Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Půl století bez Hugo Haase

1. 12. 2018 9:09:09
Před 50 lety nás navždy opustila jedna z ikon prvorepublikové kinematografie, vynikající český herec a nezapomenutelný dr. Galén z Čapkovy Bílé nemoci, Hugo Haas. Jeho hluboké lidství prozařuje z jeho postav i přes propast času.

Haasův pohnutý životní příběh je dostatečně známý.

Talentovaný syn židovského obchodníka s obuví, absolvent brněnské konzervatoře, odešel ve svých 23 letech do Prahy a během několika let se vypracoval mezi hereckou špičku tehdy ještě mladé republiky. Po pětiletém angažmá v Divadle na Vinohradech přišla pozvánka z míst nejvyšších. Karel Hugo Hilar ho přijal do činoherního souboru Národního divadla.

Jeho četné filmové role z 30. let jsou díky filmům pro pamětníky dobře známé a proto se v tomto medailonku zaměřím na jeho americké období.

Pro svůj židovský původ byl Haas v pomnichovském vadnutí propuštěn z Národního divadla a v dubnu 1939 se s ženou Bibi vydal přes Paříž a Lisabon do Ameriky, kam dorazil na podzim roku 1940. Během poměrně dlouhé cesty se začal učit anglicky a ještě během války se vypracoval v uznávaného divadelního a filmového herce (v herecké škole Actor Lab si zahrál např. v inscenaci Volpone, v produkci Coronet Theater ztvárnil Barberiniho v Brechtově hře Galileo). Působil také jako mentor a o své herecké zkušenosti se podělil mimo jiné s mladým Gregory Peckem, se kterým si zahrál ve filmu "Days of Glory" (1944).

Role, které Haas v Hollywoodu dostával se samozřejmě nemohly měřit s rolemi, na které byl zvyklý z Prahy. A tak se rozhodl pro poměrně riskantní krok - stal se sám sobě producentem. Něco si vypůjčil od investorů, něco zaplatil z vlastních úspor a v roce 1951 natočil film "Pickup" (volně podle Koptova Hlídače č. 47 - děj je ovšem zasazen do Texasu). Po jeho překvapivem uspěchu zakoupil staré Chaplinovo studio a pokračoval v natáčení filmů, ve kterých se úspěšně zhostil trojrole herec - režisér - producent. Většinou se jednalo o temná melodramata, ve kterých představoval staršího muže v osidlech mladé energické ženy (jeho "dvorní herečkou" se po Beverly Michaels z "Pickupu" stala Cleo Moore, která si zahrála celkem v sedmi filmech). Po natočení je obvykle prodal velkým studiům, aby se mohl plně věnovat dalšímu projektu.

Protože v těchto filmech nevystupují velká herecká jména, mnohé z nich najdete na YouTube kompletní. Podívat se můžete na Strange Fascination (1952), One Girl's Confession (1953), The Other Woman (1954) a dokonce i na jeho poslední Paradise Alley (1962). Jako první ukázku jsem ale vybral již zmíněný "Pickup". Video je sice obrazově i zvukově trochu horší, ale jednak je Koptův příběh v Čechách dostatečně známý a jednak v Haasově profesionální dráze tento film znamenal významný existenční milník. Pokud chcete jen jednu třešinku, mrkněte se na 32:23, kde Haasův hrdina (Jan "Hunky" Horak) zjistí, že ztrácí sluch.

+++++++++

Kromě vlastních filmů si Haas občas zahrál také v hollywoodském mainstreamu. Speciální zmínku zaslouží jeho ztvárnění postavy francouzského generála Paula de Marchanda v trochu netradičním westernu "Fighting Kentuckian". V titulní úloze se blýskl slavný John Wayne a ve vedlejších rolích se objevily další dvě zajímavé osobnosti: známý komik němé éry, Oliver Hardy (je to jeden z mála filmů, kde se musel obejít bez Stana Laurela) a česká krasobruslařka a po naturalizaci americká herečka, Vera Ralston (narozená jako Věra Hrubá v Praze). Film byl později kolorován, ale ve videoklipu z této verze se Hugo Haas jen mihne (ve 4.03 a 4.11). Proto se ve druhé ukázce vrátíme k verzi černobílé a podíváme se, jak je pan Načeradec - tedy pardon, francouzský generál - představen Johnu Wayneovi (scénku najdete v 7:07).

+++++++++

Hugo Haas si zahrál také v barevném velkofilmu King Solomon's Mines z roku 1950. Ten ale na YouTube celý nenajdete a v upoutávce se Haas objeví jen na chvíli ve 2:02. O Mistra v plných barvách ale ochuzeni nebudeme. Haas si zahrál roli vůdce kočovné společnosti v jedné z episod slavného westernového seriálu 60. let "Bonanza". Pokud si v poslední ukázce najedete na 12:55, uvidíte jak se hlavním hrdinům snaží prodat koně.

