Tvrzení chrámu 14 (lepšolidi)

9. 01. 2019 9:09:09
Rozmohlo se nám tady takové nové slovo: "lepšolidi". A intenzita, se kterou se rozhořelo dává tušit, že se ho asi nějakou dobu nezbavíme (viz dnešní datová pitva). Tak tedy vítej v našem jazyce vezdejším. Ecce Homo Sapiens Melior.

Být svědkem zrození slova je jako pozorovat vznik nové hvězdy. Zazáří jako supernova a rozplyne se v prostoru anebo se stane stabilní součástí jazyka?

Strukturálně je "lepšočlověk" výrazem odlitým z podobného jazykového kadlubu jako rychlokvaška, samohonka, maloměšťák, staromilec, polovzdělanec nebo pravdoláskař. A jeho prvoplánově hanlivý nádech ho funkčně posílá kamsi do úzkého průlivu mezi Náfukou a Pokrytcem. Jako každé nové slovo je ale významově zatím neukotvené, takže je klidně možné, že ho chápu úplně jinak než vy.

Hodit ho přes palubu si ovšem netroufám. Díky politickému náboji má dostatečnou specifičnost na to, aby se v jazyce udrželo déle než celá stávající politická garnitura dohromady.

Francouzský spisovatel a novinář Alphonse Karr (1808 -1890) je autorem zajímavého postřehu: "Každý člověk má tři charaktery - jeden který ukazuje, jeden který má a jeden který si myslí, že má". Tento výrok hezky odráží známou zkušenost, že to jak vidíme sami sebe nemusí být objektivní obraz reality. Lepšočlověk tedy není nutně dobrý, nebo dokonce lepší, ale prostě si to o sobě myslí. Lepšolidé - tak jak to slovo chápu - jsou lepší lidé z papundeklu. Potěmkinova vesnice mravnosti.

Nejsilnější asociace, kterou ve mě slovo "lepšolidi" vyvolává, pochází z úvodní scény filmu "Mravnost nade vše". Návštěva delegace "Spolku pro povznesení mravnosti" v bytě páně profesorova - toť přímo rojení lepšožen. A ve starých filmech by se těch krásně vykreslených postaviček neřestníků a prostopášníků ukrytých za fasádou mravopočestnosti určitě našlo povícero. A nejen ve smyslu milostném. Naši předkové pro to měli krásné úsloví: "navrch huj, vespod fuj". Kombinace pokleslé morálky a ohrnutého nosíku je v jistém smyslu uměleckým předobrazem lepšolidství. Není-liž pravda, pane vrchní rado?

+++++++++

V reálu ale najdeme i prozaičtější zdroje - ideologii a náboženství.

Za předchozího režimu jsem zažil celé panoptikum lepšolidí - všech těch povýšených koryfejů humanismu, kterým stranická legitimace propůjčila aureolu neomylnosti, kouzelný to pláštík, pod kterým se nezřídka krčil vykutálený prospěchář, neřkuli přímo křivák. A různé moderní -ismy, které nastoupily po pádu socialismu, se z tohoto příkladu rychle poučily - svěží nátěr pokrokářství dokáže zakamuflovat i oprýskané dužiny prázdného sudu.

Podobně zrádná trhlina se táhne i napříč velkými náboženstvími. Taková ta nefalšovaná lepšolidská přezíravost rozhodně není mnoha jejich přívržencům cizí. Myšlenka, že já věřím v toho pravého Boha, zatímco vy ostatní věříte v boha falešného či dokonce žádného (tfuj, tfuj, tfuj!) dokáže s lidskou náturou zacvičit stejně zhoubně jako mámivá ideologie lepších zítřků - ať už má jejich svítání jakoukoliv barvu. Opravdu dobrý člověk by měl v sobě najít dostatek pokory na to, aby se dokázal na své bližní na druhé straně barikády podívat se shovívavostí a porozuměním.

Co si budeme namlouvat: morálka bolí - stejně jako posilování nebo šprtání francouzských slovíček. Převzetí osobní odpovědnosti za všechna rozhodnutí sebou totiž nese i bilancování skutků a každodenní účtování se svědomím. A to je dlouhá a trnitá cesta. S obrázkem Boha či bustou Karla Marxe za zády se můžete stát lepším člověkem takřka instantně a bez dlouhých cavyků. Ale má to malý háček. Pokud za vás tenhle vnitřní boj svede nějaká ideologie nebo náboženství, vaše vlastní přirozená dřeň lidstvi začne vyhnívat a odumírat.

