Nedělní chvilka angličtiny: interjections

3. 03. 2019 9:09:09
K malebným zákoutím každého jazyka patří citoslovce. Tedy slůvka, která instinktivně tasíme ještě před tím, než se naše přepracované závity zmohou na adekvátní reakci, obsahující podmět a přísudek. Angličtina jimi přímo oplývá.

Lovci citoslovcí mají v Americe poměrně snadný život, protože na city zde narazíte prakticky na každém kroku - New York City, Kansas City, Salt Lake City. Stále nevěříte? Tak tady je malá citace.

Začneme prostým vyjádřením souhlasu a nesouhlasu. Místo standardního zamítnutí "no" se dá v neformálním styku použít "nah" nebo "nope". Přitakání si zase zpestříme hovorovým "yep" nebo "yup", popřípadě "yeppers", jsme-li v obzvlášť rozverné náladě. V takovémto rozpoložení si pak můžeme namísto klasického "ok" neboli "okay" lajsnout i žertovnou podobu "okie dokie" (též "okey dokey" či "okey doke"). Varianta "yeah" se zase při správné intonaci dokáže zabarvit pochybami ("yeah, but...").

Citoslovce "pff", "hmm", "grr" a "brr" se používají zhruba ve stejném smyslu jako v češtině (hmmm ale vyjadřuje spíš váhání než souhlas). Rozkošnický prožitek podbarvíme zasněným "mmm", zatímco "zzz" má za úkol evokovat spánek, zejména v komiksech. A když už jsme u kreslených seriálů: různé údery, které si obrázkoví protivníci nezištně vyměňují se označují výrazy jako "bam", "pow", "wham", "slam", "kapow", "zap", "bang", "boom", "whack" a dalšími (viz též instruktážní video).

Do češtiny už se pomalu vetřelo citoslovce "wow" ve smyslu "jůů". Údiv můžeme vyjádřit i pomocí "whoa" - v něm už je ale cítit určitý odstup ("Whoa! Are you serious?"), pramenící částečně z toho, že dříve se toto slovo používalo k brždění koní (něco jako "prr"). Naopak o nedostatku nadšení svědčí pohrdlivé "meh", zpopularizované kresleným seriálem "the Simpsons" ("What do you think of the new movie? - Meh!"). Lhostejnost je možno nazvučit také unylým "ho hum" ("Ho hum, another boring day...").

Překvapení vyjádříme např. exklamací: "gee", "gosh" nebo "golly", což jsou v podstatě eufemismy pro slova "Jesus", respektive "God". Pro humorný podtext se hodí britské "blimey" či australské "crikey" (zhruba ve smyslu "jémináčku"). Euforii pak můžeme dát průchod zvoláním: "yay", "hurray", "hurrah", "yippie", "woohoo" a nebo "yahoo" (ve verzi pro ostřílené kovboje: "yee-haw"). Soucit a nebo dojetí (např. při pohledu na štěnátko) lze vyjádřit slůvkem "aww" (to však do slovníku ostříleného kovboje nepatří). Překvapení lze také nasimulovat pomocí složenin citoslovce "oh": od užaslého "oh my god", či zkráceně "oh my", přes "oh man" a "oh brother" až po rukolomné "oh dear" nebo "oh boy". Naopak nepříjemné pocity (od "jejda" až po "zatraceně") popisuje "arrrgh", "ugh", "yikes", "sheesh", "jeez", "damn" a nebo jeho slušnější pobratim "darn" (v humorném módu můžete svou frustraci vyfutrovat i variantou "doggone it").

A je-li něco vysloveně fuj, pak je to bezpochyby "eww" a nebo "yuck". Na sportovních stadionech (a politických mítincích) se namísto "fuj" volá "boo". Ale pozor na složeniny - "boo-yah" vyjadřuje radost (zhruba jako naše "hurá") a "boo-hoo" zase slouží jako imitace pláče, často v ironickém významu ("So Brad divorced Angelina? Boo hoo!"). A konečně, "boo" (s o něco kratším ů) se používá k vystrašení, podobně jako české "baf". Odtud se dostalo do dětské hry "peek-a-boo", kterou babičky-aktivistky rády trápí batolata. Ta mají ovšem v tomto věku obvykle zanedbatelnou slovní zásobu, takže místo odpovědi tak maximálně kýchnou: "achoo". Jen ta jazykově nejvyvinutější se zmohou na "blah-blah", z něhož později usilovným universitním studiem vykrystalizuje obecné citoslovce žvanění: "yada yada".

