Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závist a nenávist - dva pohodlné diskusní klacky

1. 11. 2017 9:09:09
Internetová diskuse je moderním kolbištěm, na kterém se střetávají naše vize lepší budoucnosti. A jak už to tak na kolbištích bývá, duch "fair play" z takového klání mnohdy odchází ošklivě pohmožděn a s tržnou ranou nad obočím.

Tedy ne, že bychom na sebe metali bláto po vzoru rozlícených pantátů na návsi v Horní Dolní nebo se do sebe dokonce pustili sevřenými pěstmi jako kovbojové ve slavné scénce z filmu Limonádový Joe. Ale i naše moderní, plně klimatizovaná dyšputace má svá stinnější zákoutí. Ne každý si holt představuje výměnu názorů jako intelektuální rozpravu v římském senátu. Diskutér začátečník, byť vybavený jazykovou precizností a pádnými argumenty, pak taková klání mnohdy opouští okopaný jako záhon ředkviček.

A ani si při tom nemusíme lámat hlavu s komplikovanými a logicky mazanými argumentační fauly - stačí protivníkovi hned zkraje připlácnout na čelo nějakou tu nehezkou nálepku a ať se pěkně snaží, panáček. Vmést mu do tváře, že je bezděky vláčen závistí či nenávistí je prakticky tutovka. Z takového smrtícího úderu by se nevyřečnil ani Cicero. Jedním šmahem se nám podařilo zavléci oponenta do bažin opovržení a ještě mu přicvaknout olověnou kouli na nohu. A ruku na srdce, kdybych Usainu Boltovi přivázal pořádnou žehličku na každý kotník a z obou stran, možná bych mu to na hladké stovce natřel taky.

Není to tak dávno, co jsem byl svědkem diskuse o majetkových poměrech optického vítěze voleb a když se diskutující patřičně rozhohnili, objevilo se na stole trumfové eso - závist. A rázem bylo po ptákách. A o tom, že v diskusích o imigraci je slůvko "nenávist" jako houska na krámě nemusím na tomto serveru jistě nikoho přesvědčovat. Nařčení ze závisti a z nenávisti dokáží zničit racionální diskusi lépe než dvacet pečlivě propracovaných argumentačních faulů. Nejenže do problému vnášejí náš subjektivní odhad duševního rozpoložení páně diskutérova - a to je vždycky tak trochu podpásovka - ale hlavně s námi ten praporečník na druhé straně barikády pravděpodobně ztratí chuť i zájem jakkoliv komunikovat. A těžko se mu lze divit.

V jedné ze svých populárních "rozprav u krbu" citoval president Franklin Delano Roosevelt starou čínskou moudrost, která říká zhruba toto: "kdo první pozvedne ruku k ráně, přiznává, že mu došly ideje". Kdykoliv v diskusích narazím na závist a nebo nenávist, první co mne napadne je - "a safryš, tady někdo zapomněl objednat argumenty".

+++++++++

Poznámka o závisti

Stejně jako se snažíme uspět jako jednotlivci, snažíme se uspět i jako komunita - ať na úrovni rodiny, obce či celého národa. A to se nám nejlépe podaří, pokud bude daná pospolitost fungovat co nejefektivněji - tedy pokud povede k úspěchu hlavně ty, kdo se na trhu dokáží prosadit svým talentem a pracovitostí a ne ty, kdo se dokáží prosadit pouze konexemi a doktorátem v dojení státu. Normální člověk nezávidí továrníkovi, jehož nadání a píle živí celý okres. Pokud ale vidí hochštaplera parazitujícího na systému, pár jadrných slov je zcela na místě.

Oddělení poctivě a nepoctivě vydělaných peněz je něco jako svatý grál politické ekonomie. Osobně bych člověku, který by tento problém vyřešil dal okamžitě Nobelovku za ekonomii a půl princezny nádavkem k tomu. Abychom se ale k nějakému řešení dokázali alespoň přiblížit, potřebujeme otevřenou a transparentní diskusi o nastavení pravidel a jejich dodržování. V takové situaci pak šermování závistí funguje jako pohodlná kouřová clona. Přitom volat k odpovědnosti ty, kdo zneužívají svého postavení nebo netěsností v zákonech k vlastnímu obohacení - a to platí dvojnásob pro veřejnou sféru - není žádná závist. Jako společnost bychom měli podporovat podnikavce, kteří dokáží něco vymyslet nebo vyrobit a ne ty, kdo dokáží něco obejít či odklonit.

To, že je někdo bohatý a úspěšný není problém. Problém nastane, pokud mezi těmi úspěšnými začne přibývat "dojičů". Zajímavé je, že přesně s tímto sentimentem se v poslední době setkávám stále častěji a na obou stranach Atlantiku. A nemyslím si, že by to šlo na vrub zvýšené závistivosti.

+++++++++

Poznámka k nenávisti

Nenávist je reakce. Nenávist nevzniká samovolně jako nějaké abstraktní zlo náhodně rozhazované po zemi nezbedným božstvem, ale spíše se jeví být vedlejším produktem lidského chování.