Je to stejný princip jako když k přesouvání začnete místo svalstva používat spalovací motor. Milé svalstvo začne nevyhnutelně krnět. Náboženství a ideologie takový pohodlný motor nabízejí. Samozřejmě to nefunguje plošně - spousta lidí jezdí autem a mají výbornou fyzičku - ale to riziko tu je. Čest těm, kdo se morální atrofii dokáží ubránit.

No a v neposlední řadě se na lepšolidství podílí i inflace vzdělání. Lidstvo se myšlenkově vyvíjí pomalu a pokud máme najednou iks-krát více vysokoškoláků než před půl stoletím, je jasné, že něco se muselo obětovat. Odbornost, zvídavost, tušení souvislostí a jakékoliv hlubší pochopení vzal čert. O moudrosti ani nemluvě. Rychle se našprtat pár letopočtů nebo vzorečků, přečíst dvoje troje skripta a hlavopapír je na světě. Ti, kdo mají o ten papír větší zájem než o vzdělání jako takové pak mají báječnou záminku koukat se spatra na spoluobčany, kteří si průkaz lepšolida pořídit nedokázali. A dát jim to patřičně sežrat.

Cenu za to platíme výsledně všichni - horlivý blbec s diplomem dokáže ve společnosti natropit větší paseku než všechny ostatní druhy blbců dohromady - blbec obecný, blbec korunovaný, blbec samosprašný či poměrně vzácný blbec soudný.

+++++++++

Ale slovo "lepšolidi" má pro mne ještě sekundární význam. Je to políček politickým elitám, které rezignovaly na svou funkci bránit společnost jako živý organismus a vést ji k celkové prosperitě a místo toho se pod heslem "urvi co můžeš" přisály k peněžním a mocenským veletokům. A to není jen český problém. Odtržení společenské smetánky od problémů obyčejných lidí vedlo celosvětově k nárůstu vlivu populistických hnutí. Jeden příklad za všechny: spektakulární potopení nepotopitelného zaoceánského křižníku "Hillary Clinton" (výbornou studií tohoto fenoménu je starší článek Guardianu).

To, že se tak děje pod praporem dobra na věci nic nemění. "Umožnit lidem, aby konali dobro" a "tlačit na lidi, aby konali dobro" jsou dvě zcela rozdílné věci. Vysavač, který si koupíte v obchodě, když ho potřebujete, požívá ve vaší domácnosti úplně jiný status než ten, který vám vnutí podomní prodejce.

Politický systém tu není od toho, aby lidi se zdviženým prstíkem převychovával k uvědomělosti, ale aby jim umožnil realizovat se a žít svůj život podle svých vlastních představ a ideálů. Pokud možno bez škobrtání v legislativní džungli. Politický systém má pružně reagovat na společenskou situaci a ne vymýšlet sociálně inženýrské projekty, které sice vypadají báječně na papíře, ale v praxi vyžadují zcela nový typ člověka - jakési utopické bytosti, žijící ve společnosti duhových jednorožců na dosud neobjevené planetě, uprostřed chřestových lesů a kaviárových vodopádů.

A zatím nemám pocit, že by "pachatelé dobra" pociťovali vážnost situace. Nebo, že by si při budování rozvinutého ponáspotopismu uvědomovali společenskou či finanční neudržitelnost svých vizí.

Staří Římané říkali "Exempla trahunt" (příklady táhnou). Pokud mají "lepšolidé" nutkavou potřebu přinést člověčenstvu pokrok, mohou si ho pro začátek naložit na vlastní záda a zkusit se s ním projít po verandě. Bez akademického moralizování, jehož praktické důsledky si vyžere někdo jiný - zhruba podle vzoru: "Dnes jsem se obětavě rozhodl, že přijmeme opuštěného tygra ze ZOO a umístíme ho do vašeho pokoje". Jenže ono je holt jednodušší vyškrábat se na řečnickou tribunu a do veřejného prostoru vypustit osvícený lepšouk (Pardon my French).

Ne vždy mám pocit, že s námi politické elity plují na stejné lodi. Občas to vypadá, že sledují potápějící se tanker z luxusní jachty a s tymolínovým úsměvem ve tváři na nás povzbudivě mávají: "A ve špajzce máte koláčky". Proto bude záležet hlavně na jejich postoji, zda si slovo "lepšolidi" ponechá obrannou funkci politické nálepky a nebo zda se odporoučí do zasklené vitrinky v muzeu jazykových kuriozit.

