Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I multikulturní jablíčka potřebují dozrát

26. 07. 2017 9:09:09
Kdyby se Evropa proměnila v Univerzitu, mohla by si na průčelí vytesat "Fakulta sociálně inženýrská". Zdá se, že nedočkaví vizionáři si nalezli nového koníčka - po krachu fašismu i komunismu se upnuli k řízenému multikulturismu.

Za mých mladých let jsme ve škole řešili následující úlohu: "Pokud dva kopáči vykopou stružku za šest hodin, jak dlouho to potrvá čtyřem kopáčům". Správná odpověď samozřejmě zněla "tři hodiny". Jenže život mě záhy naučil, že zdaleka ne každý proces se dá uspíšit zvýšenou intenzitou.

Například jablíčka potřebují určitý čas k tomu, aby na stromě dozrála. Příslušné chemické procesy se nedají popohnat tím, že budete každé ráno po sadu pobíhat s plamenometem a jabloně uměle "nahřívat". Budete-li se snažit přírodu mermomocí oblafnout, pravděpodobně spláčete nad vejdělkem. A většina sociálních procesů má podobný charakter. Změny ve společnosti mají svůj vnitřní harmonogram a často je třeba několika generací, aby se změnilo a přenastavilo to, čemu bychom mohli říkat "životní kultura".

To ale sociálním inženýrům nikterak nebrání ve vymýšlení nejrůznějších triků a kejklí za účelem dosáhnutí ráje na zemi ještě před koncem pětiletky. Probíhající masová imigrace přes Středomoří je učebnicovým příkladem. To, co se zpočátku zdálo být improvizovanou pomocí obětem válečných katastrof, se pomalu mění v promyšlený pokus o velkolepou demografickou rošádu. A na to už si sociální inženýři musí vyhrnout rukávy. Takže se opět roztáčejí dobře naolejované rotačky cílené propagandy a opět se tak děje pod rozepjatým pláštíkem všeobecného pokroku.

Už je to hodně dávno, co mi můj děda - vyučený truhlář - předal jednu nezaplatitelnou zkušenost: "netlač na pilu nebo se kousne". A těch kousnutí začíná v Evropě přibývat. Tu nespokojenost původního obyvatelstva, tamhle nárůst politického populismu a stále četnější bezpečnostní problémy na všech frontách - ať už vyvolané komplexní logistikou akce a nebo extremnějšími projevy nových Evropanů (abych to řekl nějak diplomaticky). O tak grandiozním "stěhování národů" se nesnilo ani báťuškovi Stalinovi. Přitom v Africe a na Blízkém východě se válčilo po celý můj život, ale nevzpomínám si, že by se někdy do Evropy valily takové masy migrantů.

Jenže lidi mají na tyhle věci čuch a poměrně dobře poznají, kdy dochází k sociálním změnám v zájmu plynulejšího fungování celé společnosti a kdy si jenom někdo mastí kapsu (a nebo v lepším případě ukájí své vizionářské ambice). A bruselská věrchuška má pro podporu imigrace spoustu ekonomických důvodů:

- část evropských elit se zhlédla v americkém modelu a nejraději by se už zítra viděla v čele jednotného evropského superstátu, zbaveného charakteristických národních atributů; takového cíle se samozřejmě nejrychleji dosáhne rozředěním stávajícího obyvatelstva masívním dovozem imigrantů bez jakéhokoliv vztahu k dané oblasti a způsobu života.

- evropský bankovní systém stojí na velmi vratkých nohách a nutně potřebuje navýšit hospodářskou spotřebu, aby se inflační a dluhové soukolí mohlo opět roztočit na plné obrátky. Ale jak v populačně stabilizovaném prostředí docílit požadovaného růstu? Inu, dovezeme konzumenty na klíč ze sousedních oblastí světa.

- evropský sociální systém (mimochodem držený nad vodou jen nereálnou hladinou státních dluhů) nastavil životní úroveň tak vysoko, že některé typy prací se už prostě nevyplatí dělat. Pak jsou jen dvě možnosti. Buď navýšit mzdy, ale tím současně posunout celou mzdovou pyramidu nahoru a tedy snížit majitelům zisky, a nebo dovézt levnou pracovní sílu odjinud (nelichotivá paralela s dovozem Afričanů do USA v 19. století se zde přímo nabízí).

"No prosím, tak motivy bychom měli hned tři", mohl by kvitovat policejní rada Vacátko.

Pro běžného smrtelníka je to ale téměř záruka, že páni sociální inženýři se svými horlivými fantasmagoriemi hned tak nepřestanou. Otázka je, zda se mezi nimi najde nějaký rozumný truhlář, který je majzne vodováhou po hlavě a houkne na ně, aby při tom alespoň netlačili na pilu.