Když k nám v srpnu 68 dorazili exportéři bratrské pomocí, zabalené v úhledných ocelových krabicích s otáčivou hlavní, zaseli v našich srdcích tolik nenávisti, že ji budou sklízet ještě za sto let. Ti "hrdinové" v tancích, co nám zkroutili ruku za zády a z výšin demokratického opojení nás těžkou botou skopli do normalizačního prachu, k nám žádnou zášť nechovali. Silní nemají k nenávisti důvod - ti těm slabším prostě dají do držky. Jako hromotluk na školním dvorku, který šikanuje své subtilnější spolužáky. On sám žádnou nenávist necítí. Ale svým chováním ji rozdává plnými hrstmi.

Nenávist je reakce slabších na projevené bezpráví. A myslím, že by bylo daleko účinnější bojovat proti jejím příčinám než proti jejím projevům. Pochybuji, že nenávist zprovodíme ze světa tím, že si na košili přišpendlíme placku Hate Free a na Facebooku začneme podporovat všechny srdíčkové akce. Klíč k oslabení nenávisti drží v ruce ti silnější. Pro začátek by bohatě stačilo, kdyby se k těm slabším začali chovat slušněji. Tedy aby respektovali jedno celkem jednoduché pravidlo: každý spor, který neskončí dohodou, ale silovým řešením, zasívá semínko nenávisti.

A ta - jakmile zapadne do půdy - pučí a roste a bují a žije svým vlastním životem.

(a kdyby ji občas nezastřihla láska, pravděpodobně by ovládla svět)

+++++++++

Předchozí články ze série Sfinga.

Autor: Jan Řeháček | středa 1.11.2017 9:09 | karma článku: 33.08 | přečteno: 2489x


Další články blogera

Jan Řeháček

Nesouhlasíš se Zemanem, jsi odborník. Souhlasíš se Zemanem, jsi blbeček

Je to ještě jednodušší než včera. Nevolíš Zemana, nemáš selský rozum, jsi na straně dobra. Volíš Zemana, jsi zmanipulovaný, máš vymytý mozek, jsi primitiv, jsi na straně zla. A kdo nevidí svět černobíle, není řádným votrokem.

10.2.2018 v 9:09 | Karma článku: 42.64 | Přečteno: 2310 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: v bludišti p-adických čísel

Jednou z ingrediencí slavného Wilesova důkazu Fermatovy věty v roce 1996 byla tzv. p-adická čísla. Jejich rozvoj vede k tak podivné geometrii, že by v tom byl čert, aby nenašla uplatnění v kvantové mechanice nebo teorii strun.

9.2.2018 v 9:09 | Karma článku: 16.54 | Přečteno: 484 | Diskuse

Jan Řeháček

Císařovy nové ideje

U laické veřejnosti převládá dojem, že v pohádkách funguje všechno jako na drátkách a tak nějak samo o sobě - že neexistují žádné politické tlaky, volební programy, revoluční myšlenky či obtížná zákulisní jednání. Opak je pravdou.

30.1.2018 v 9:09 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 449 | Diskuse

Jan Řeháček

O volbě Drahoše i Zemana a o léku proti šílenství

Upozornění pro spotřebitele: tento článek je certifikovaný, stoprocentní a notářsky ověřený plagiát. Jednu každou větu jsem šlohnul někomu z nadpisu. Ale jak říkají kasaři - kdo krade, nezlobí (kliknutí napoví, kde jsem loupil)

24.1.2018 v 9:09 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohumír Šimek

Theodicea – semestrální práce U3V

Základním problémem je přítomnost zla ve světě. Přijmeme-li axiom, že Bůh je nanejvýš dokonalý, nanejvýš dobrý, že je zdroj lásky, že je všemohoucí... pak je tu otázka, kde se vzalo zlo ve světě.

17.2.2018 v 21:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 100 | Diskuse

Marek Trizuljak

Totalita, propaganda, manipulace - Vše pomine, žádný strom neroste až do nebe

(Na okraj diskusního pořadu Václava Moravce) Lze plíživý nástup totality včas rozpoznat a jak je možné se bránit? Jak vypadá nástup totalitního režimu, kde má kořeny totalitní myšlení, jaká je síla propagandy a manipulace?

17.2.2018 v 20:53 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 285 |

Jan Rezler

Moje cesta k dýmce

Vyrostl jsem v kuřáckém prostředí. Otec je vášnivý kuřák, matka příležitostná společenská kuřačka. Já sám jsem si začal pohrávat s kouřením již před patnáctým rokem svého věku.

17.2.2018 v 17:07 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 129 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Jak je někdy dobré nebavit se s novináři …

Na jedné straně fandím a držím palce našim sportovcům k úspěchu, na druhé straně je lituji a trpím s nimi, když musí stále dokola odpovídat na méně či více hloupé dotazy novinářů.

17.2.2018 v 16:59 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 914 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nová zkratka: COS

V noci se vrátili z dovolené naši mladí. Kde byli? V Egyptě. V sobotu dopoledne jsme na parkovišti potkali syna švagrové s rodinou. Měli zavazadla. Kam jedete, ptáme se. Domů, vracíme se z dovolené. Kde jste byli? V Egyptě.

17.2.2018 v 15:46 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 629 | Diskuse
VIP
Počet článků 231 Celková karma 20.47 Průměrná čtenost 801

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.