+++++++++

(další zajímavé programy v češtině)

Na návštěvě u Hugo Haase (video:dokument 1968)
Český herec Hugo Haas (video:dokument 1989)
Komici na jedničku: Hugo Haas (video:cyklus 2011)

+++++++++

Na stará kolena se Hugo Haas vrátil do Evropy a usadil se ve Vídni, co by z rodného Brna kamenem dohodil. V uvolněné atmosféře 60. let se dokonce podařilo zorganizovat krátkou návštěvu Prahy (1963). Na další navázání zpřetrhaných uměleckých svazků už ale nezbyl čas. Zdraví a dějiny se postavily proti. Po sovětské invazi v srpnu 1968 požádala redakce Svobodného slova několik Čechů v zahraničí, aby poslali těžce zkoušené zemi vzkaz. Hugo Haas ji pozdravil takto:

Ježíš, co bych za to dal, kdybych to věděl, že budoucnost mé nešťastné země bude šťastnější než její minulost! Praotec Čech si vybral ten nejkrásnější kousek světa, ale když on leží všem v cestě! Kéž by tam jednou děti a děti jejich dětí mohly prožít celý svůj beztak krátký život. Bez těžkých otřesů a zklamání, jimiž prošla naše generace za uplynulých padesát let až do dnešních dnů. Vroucnější přání bych neměl.

V dnešní prchavé a neukotvené době klidný a laskavý hlas dr. Galéna schází. Jako v jemném koňaku je v něm vydestilováno charakteristické aroma země ze které vzešel - trpký osud, smysl pro humor, starosti obyčejného člověka i jeho víra v lepší budoucnost.

Autor: Jan Řeháček | sobota 1.12.2018 9:09 | karma článku: 23.27 | přečteno: 401x

Další články blogera

Jan Řeháček

Koronavirus: připravte si šroubovák, budeme utahovat

V souvislosti s pokračující pandemií viru SARS-CoV-2 dojde ke zpřísnění nouzového režimu na území ČR. Další omezení se dotknou i doposud nepostižených složek společnosti a vstoupí v platnost dnes o půlnoci. Popřípadě po švestkách.

1.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 38.71 | Přečteno: 7762 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: dimenze s dvojitou frakturou čelisti

Když se matematici začali zabývat problémem, jak správně změřit délku mořského pobřeží, zjistili, že odpověď závisí na tom, jak podrobné detaily jste ochotni zkoumat. Jejich analýza vedla k zajímavému zobecnění pojmu dimenze.

9.3.2020 v 9:09 | Karma článku: 15.71 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Řeháček

Poučení z krizové sinusoidy

Žádný mučený z nebe nespadl. My lidé se trápíme navzájem rovnou tady na Zemi. A ani k tomu nepotřebujeme nadpřirozené schopnosti či podmračená božstva. Stačí nám nenápadně vyhrotit nějakou prkotinu a dál už to jede samospádem...

28.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 21.28 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: kdo se bojí, nesmí do nekonečné dimenze

"Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte". Minule jsme se společně s Alenkou vypořádali se storozměrným prostorem, tak nebudeme troškařit a vydáme se na dimenzionální štreku rovnou do nekonečna. Však už jsme tam dlouho nebyli.

9.2.2020 v 9:09 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Rozhovor s Janem Hellerem o problémech s překládáním Bible (2008)

Prof. ThDr. Jan Heller byl český religionista, biblista, protestantský teolog, vysokoškolský pedagog a překladatel z hebrejštiny a foiničtiny.

2.4.2020 v 9:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 |

Karel Sýkora

Hlas svědomí z Číny: Zrušte komunistickou stranu

„Žádám zrušení Komunistické strany Číny,“ říká jeden z obyvatel Číny, jehož odvaha překonává strach ze ztráty života. Svým vlastním jménem a odhalenou tváří veřejně vyzývá k ukončení vlády čínského komunistického režimu.

1.4.2020 v 6:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 |

Zdeněk Sotolář

Šíření poplašných zpráv jako povolání

Tak nějak se chová naše publicistika. Třeba Kateřina Perknerová v rozhovoru s náměstkem šéfinspektora Andrysem.

31.3.2020 v 13:29 | Karma článku: 32.63 | Přečteno: 862 | Diskuse

Richard Mandelík

Otevřený dopis o hudbě

Všem managementům českých hudebních těles a festivalů a hudebníkům a dalším lidem kol hudby, které znám.

31.3.2020 v 7:00 | Karma článku: 5.64 | Přečteno: 162 | Diskuse

Karel Sýkora

Vincent van Gogh — O srdci člověka

Vincent Willem van Gogh byl nizozemský malíř a kreslíř. Jedná se o jednu z největších osobností světového výtvarného umění, která je dnes pravděpodobně nejznámější postavou nizozemské historie.

30.3.2020 v 21:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 |
VIP
Počet článků 311 Celková karma 21.53 Průměrná čtenost 914

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Najdete na iDNES.cz