Půlstoletí bez Hugo Haase

1. 12. 2018 9:09:09
Před 50 lety nás navždy opustila jedna z ikon prvorepublikové kinematografie, vynikající český herec a nezapomenutelný dr. Galén z Čapkovy Bílé nemoci, Hugo Haas. Jeho hluboké lidství prozařuje z jeho postav i přes propast času.

Haasův pohnutý životní příběh je dostatečně známý.

Talentovaný syn židovského obchodníka s obuví, absolvent brněnské konzervatoře, odešel ve svých 23 letech do Prahy a během několika let se vypracoval mezi hereckou špičku tehdy ještě mladé republiky. Po pětiletém angažmá v Divadle na Vinohradech přišla pozvánka z míst nejvyšších. Karel Hugo Hilar ho přijal do činoherního souboru Národního divadla.

Jeho četné filmové role z 30. let jsou díky filmům pro pamětníky dobře známé a proto se v tomto medailonku zaměřím na jeho americké období.

Pro svůj židovský původ byl Haas v pomnichovském vadnutí propuštěn z Národního divadla a v dubnu 1939 se s ženou Bibi vydal přes Paříž a Lisabon do Ameriky, kam dorazil na podzim roku 1940. Během poměrně dlouhé cesty se začal učit anglicky a ještě během války se vypracoval v uznávaného divadelního a filmového herce (v herecké škole Actor Lab si zahrál např. v inscenaci Volpone, v produkci Coronet Theater ztvárnil Barberiniho v Brechtově hře Galileo). Působil také jako mentor a o své herecké zkušenosti se podělil mimo jiné s mladým Gregory Peckem, se kterým si zahrál ve filmu "Days of Glory" (1944).

Role, které Haas v Hollywoodu dostával se samozřejmě nemohly měřit s rolemi, na které byl zvyklý z Prahy. A tak se rozhodl pro poměrně riskantní krok - stal se sám sobě producentem. Něco si vypůjčil od investorů, něco zaplatil z vlastních úspor a v roce 1951 natočil film "Pickup" (volně podle Koptova Hlídače č. 47 - děj je ovšem zasazen do Texasu). Po jeho překvapivem uspěchu zakoupil staré Chaplinovo studio a pokračoval v natáčení filmů, ve kterých se úspěšně zhostil trojrole herec - režisér - producent. Většinou se jednalo o temná melodramata, ve kterých představoval staršího muže v osidlech mladé energické ženy (jeho "dvorní herečkou" se po Beverly Michaels z "Pickupu" stala Cleo Moore, která si zahrála celkem v sedmi filmech). Po natočení je obvykle prodal velkým studiům, aby se mohl plně věnovat dalšímu projektu.

Protože v těchto filmech nevystupují velká herecká jména, mnohé z nich najdete na YouTube kompletní. Podívat se můžete na Strange Fascination (1952), One Girl's Confession (1953), The Other Woman (1954) a dokonce i na jeho poslední Paradise Alley (1962). Jako první ukázku jsem ale vybral již zmíněný "Pickup". Video je sice obrazově i zvukově trochu horší, ale jednak je Koptův příběh v Čechách dostatečně známý a jednak v Haasově profesionální dráze tento film znamenal významný existenční milník. Pokud chcete jen jednu třešinku, mrkněte se na 32:23, kde Haasův hrdina (Jan "Hunky" Horak) zjistí, že ztrácí sluch.

+++++++++

Kromě vlastních filmů si Haas občas zahrál také v hollywoodském mainstreamu. Speciální zmínku zaslouží jeho ztvárnění postavy francouzského generála Paula de Marchanda v trochu netradičním westernu "Fighting Kentuckian". V titulní úloze se blýskl slavný John Wayne a ve vedlejších rolích se objevily další dvě zajímavé osobnosti: známý komik němé éry, Oliver Hardy (je to jeden z mála filmů, kde se musel obejít bez Stana Laurela) a česká krasobruslařka a po naturalizaci americká herečka, Vera Ralston (narozená jako Věra Hrubá v Praze). Film byl později kolorován, ale ve videoklipu z této verze se Hugo Haas jen mihne (ve 4.03 a 4.11). Proto se ve druhé ukázce vrátíme k verzi černobílé a podíváme se, jak je pan Načeradec - tedy pardon, francouzský generál - představen Johnu Wayneovi (scénku najdete v 7:07).

+++++++++

Hugo Haas si zahrál také v barevném velkofilmu King Solomon's Mines z roku 1950. Ten ale na YouTube celý nenajdete a v upoutávce se Haas objeví jen na chvíli ve 2:02. O Mistra v plných barvách ale ochuzeni nebudeme. Haas si zahrál roli vůdce kočovné společnosti v jedné z episod slavného westernového seriálu 60. let "Bonanza". Pokud si v poslední ukázce najedete na 12:55, uvidíte jak se hlavním hrdinům snaží prodat koně.