"Pssst" se nepoužívá k utišení okolí (k tomu slouží "shhh", "shush" nebo "hush"), ale pro získání něčí pozornosti - obvykle nenápadným způsobem: "Pssst - come here". To můžete pochopitelně opsat i pomocí tradičního "hey you", ale musíte u toho šeptat (a chcete-li vypadat vysloveně cool, bude se vám hodit rapperské "yo").

Pokud se vám něco nevyvede, tak provinile syknete "oops" (žertovněji též "oopsie"). Příznivci Homera Simpsona mohou pochopitelně od srdce zaklít "d'oh" (toto slůvko si již vysloužilo místo v mainstreamovém Websterově slovníku). V podobném smyslu se používá také "uh-oh", které často vyjadřuje obavu z možných následků ("Uh-oh, we forgot to invite Susan to the party").

Zvláštní pozornost si zaslouží dlouhé "duh", kterým vyjadřujeme lehce posměšný souhlas - zhruba ve smyslu "jasně, tos nevěděl, ty trubko?" - nebo něco, co je prostě zcela zřejmé ("I think that Peggy is pregnant." - "Duh!"). Závěrečné "huh" je naopak spíše tázavé a zhruba odpovídá českému "co?" ("So Peggy is pregnant, huh?"). Je možné ho použít i jako "cože?" v případech, kdy jste něčemu nerozuměli ("Peggy is pregnant." - "Huh?").

A pro pány na závěr něco trochu peprnějšího. Projde-li kolem vás vnadná dáma, můžete použít citoslovce fyzické přitažlivosti a obdivu: "hubba hubba". Ale náznak polibku "muah" od ní na oplátku nečekejte. Spíš se připravte na mezinárodně srozumitelnou facku: "smack". Proto přidám také jednu praktickou radu pro dámy. Neodbytné ptáky neodháníme výkřikem "kšáá", ale "shoo". A nebo vzduchovkou. "Ouch!"

(výslovnost vám prozradí google translate kliknutím na ikonku tlampače)

+++++++++

Speciální kapitolou jsou citoslovce zvířecích zvuků.

bear/tiger: grrrr (nebo growl)
bee/fly: bzzzz (nebo buzz)
bird: chirp (nebo tweet či cheep)
cat: miaow (nebo meow)
chicken: cluck-cluck
cow: moo
dog: woof-woof (nebo ruff-ruff či bow-wow)
donkey: hee-haw
dove: coo
duck: quack-quack
frog: ribbit-ribbit (nebo croak)
goat/sheep: baah
horse: neigh
mouse: squeak-squeak
owl: whoo-whoo
pig: oink-oink
rooster: cock-a-doodle-doo
snake: hiss
turkey: gobble-gobble

Mnohá lze použít jako slovesa.

(mimochodem, velmi hezká sbírka skutečných zvířecích zvuku je zde)

+++++++++

A pro zasmání jedno staré video z trochu jiného soudku. Takto si tvůrci zábavného amerického pořadu Saturday Night Live představovali v 70. letech dvojici československých uprchlíků, bažících po amerických děvách - "Two Wild and Crazy Guys from Czechoslovakia" (v titulních rolích Steve Martin a Dan Aykroyd). Další video Festrunk Brothers najdete přímo na stránkách SNL.

Předchozí chvilky angličtiny

Autor: Jan Řeháček | neděle 3.3.2019 9:09 | karma článku: 21.99 | přečteno: 8799x

Další články blogera

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 205 | Diskuse

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jan Řeháček

Co rok dal

Začátek nového roku je tradičně příležitostí k ohlédnutí za rokem starým, takže jsem prohrábl archív a vylovil z něho pár fotografií z našeho parku, které si nenalezly cestu do některého z předchozích tématických blogů.

9.1.2024 v 9:09 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 166 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 244 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 313 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 346 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
VIP
Počet článků 400 Celková karma 18.73 Průměrná čtenost 922

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...