A teď mne prosím omluvte.

Musím se podívat do parku, zda nám tam neřádí nějaké lepšoveverky.

+++++++++

Datová pitva u Loděnice (23. ledna 1179)

V dnešní pitvě se vypravíme proti proudu času a pokusíme se najít pramen "lepšolidí".

Na blogu se tento výraz objevil poprvé 8.1.2018 (takže měl včera první blogové narozeniny) a poté v poměrně krátkém rozmezí několika týdnů ještě čtyřikrát. Pak se to slovo na pár měsíců zcela vytratilo a znovuobjevilo se až v říjnu (!) a to dvakrát. A pak už si začalo žít svým vlastním životem, jak ukazuje grafík denního počtu blogů toto slovo obsahujících (pouze od 1.10.2018 - takže těch prvních 5 tam nevidíte).

Celkově se k 8.1.2019 toto slovo objevilo v 44 blozích s průměrnou karmou 30.31 (což je vysoko nad blogovým průměrem, který se pohybuje někde kolem 20 - viz minulé Tvrzení). Na lepšoblogování si smlslo třicet blogerů, přičemž čtyři tomuto slovu věnovali 3 blogy a jeden dokonce 4 (já v té statistice ještě nejsem, protože spím).

Mimo blog už je hledání pramenů problematičtější.

Několikrát jsem zaslechl názor, že toto slovo do jazyka propašoval Václav Klaus ml., ale při googlování jsem narazil pouze na jeho článek z října 2018 a to tedy asi pramen nebude (máte-li na něho nějaký dřívější odkaz, klidně ho nadhoďte v diskusi). I vnitřní statistika portálu Seznam ukazuje, že o slovo byl zájem už minimálně od ledna 2018.

Pak jsem narazil na článek Petra Hampla z prosince 2017, který jako autorku uvádí Evu Hrindovou. Její článek je datován 8.11. 2017. A tady se strejda Google v podstatě zasekl. Žádný dřívější článek už jsem nenašel.

Mimochodem - při vyhledávání Googlem se vám pod vstupním okénkem vpravo objeví tlačítko "Tools" (v češtině zřejmě "nástroje") a kliknutím na něj získáte vlevo údaj "Any time" ("kdykoliv"?), pomocí kterého si můžete upravit časový interval hledání.

Naštěstí přispěchal na pomoc pobratim Twitter, kde jsem narazil na objevný tweet Radka Kedroně z iRozhlasu, který tvrdí, že poprvé se slovo objevilo v lednu 2017 na serveru Svobodný svět. Tak jsem tam naklusal a pomocí jejich hledáčku jsem na něm objevil článek Richarda Sulíka, datovaný 29.1.2017. Zajímavé je, že zatímco tento článek slovo "lepšolidi" skutečně obsahuje, slovenská verze, uveřejněná na serveru DenníkN o dva dny dříve ho nemá. Zda ho tam autor doplnil dodatečně nebo zda to byla iniciativa redakce je těžko říci.

Pokud znáte nějakou dřívější zmínku o "lepšolidech", s chutí se na ni podívám v diskusi.

A když už jsem se zmínil o Twitteru, na závěr se podíváme, jakou lepšolidskou odezvu na této sociální síti zaznamenal projev Miloše Zemana. Následující grafík ukazuje počet tweetů za hodinu obsahujících slovo "lepšolidi" (od 25.12.2018).

Vidíte, že prvotní reakce byla poměrně bouřlivá, ale vlny už se pomalu uklidnily. Jsem zvědav, zda se "lepšolidi" po té vánoční episodě ponoří zpátky pod hladinu nezájmu a nebo zda se v aktivní slovní zásobě udrží.

+++++++++

aktualizace blogového grafu plus tentýž graf pro Jana Palacha

+++++++++

Předchozí díly ze série Tvrzení chrámu.

Autor: Jan Řeháček | středa 9.1.2019 9:09 | karma článku: 27.27 | přečteno: 838x

Další články blogera

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma článku: 20.41 | Přečteno: 205 | Diskuse

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jan Řeháček

Co rok dal

Začátek nového roku je tradičně příležitostí k ohlédnutí za rokem starým, takže jsem prohrábl archív a vylovil z něho pár fotografií z našeho parku, které si nenalezly cestu do některého z předchozích tématických blogů.

9.1.2024 v 9:09 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 166 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 28.88 | Přečteno: 557 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 300 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 525 | Diskuse
VIP
Počet článků 400 Celková karma 18.73 Průměrná čtenost 922

Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...