Za svého života jsem zažil dva velké sociální experimenty. Ten Moskevský se v druhé polovině 20. století snažil zrušit třídy, ten Bruselský se teď pokouší zrušit národy. Bohužel, ani jedněm ani druhým papalášům nedošlo, že lidi nechtějí budovat nějaké utopické ráje, ale chtějí prostě jenom žít. Podle svých vlastních představ a s lidmi, kteří tyto představy sdílejí.

+++++++++

Chceme-li vybudovat efektivní globální ekonomiku a spolupracující celosvětovou komunitu, tak jak to občas vídáme ve vědecko-fantastických filmech, nějaké formě sbližování a prorůstání kultur se nevyhneme. Musíme jim ale poskytnout dostatek času - nejlépe v řádu generací. Ty starší si své předsudky vezmou do hrobu a ty nové budou stále více cestovat, stále více poznávat své sousedy - a protože poznání je předpokladem tolerance, budou k nim postupně vstřícnější a vstřícnější. Ale nemá smysl takový proces vyzrávání uměle urychlovat.

Pokud budou uvědomělí aktivisté procházet jabloňovým sadem s plamenometem v ruce a provozovat svůj oblíbený multikulturní blitzkrieg, dočkají se nemilého překvapení. Místo krásně vybarvených multikulturních jablíček jim do klína spadnou jen jakési zuhelnatělé škvarky se stopkou.

(tedy pokud jim tu stopku dříve nevystaví voliči u volebních uren)

Předchozí články ze série Sfinga.

Autor: Jan Řeháček | středa 26.7.2017 9:09 | karma článku: 36.38 | přečteno: 1188x

Další články blogera

Jan Řeháček

Veverky do parlamentu!

Než se pustím do agitační práce, ráda bych co nejsrdečněji poděkovala redakci, že mi prostřednictvím této nové rubriky umožnila bezostyšnou propagaci naší malé, ale extremistické straničky. Vencerémos! Nu pagadí! Go Squirrels!

16.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 409 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: pane íčko, na slovíčko

Na první pohled by se mohlo zdát, že komplexní funkce se chovají jako reálné funkce více proměnných - téma, které se probíra na většině technických škol. Ve skutečnosti jim ale pan íčko propůjčuje některé téměř magické vlastnosti.

9.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 486 | Diskuse

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Kanadské silnice)

Fotit ubíhající krajinu přes čelní sklo auta je jako test pozornosti. Něco zajímavého se objeví na obzoru a vy musíte během tří vteřin popadnout foťák a prásk. Ale fotky ze silnic mám přesto rád pro jejich sjednocující motiv.

4.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 587 | Diskuse

Jan Řeháček

Nedělní chvilka angličtiny: western

Ve starých westernech nalezneme nejen tradiční souboj dobra a zla v podmínkách drsného Západu, ale i řadu zajímavých výrazů. Slovíček, která skrz ocelové čelisti cedili tvrďáci jako Randolph Scott, John Wayne nebo Clint Eastwood.

1.10.2017 v 9:09 | Karma článku: 18.25 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Já ho chtěl volit a on je teplej!

To je rána za ranou, všechno se hroutí a na nic už se v naší politice nemohu spolehnout. Jelikož nečtu bulvár, neměl jsem vůbec ani podezření, že je Matěj Stropnický na kluky, a jelikož nesleduji seriály, neznám ani jeho milence.

19.10.2017 v 21:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Václav Šubrt

„Nesnesitelná“ bezobsažnost voleb (zamyšlení nad blížícími se volbami)

Prvním pozoruhodným rysem nadcházejících voleb je množství stran a hnutí, které kandidují a které mají šanci na proniknutí do Sněmovny.

19.10.2017 v 20:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Jiřina Holotová

Pan Panevropa, jeho ODS a všichni dobří krajánci

Ivánku, jsi teď nějaký hezčí než dřív. Já se teď docela změnil. Dřív jsem myslel jen na sebe. A teď chci dělat dobré skutky. Co to máš na tváři? Jakoby ti tam zase rostla medvědí kůže. Ivan se podíval do zrcátka a oddechl si.

19.10.2017 v 20:14 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 284 | Diskuse

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl třetí: Argumenty a protiargumenty.

Život v Unii samozřejmě není zcela černý. Vynikající jsou na ní původní myšlenky Evropského společenství: volný obchod, volný pohyb osob (s jistými pojistkami), služeb, kapitálu.

19.10.2017 v 20:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Petr Hlinomaz

Malé politické strany

Skutečně volbou malé politické strany může propadnout váš hlas? Je pravda, že tím zvýšíte šanci hnutí ANO a Komunistů?

19.10.2017 v 20:06 | Karma článku: 4.58 | Přečteno: 99 | Diskuse
VIP
Počet článků 213 Celková karma 16.92 Průměrná čtenost 782

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.