů - obvykle kolem 200). Rubrika "Zaujalo nás" se dokonce po rozkliknutí dala sledovat pár týdnů nazpátek, takže ti co na blogu nějaký čas nebyli, si mohli projet redakční tipy z posledního období. Myslím, že obě funkce byly z pohledu čtenáře velmi užitečné.

To by se dalo ošetřit např. takto: Zaujalo Nás/Zaujalo Vás je přepínač, který po přepnutí na další kliknutí nereaguje. Možná by se to dalo naprogramovat tak, aby po přepnutí další kliknutí vedlo v případě "Zaujalo nás" na ten proklikávací seznam starších "zaujálů" a v případě "Zaujalo Vás" na ten větší seznam blogů s karmou2.

3. Tematická lišta (nahoře)

Předpokládám, že tato lišta by měla být jakýmsi orientačním vodítkem pro (především nové) čtenáře, aby si co nejrychleji nalezli to, co je zajímá. Bohužel některé kategorie jsou prázdné (McDonalds Cup), jiné už vypršely (Letní povídka) a některé mají zoufale malou obsazenost (ve Videoblozích je za poslední měsíc 5 kousků).

Navíc jsou některé rubriky zcela samostatné (video, foto), zatímco pod jinými se tlačí spousta podrubrik (Svět kolem nás). Myslím, že větší vyváženost by liště prospěla. Tedy řekněme 6 kmenových rubrik (aby se zachoval současný počet) a každá by mohla mít zhruba 3-5 podrubrik. Optimálně by ty rubriky byly navržené tak, aby se do nich vešly blogy zhruba z posledních 3 dní (například "politika" je trochu přesycená a klidně bych ji rozdělil na "domácí" a "zahraniční").

Ten návrh rubrik je samozřejmě dost subjektivní a každý o něm má jinou představu. Nejlepší by asi bylo, pokud ty rubriky bude někdo překopávat, publikovat na toto téma redakční blog, ve kterém by se čtenáři mohli k problému vyjádřit a případně navrhnout vlastní kategorie (s tím, že zodpovědný redaktor k nim může, ale nemusí ve finálním návrhu přihlédnout). Je zde spousta dlouholetých aktivních diskutérů, kteří mají velmi dobrou představu, co na blogu běží, a jejich připomínky by mohly poskytnout solidní základ pro budoucí strukturu kategorií.

Z oblastí, které jsou na blogu hojně zastoupeny, ale nemají svou vlastní rubriku si z poslední doby vzpomínám například na tyto: Historie, Zvířata (kolik je zde kočičkářů!), Humor a Vztahy (mezilidské).

Jo, a ještě jedna malá myška. V autorském rozhraní pro bloggery je možno zvolit geografické kategorie (třeba Brno), ale na blogové liště je nikde nevidím. Blogger, který napíše něco o Brnu, tak svůj článek posílá do černé díry.

Autor: Jan Řeháček | pátek 27.1.2017 5:29 | karma článku: 16.89 | přečteno: 319x

Další články blogera

Jan Řeháček

Veverky do parlamentu!

Než se pustím do agitační práce, ráda bych co nejsrdečněji poděkovala redakci, že mi prostřednictvím této nové rubriky umožnila bezostyšnou propagaci naší malé, ale extremistické straničky. Vencerémos! Nu pagadí! Go Squirrels!

16.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 409 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: pane íčko, na slovíčko

Na první pohled by se mohlo zdát, že komplexní funkce se chovají jako reálné funkce více proměnných - téma, které se probíra na většině technických škol. Ve skutečnosti jim ale pan íčko propůjčuje některé téměř magické vlastnosti.

9.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 486 | Diskuse

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Kanadské silnice)

Fotit ubíhající krajinu přes čelní sklo auta je jako test pozornosti. Něco zajímavého se objeví na obzoru a vy musíte během tří vteřin popadnout foťák a prásk. Ale fotky ze silnic mám přesto rád pro jejich sjednocující motiv.

4.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 587 | Diskuse

Jan Řeháček

Nedělní chvilka angličtiny: western

Ve starých westernech nalezneme nejen tradiční souboj dobra a zla v podmínkách drsného Západu, ale i řadu zajímavých výrazů. Slovíček, která skrz ocelové čelisti cedili tvrďáci jako Randolph Scott, John Wayne nebo Clint Eastwood.

1.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Tomáš Lajkep

Evropská unie a feminismus

V tomto článku tvrdím, že EU je feministická, ale pod slovem feminismus nemyslím nic hanlivého, myslím tím toliko politické angažování feminního názoru.

19.10.2017 v 11:03 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 144 | Diskuse

Přemysl Čech

Pokora pana Paroubka.

P, písmeno prohry, pravdy, poučení, pýchy. pokřivení, pokání, pokory.Pan Paroubek položil pravěkou partaj prolhaných posměváčků. Postavil partaj prý proletářskou. Poslouchejte příběh poctivého pana Paroubka, postrádající panděro.

8.10.2017 v 14:07 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 468 | Diskuse

Alena Hrdinová

Jak se stateční diskutéři utkali s falešným profilem (pro ADMINA BLOGU)

Mám dnes zajímavý den. Potkala jsem "odvážné" chlapy, kteří neváhali dát najevo, že pro pravdu jsou ochotni udělat cokoliv, i urážet protivníka... A tak se ptám: za slušnost, respekt, morálku a úctu vůči druhým by bojovali taky?

4.10.2017 v 21:07 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Lajkep

Zda je křesťanské přijímat uprchlíky z muslimských zemí, potažmo Muslimy

V tomto článku se pokusím mluvit o důvodech pro a proti. Další je uvedeno níže. A kdybych nemusel vyplnovat ten prex nedělal bych to.

19.9.2017 v 10:37 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 348 | Diskuse

Tomáš Lajkep

onkologická péče

S onkologií mám vlastní zkušenost. Již více, než 10 let mám v mozkovém kmeni nádor, prodělal jsem ozařování i chemo, všechno jsem zatím přežil a tak se dovoluji mít k té věci vlastní názor

15.9.2017 v 9:47 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 440 | Diskuse
VIP
Počet článků 213 Celková karma 16.92 Průměrná čtenost 782

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.