+++++++++

(další zajímavé programy v češtině)

Na návštěvě u Hugo Haase (video:dokument 1968)
Český herec Hugo Haas (video:dokument 1989)
Komici na jedničku: Hugo Haas (video:cyklus 2011)

+++++++++

Na stará kolena se Hugo Haas vrátil do Evropy a usadil se ve Vídni, co by z rodného Brna kamenem dohodil. V uvolněné atmosféře 60. let se dokonce podařilo zorganizovat krátkou návštěvu Prahy (1963). Na další navázání zpřetrhaných uměleckých svazků už ale nezbyl čas. Zdraví a dějiny se postavily proti. Po sovětské invazi v srpnu 1968 požádala redakce Svobodného slova několik Čechů v zahraničí, aby poslali těžce zkoušené zemi vzkaz. Hugo Haas ji pozdravil takto:

Ježíš, co bych za to dal, kdybych to věděl, že budoucnost mé nešťastné země bude šťastnější než její minulost! Praotec Čech si vybral ten nejkrásnější kousek světa, ale když on leží všem v cestě! Kéž by tam jednou děti a děti jejich dětí mohly prožít celý svůj beztak krátký život. Bez těžkých otřesů a zklamání, jimiž prošla naše generace za uplynulých padesát let až do dnešních dnů. Vroucnější přání bych neměl.

V dnešní prchavé a neukotvené době klidný a laskavý hlas dr. Galéna schází. Jako v jemném koňaku je v něm vydestilováno charakteristické aroma země ze které vzešel - trpký osud, smysl pro humor, starosti obyčejného člověka i jeho víra v lepší budoucnost.

Autor: Jan Řeháček | sobota 1.12.2018 9:09 | karma článku: 22.11 | přečteno: 354x

Další články blogera

Jan Řeháček

Matykání: regrese a korelace - to se nasmějeme

To takhle stojí devět čtverců před barem a jeden povídá: "Chlapi, opakujte po mně - stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě". Kolem prochází kružítko a chvíli na ně kouká. "Zase nacvičujete regresi, co?"

9.12.2018 v 9:09 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 516 | Diskuse

Jan Řeháček

USA: Thanksgiving

Ve Spojených státech právě probíhá nejdelší víkend v roce - čtyři dny pracovního volna zasvěcené tradičnímu rodinnému svátku "Thanksgiving" (volně přeloženo "Den díkůvzdání"). Odkud se vzal a jak probíhá?

24.11.2018 v 9:09 | Karma článku: 18.47 | Přečteno: 444 | Diskuse

Jan Řeháček

Rakousko-Uhersko 2.0

Nedávno jsme si připomněli kulaté výročí našeho "odtržení" od Rakouska-Uherska. Malé zamyšlení nad smysluplností potenciálního Czexitu. A jak bych si představoval dvoufázovou (nikoliv dvourychlostní) integraci starého kontinentu.

22.11.2018 v 9:09 | Karma článku: 20.78 | Přečteno: 576 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Martin Faltýn

Aristokratka - Po čtvrté - aneb horror? (recenze)

Naprosto netrpělivě jsem čekal až 18. října vyjde 4. díl Bočkovy Aristokratky... abych se k dostal k přečtení až téměř po dvou měsících. I tak s člověkem Osud zahraje - inu, stejně jako autor knihy.

12.12.2018 v 8:08 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 166 | Diskuse

Karel Sýkora

Es Ist ein Ros' entsprungen (Praetorius) The Gesualdo Six at Ely Cathedral

The Gesualdo Six sing the beautiful German carol Es ist ein Ros entsprungen by Michael Praetorius under the medieval Octagon as part of the #aChristmasMiracle campaign. Find a church service near you at www.achurchnearyou.com

11.12.2018 v 19:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 |

Eva Šamánková

Přichází čas pomsty aneb Vítejte v "českém Midsomeru"

Malé české městečko, kde vládne ospalá nálada. Ovšem jen do chvíle, dokud sem nepřijede zazpívat zdejší rodačka, dnes známá zpěvačka. Potom se tu začnou dít věci... Přichází totiž čas pomsty...

11.12.2018 v 10:22 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 718 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance IX - 9. večer, semifinále

Soutěžní taneční zábavná show má za sebou semifinále a poslední vyřazování. Kdo se za týden utká o titul Král a královna tanečního parketu?

10.12.2018 v 15:14 | Karma článku: 36.17 | Přečteno: 4254 | Diskuse

Karel Sýkora

Marta Kubišová – Modlitba pro Martu (1968)

Marta Kubišová je česká zpěvačka, trojnásobná vítězka čtenářské ankety časopisu Mladý svět a Zlatý slavík a signatářka Charty 77. V roce 2017 dostala slavíka za osobnost jako poctu při ukončení její kariéry.

10.12.2018 v 8:44 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 101 |
VIP
Počet článků 263 Celková karma 19.62 Průměrná čtenost 848

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Najdete na iDNES.cz