Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babiš psal Sobotkovi, Husák píše Babišovi

23. 03. 2017 9:09:09
Napíše také Babiš Husákovi? V časech, kdy už se zvací dopisy skoro nepíšou, bychom měli být vděční za každé vodňanské kuře, které nehrabe zadarmo. A ještě si dokáže samo napsat zvací dluhopis. Račte vstoupit.

(začátek příběhu naleznete zde)

Gustáv H., stočtyřletý muž, který se před nějakými 15 jary stal generálním nebožtíkem, smažil se s plným zaujetím v pekelném mosazném kotli označeném výrobním číslem K04479176. Jak bylo jeho zvykem, škvařil se zodpovědně každý den od ranního kuropění zhruba do páté hodiny odpolední, kdy se vysoukal ze své varné nádoby, aby vynesl popel a vyřídil nahromaděnou korespondenci.

Gustáv obýval malou začazenou kobku v pátém přísklepí pekelné podzemní králikárny, na geodetických mapách označované jako Inferno West 17. Jeho spolubydlícím v ponurých kamenných prostorách čpících sírou a převařeným potem nebyl nikdo jiný než kubánský revolucionář Fidel Castro, který obýval sousední kotel K04479177.

Fidelovi však nebylo dopřáno stísněné podmínky kotle opustit, neboť branami pekelnými prošel teprve před půl rokem a jeho tělo nedosáhlo ještě toho stupně provařenosti, který by umožňoval kotelní vycházky. Gustáv těžce nesl, že nemohl se svým soudruhem přetřásat poslední drby z Kominterny, probírat se dialektickými aspekty věčnosti ba ani oslavovat budovatelské úspěchy Severní Koreje, jakkoli jich bylo v posledních letech jako šafránu. Namísto toho byl kázeňským řádem povinován každý den v 18:00 nadzvednout víko Fidelova kotle a zrezivělým erárním trojzubcem zkontrolovat jak postupuje měknutí tkání.

To už mu teď ale vadit nemuselo. Taktická situace se radikálně změnila. Počínaje zítřkem zavírá peklo své brány a odesílá celý kontingent pykajících chovanců zpátky na povrch zemský. Nevyplaceně.

Ano, peklo zkrachovalo. To samé peklo, které přežilo ropnou krizi z roku 1973 i výbuch sopky sv. Heleny v roce 1980, nedokázalo se vyrovnat se zavedením EET a bylo nuceno vyhlásit technický bankrot. Optické kabely bublající prokletými megabity nevydržely mocný žár pekelné výhně a jak vám dnes řekne každý školák na Facebooku - bez Internetu není EET. Tečka. Peklo kaput.

Gustáv si tedy navlékl bodlákové papuče, ořezal truhlářskou tužku a na ručním papíře s hlavičkou 666 počal smolit žádost o zprostředkování zaměstnání na zemi, adresovanou budoucímu předsedovi české vlády, panu Andreji Babišovi.

Vážený Andrejko,

v dobe keď budeš čítať tieto riadky, nebudem už medzi mŕtvymi.

Peklo sa zaradilo po bok prevádzok, ktoré tvoja EET úspešne odstrelila a preto sa v priebehu tejto jari vraciam na zem, aby som tam odčinil všetky hriechy, ktoré som v priebehu normalizácie napáchal.

Osud si so mnou kruto zahral a vrchný dozorca, pán Belzebub, mi povedal, že mám pre pokánie iba dve možnosti. Buď sa stanem ministrom financií v tvojej budúcej vláde alebo trénerom Sparty.

Pán Belzebub mi dôverne prezradil, že tvoja vláda je tútovka a on sám má na teba už vsadené dve kopy vlastnokrvných úpisov. Takiež som v oddelení oportunistov stretol pána Lenárta a ten mi povedal, že si bol vždy nádejný káder a môžem sa na teba smelo obrátiť.

Verím, že ako brat Slovák moju žiadosť starostlivo uvážiš a že tým Čehúnom ukážeme ako sa vládne u nás na Slovači. Na oplátku ti chcem oznámiť, že som v pekelnej tombole vyhral staré kalové čerpadlo Sigma KPCC-69 a som ochotný ho v tvojich službách použiť na čerpanie európskych dotácií.

so súdružskym pozdravom, Gustáv Husák (č. kotle K04479176)

Když byl dopis uložen v obálce a opatřen poštovní známkou v hodnotě 3 dušiček, Gustáv jej nadepsal adresou a vhodil do porcelánové mísy v rohu kobky, sloužící jako vstupní přepážka pro potrubní poštu. Rázným spláchnutím ji odeslal na místo určení.

Potom si ke dveřím přichystal vyhrané kalové čerpadlo a jeho sací hadici omotal pečlivě kolem ocelového žebroví, aby se do ní nezapletl, až bude zítra v pět hodin ráno zapískán poplach za účelem nouzového opuštění pekelných katakomb.

S pocitem dobře vykonané práce se Gustáv vrátil ke kotli s Fidelem a podle směrnic do něho přisypal čtvrtinu papírového sáčku, na jehož ohmatané obrubě bylo stále možno rozeznat nápis "Vitana vaří za vás". Už už se chystal vřící kapalinu promíchat svěřeným trojzubcem, když se od dřevotřískových veřejí ozvalo naléhavé zaklepání.

"Kto je to?", zeptal se opatrně skrz malé okénko.

"Karel Boháček, čert první kategorie se zlatou bambulí na oháňce"

"Prepáčte, ale vás nepoznám. Čo tu robíte?"

