Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Matykání: hudba sfér

Psát o matematice je trochu nevděčný úkol, protože musíte neustále balancovat na úzké zídce mezi přesností a srozumitelností. Buď to napíšete přesně a nikdo tomu nebude rozumět a nebo to napíšete srozumitelě a nebude to pravda.

Přesto jsem si řekl, že spáchám malou sérii netechnických článků o matyce - jednak proto, že před ní neutečete, chcete-li pochopit fungování tohoto světa, a jednak proto, že se v jejím lůně skrývají dobře utajené zahrady plné žíhaných orchidejí a tropického ovoce (občas lehce jedovatého - takže nekousejte bezhlavě do všeho, co se Vám nachomýtne pod kružítko).

Abych podtrhl neformální charakter série, vetknul jsem jí do titulu slovo "tykání" - tón výkladu se tedy pokusím držet spíše na straně srozumitelnosti. A abych nezačal moc zhurta, první díl zasvětím zvláštní spřízněnosti matematiky a hudby, což mi umožní zcela se vyhnout nervy drásajícím formulím a věnovat se pouze nezávaznému pseudofilosofickému cancání.

Matematika a hudba jsou dva břehy téže řeky. A nejen pro to, že mají obě poměr s poměrem - matematika prostřednictvím zlomků, hudba prostřednictvím intervalů - ale i proto, že se obě zabývají hledáním vzorů, vzorků, vzorečků, schemat a postupů. A také trochu proto, že obě kladou velký důraz na soulad a vnitřní řád - hudba prostřednictvím harmonie a matematika prostřednictvím logiky. Mostem, který oba břehy spojuje je naše abstraktní představivost - tajuplné zátoky našeho vědomí osvobozené od okovů skutečnosti. Beethoven pro ně v jednom svém dopise našel moc hezký výraz: "das Reich in der Luft" (království ve vzduchu).

Většina exaktních věd se přímo dotýká hmatatelného světa, byť v různém stupni specializace. Zatímco fyzika popisuje chování všech hmotných objektů, chemie se zaměřila na ty fyzikální elementy, které si mezi sebou čile vyměňují elektrony. A pole působnosti můžeme i nadále zužovat. Biologie popisuje pouze ty chemické sloučeniny, které se umí postarat samy o sebe, a psychologie pak následně analyzuje ty biologické organismy, které se naučily trucovat. Přes různou šířku záběru však tyto vědy zkoumají konkrétní objekty v konkrétním třírozměrném prostoru. Matematice je jedno kolikarozměrný je svět a zda je předmětem našeho zájmu meteor, uhlovodík, nosorožec nebo patologický lhář. Diferenciální rovnice se dají aplikovat jak na množení králíků, tak na pohyb planet nebo chování akciového trhu. Matematické věty a poučky se nepojí k žádné pozemské realitě. Jejich biotopem je Beethovenovo království ve vzduchu.

V umění je situace podobná. To, že hudba patří neodmyslitelně k lidské existenci potvrzuje fakt, že si ji v té či oné podobě vyvinuly prakticky všechny kultury. A přece se hudba neobrací k našemu reálnému světu. Stejně jako matematika žije v abstraktních zahradách naší představivosti. Většina ostatních umění se dokáže vypořádat s konkrétní událostí - řekněme s pokácením švestky. Můžete o něm napsat báseň či povídku, můžete ho nakreslit na čtvrtku nebo na plátno, popřípadě o něm natočit film. Hudebně byste však pokácení švestky vyjádřili jen velice těžko. Můžete ale vyjádřit pocity, které ve Vás tento barbarský čin vyvolá.

Hudba a matematika jsou dva břehy řeky porozumění. Matematika promlouvá k racionální části našeho já, tedy k našemu rozumu, stejným jazykem jakým hudba promlouvá k části iracionální, tedy k našim emocím. Nelze se proto divit, že mezi matematiky najdeme spoustu hudebníků a naopak. Mám na to jednu osobní vzpomínku.

Jednou za studentských let jsme na koleji pořádali menší alkoholický dýchánek a protože bylo v místnosti přítomno několik muzikantů a kotoučový magnetofon, rozhodli jsme se, že natočíme skladbu, která zcela rozmetá stávající hudební řád a nastolí novou éru v dějinách umění. Celé patro patřilo matfyzu, takže nám nedalo velkou práci schrastit dvě kytary, bendžo, elektrické klávesy, flétnu, akordeon, různá bonga a taky asi 5 naladěných lahví (tón se dá nastavit výškou hladiny). Pro vlastní produkci jsme si určili dvě jednoduchá pravidla. Za prvé - každý bude hrát pouze na nástroj, na který nikdy před tím nehrál. Za druhé - co je hlasité, to je hezké. A tak jsme každý popadl něco, co jsme před tím nikdy nedrželi v ruce a s chutí začali vyluzovat více či méně harmonické zvuky, do kterých vedoucí souboru periodicky a bez ohledu na převládající rytmus vyřvával "Maj madzr dont undrštand mí". Té noci se v nás probouzely instinkty o jejichž existenci jsme do té doby neměli vůbec tušení.