"Jsem zde zaměstnán jako certifikovaný pekelný písař s doživotní rentou a právem používat služební plamenomet středního dosahu. Nesu vám výstupní posudek a potvrzení, že jste vyřazen z pekelné evidence a vracíte se mezi živé"

S těmito slovy a suchým zašustěním se pod dveřmi objevil aršík papíru popsaný úhledným švabachem. Gustáva napadlo, že by svůj posudek mohl přeposlat za dopisem jako resumé a proto si jej v duchu začal louskat:

Gustáv Husák (č. kotle K04479176) - výstupní posudek

jmenovaný je neukázněný anarchista, nespolehlivý zaprodanec katechismu a ideologicky pomýlený disident; během svého pobytu se setkával s protipekelnými živly, šířil propagandu štvavé vysílačky Hlas Nebe a v srpnu 1998 okatě vítal tzv. bratrskou pomoc Vatikánské národní gardy, jejíž 2. pěchotní divize pronikla do oblasti Inferno East a vystříkala ho svěcenou vodou; po skončení operace sepsal posměšný pamflet "Poučení z křížového vývoje" a šířil jeho samizdatové kopie mezi notorickými hříšníky jako Mao Ce Tung, Che Guevara a Karel Marx; při svátcích nevyvěšuje pekelné vlajky a během povinného průvodu na Halloween chrastí neukázněně řetězy; doporučujeme mimořádnou ostražitost při jakémkoliv pokusu o rehabilitaci.

vypracoval: Lucipher Vomáčka, satanáš non plus ultra PhD

Když Gustáv dočetl posudkový lístek, jeho čelo zčeřil šlehavý závan chmur. "Takový bláboly mi byl čert dlužen", pomyslel si nespokojeně a místo vhození do porcelánové telegrafní mísy přiložil lístek nenápadně pod Fidelův kotel.

S tichým zadostiučiněním pozoroval jak jazyky plamene slízávají z jeho ostudného ohodnocení duběnkový inkoust. Když se nenáviděná bumážka proměnila ve vrstvičku uhlíku a draslíku, uchopil kontrolní trojzubec a do Fidela, velebně plovoucího v hovězím vývaru, zkusmo šťouchl.

"Hmmm. Nu nic - brachu - budeš se muset vrátit na svět nedovařenej."

(za faktickou správnost výše uvedeného ručí Agentura střelená kachna)

Autor: Jan Řeháček | čtvrtek 23.3.2017 9:09 | karma článku: 15.25 | přečteno: 273x

Další články blogera

Jan Řeháček

Veverky do parlamentu!

Než se pustím do agitační práce, ráda bych co nejsrdečněji poděkovala redakci, že mi prostřednictvím této nové rubriky umožnila bezostyšnou propagaci naší malé, ale extremistické straničky. Vencerémos! Nu pagadí! Go Squirrels!

16.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 409 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: pane íčko, na slovíčko

Na první pohled by se mohlo zdát, že komplexní funkce se chovají jako reálné funkce více proměnných - téma, které se probíra na většině technických škol. Ve skutečnosti jim ale pan íčko propůjčuje některé téměř magické vlastnosti.

9.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 486 | Diskuse

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Kanadské silnice)

Fotit ubíhající krajinu přes čelní sklo auta je jako test pozornosti. Něco zajímavého se objeví na obzoru a vy musíte během tří vteřin popadnout foťák a prásk. Ale fotky ze silnic mám přesto rád pro jejich sjednocující motiv.

4.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 587 | Diskuse

Jan Řeháček

Nedělní chvilka angličtiny: western

Ve starých westernech nalezneme nejen tradiční souboj dobra a zla v podmínkách drsného Západu, ale i řadu zajímavých výrazů. Slovíček, která skrz ocelové čelisti cedili tvrďáci jako Randolph Scott, John Wayne nebo Clint Eastwood.

1.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Dita Jarošová

Říjen v sametu...

Letošní podzim se stal samet doslova hitem, a je vskutku proč! Tak předně- na dotekově vrcholně příjemný a nositelný, nemluvě o nadčasovosti, i baroko na něho pělo ódy. Neptejte se mne na barvy, asi všechny jsou krásné...

19.10.2017 v 21:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ladislav Marek

Osud

''Dixit autem illi diabolus: Si Filius Dei es, dic lapidi huic ut panis fiat. Et respondit ad illum Jesus: Scriptum est: Quia non in solo pane vivit homo, sed in omni verbo Dei." (Lk 4; 3 - 4)

18.10.2017 v 9:55 | Karma článku: 6.30 | Přečteno: 148 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Jak sis... všiml, ale bylo už pozdě

Miluju rukavičky. Miluju rukavičky na jemné ručce ženy. Miluju doteky rukavičkou. Proč jen se mi líbí zrovna tohle? Jak s tím mám teď žít?

18.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 8.03 | Přečteno: 180 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (118)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Kruh se uzavírá. Praha, 21. srpna 2017.

17.10.2017 v 22:07 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 205 | Diskuse

Ladislav Větvička

Hovory s generalem Mladičem

Když kamsik jedu, snažim se ziskat informace z ruznych zdroju. O Balkanu moc ruznych zdroju neni. Buď su k dyspozici zdroje havloidnich agentu, keři potvrzuju nadřazenost humanytarnich bomb a chytrych synku z NATO, anebo... nic.

17.10.2017 v 11:55 | Karma článku: 46.80 | Přečteno: 6709 | Diskuse
VIP
Počet článků 213 Celková karma 16.92 Průměrná čtenost 782

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.