Dovolte mi toto malé ohlédnutí uzavřít zjištěním, že druhý den se nám skladba jevila podstatně méně revoluční než ve tři hodiny ráno. Naši spolubydlící nám dokonce v menze při obědě sdělili, že jim to nepřipadlo revoluční ani ve tři hodiny ráno.

To mystické sesterství mezi hudbou a matematikou, které jsme na koleji objevovali za pomoci ovocných vín, ale není nic nového - bylo známo už starým Řekům. Podle jedné jejich teorie se všechna nebeská tělesa pohybují po drahách odpovídajících tónům a všechny matematické vztahy se proto dají vyjádřit pomocí hudebních intervalů. Razili pro to krásné a vznešené sousloví - hudba sfér. Specielně tím vynikala Pythagorejská škola, ale základy této nauky se ve vědeckém povědomí udržely až do renesance.

I mne tato teorie docela zaujala a s trochou nadsázky mohu říci, že celý svůj profesionální život čekám, kdy na tu hudbu sfér konečně narazím. Kdy uslyším ty tóny jež rozezvučí báně nebeské. Zkusil jsem rock, jazz, techno, klasiku, pop, country, ba i k dechovce jsem jednou přiložil ucho, ale nic co by jen vzdáleně připomnalo hudbu sfér jsem neuslyšel. Začal jsem tedy propadat malomyslnosti a postupně nabyl dojmu, že celá ta slavná hudba sfér je jen výplod něčí fantazie. Přelud, který ve skutečnosti ani neexistuje - něco jako jednorožec, Eldorádo nebo vyrovnaný státní rozpočet.

Asi před rokem mi ale jeden bývalý kolega poslal skladbu s názvem "Music for 18 Musicians" (Hudba pro 18 hudebníků), jejímž autorem je americký minimalista Steve Reich. Už po několika úvodních taktech jsem zcepeněl úžasem. To je ona! Hudba sfér. Akord za akordem, fráze za frází, jako by se na mne řítila matematika v tónech. Stačilo přivřít oči a hned se kolem mne proháněly synkopované číselné řady, symetrické prostorodélníky a nekonečné sinusoidy. A když říkám nekonečné, tak myslím nekonečné. Hodina rytmického pulsování dokáže vytvořit iluzi nekonečna daleko živěji než nekonečno samotné.

Ale musím Vás varovat. Není to hudba jakou znáte třeba od Schumanna, od Stivína nebo od Schovanek. Tohle je hudba sfér. Reich in der Luft. Vstup pouze na vlastní nebezpečí.

Steve Reich: Music for 18 Musicians

Ostatní díly Matykání.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Řeháček | středa 22.10.2014 9:09 | karma článku: 24,44 | přečteno: 1718x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.4.2024 v 9:09 | Karma: 16,91 | Přečteno: 429x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

A je po Velikonocích. A nejen po nich.

Globální kotlík zavěšený nad ohněm inkluze a diversity pomalu vytlačuje národní státy, vyrůstající ze sdíleného kulturního podhoubí. Tomuto trendu se nově přizpůsobuje i řada českých svátků s jejichž novelizací vás chci seznámit.

1.4.2024 v 9:09 | Karma: 21,16 | Přečteno: 462x | Diskuse| Společnost

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50 | Přečteno: 325x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma: 17,91 | Přečteno: 372x | Diskuse| Ostatní

Jan Řeháček

Není větvička jako větvička

Stromy a jejich rozeklaná větvoví jsou sochařská díla. V létě to ale nepoznáte, protože přírodní majstrštyky zakrývá koruna. Jakmile ale podzim povolá svá vojska zpět do zálohy, ladná elegance dřevěných křivek vystoupí do popředí.

9.2.2024 v 9:09 | Karma: 19,45 | Přečteno: 438x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Místo Česka Rwanda? Nejasný osud ilegálních migrantů do Evropské unie

7. května 2024

Migračním paktem jsme udělali důležitý krok k řešení ilegální migrace, ale je potřeba pokračovat....

„Žiju jen z humanitární pomoci.“ Válka vehnala do bídy miliony Ukrajinců

7. května 2024

Premium Kdo se měl před válkou špatně, ten se po dvou letech jejího trvání má ještě hůř. Důsledkem...

Pravda o Vrběticích. Ruští agenti nebyli jen dva a proč mrtví Češi neměli šanci

7. května 2024

Premium Co předcházelo a co následovalo po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014? Kolik...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 402
  • Celková karma 19,59
  • Průměrná čtenost 920x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.